Hlavní navigace

Je povinnost předat učetní záznamy?

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

    10. 10. 2017 8:40

    Dobrý den, mám dotaz: je účetní povinna předat danovému subjektu všechny svoje učetní záznamy za období, kterou ji vedla ? Doklady fyzicky jsou jasné, ale ohledně účetních záznamů z programu mám za to, že jde o duševní vlastnictví. Děkuji za odpověd.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2017 9:01

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      A za co tedy byla placena účetní, za koukání z okna?

    • 10. 10. 2017 9:02

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Alen, já si myslím, že když klientovi vytisknu všechny předepsané sestavy, nejsem povinna mu odevzdat i data z mého účetních SW na nějakém médiu...

    • 10. 10. 2017 9:24

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Ať tazatelka upřesní, co myslela pojmy "doklady fyzicky".
      Co myslí předání "všech účetních záznamů" za období, které vedla.

      A pak je tu § 33 odst 2 a 3 zákona o účetnictví.

      "(2) Účetní záznam může mít listinnou, technickou nebo smíšenou formu".
      (3) Účetní jednotka může provést převod účetního záznamu z jedné formy do jiné nové formy. Tímto převodem vzniká nový účetní záznam. V uvedeném případě je účetní jednotka povinna zajistit, že obsah účetního záznamu v nové formě je shodný s obsahem účetního záznamu v původní formě. Splnění uvedené povinnosti se má za prokázané, pokud účetní jednotka předloží účetní záznam v původní i nové formě a jejich obsah je shodný.........

    • 10. 10. 2017 10:24

      Lenka84 (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Upřesnění: Účetní vedla učetnictví, odevzdávala priznání atd. Daňovému subjektu odevzdala všechny fyzické doklady ( FP, fv atd ). Ale výstupy z účetnictví ne. Toť moje otázka, zda může být nucena dle nějakého zákona o vydání jejího zpracovaného učetnictví - vše, za co byla zaplacena, bylo odevzdáno na fu, nic nikde nedluží.

    • 10. 10. 2017 10:36

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Ale přece účetnictví jsou i knihy, účetní deník, inventarizace účtů, atd atd, nelze předat jen doklady.

    • 10. 10. 2017 10:38

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Takže je to tak, jak jsem si myslela. Předala jste prvotní doklady, ale účetnictví ne, přestože Vám za to klient zaplatil.
      Na finanční úřad jste tedy odevzdala přiznání, ale určitě ne účetnictví,evidence majetku atd..
      Co vás k tomu vede?

    • 10. 10. 2017 11:11

      Lenka84 (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Mne nic :) Já to řeším z pohledu toho, že poslední dobou k nám chodí klienti, kteří od bývalých účetních nedostali nic, jen jejich vrácené doklady,byť mají u ních vše uhrazeno. Jedna učetní dokonce teda vyházela šanony do kontejneru. Tak jestli je nějaká páka, jak záznamy dostat.

    • 10. 10. 2017 11:23

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      >>
      >>>>
      >>>>Ať tazatelka upřesní, co myslela pojmy "doklady
      >>>>fyzicky".
      >>>>Co myslí předání "všech účetních záznamů" za období,
      >>>>které vedla.

      >
      >>>
      >>>Upřesnění: Účetní vedla učetnictví, odevzdávala
      >>>priznání atd. Daňovému subjektu odevzdala všechny
      >>>fyzické
      >>>doklady ( FP, fv atd ). Ale výstupy z účetnictví ne.
      >>>Toť moje otázka, zda může být nucena dle nějakého
      >>>zákona
      >>>o vydání jejího zpracovaného učetnictví - vše, za co
      >>>byla zaplacena, bylo odevzdáno na fu, nic nikde
      >>>nedluží.
      >>Takže je to tak, jak jsem si myslela. Předala jste
      >>prvotní doklady, ale účetnictví ne, přestože Vám za
      >>to
      >>klient zaplatil.
      >>Na finanční úřad jste tedy odevzdala přiznání, ale
      >>určitě ne účetnictví,evidence majetku atd..
      >>Co vás k tomu vede?
      >
      >Mne nic :) Já to řeším z pohledu toho, že poslední
      >dobou k nám chodí klienti, kteří od bývalých účetních
      >nedostali nic, jen jejich vrácené doklady,byť mají u
      >ních vše uhrazeno. Jedna učetní dokonce teda vyházela
      >šanony do kontejneru. Tak jestli je nějaká páka, jak
      >záznamy dostat.
      Jsem skeptická k tomu, že klient nedostal žádné účetnictví.
      Obvykle je to někde mezi tím.
      Jak můžete navíc bez účetnictví vidět, že mají vše uhrazeno, to byste musela projít veškerou banku, pokladnu a přijaté faktury od účetní za předchozí roky.
      Po zkušenostech, pokud klient nemá žádné účetnictví od předchozí účetní nebo to tvrdí, již takové klienty nepřijímám.

    • 10. 10. 2017 11:29

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Je povinnost předat učetní záznamy?
      Souhlasím, obvykle buď klient neplatí a pak se účetní nechce předat komplet svoji práci a nebo tam je nějaký jiný problém mezi nimi.
      Také bych již takového klienta nechtěla.....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).