Hlavní navigace

Daň za prodej nemovitosti a koupě nové

  • (neregistrovaný) 89.177.77.---

    25. 10. 2017 19:29

    Dobrý den,
    prosím o radu. Prodala jsem nemovitost kterou jsem vlastnila necelých 5 let( nebydlela jsem v ní ). Za tři měsíce po prodeji jsem koupila novou nemovitost, určenou k bydlení, na kupní ceně se částečně podílel i můj syn , který v ní bydlí se svou rodinou, s mým svolením . Já tam zatím bydlím nepravidelně. ( musím se starat o nemocnou matku mého manžela, proto se zatím nemohu přestěhovat mimo Prahu ). Na finančním úřadě mě "poradili", že mám podat pouze nějaké prohlášení. Prosím poraďte co mám vlastně vyplnit Moc děkuji za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 10. 2017 10:13

      hvaly (neregistrovaný) 88.103.215.---

      Re: daň za prodej nemovitosti a koupě no
      Prosím nikdo nevíte co z daní ze zisku?? Díky

    • 27. 10. 2017 10:41

      .

      Re: daň z příjmů za prodej nemovitosti
      Předpokládám, že potřebujete řešit daň z příjmu fyzických osob a ne daň z převodu nemovitých věcí.

      Příjem z prodeje nemovitosti by byl podle § 4 odst. 1) písmeno a) ZDP osvobozen v případě, že byste tam měla bydliště
      - nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem
      - v případě, že byste tam měla bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použila získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby
      Jak uvádíte, tak jste v nemovitosti vůbec nebydlela. Takže osvobození dle § 4 odst. 1) písm. a) využít nemůžete. Pak je i bezpředmětné, zda jste získané prostředky použila pro uspokojení vlastní bytové potřeby.

      Budete mít povinnost podat Přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Tam mimo dalších příjmů (ze zaměstnání, z podnikání, ...) uvedete do § 10 příjem z prodeje nemovitosti. K nim můžete uvést výdaje, prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Např. výdaje za právní služby, za kolky, za služby realitní kanceláře. Samozřejmě výdajem bude cena, za kterou jste nemovitost prokazatelně nabyla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).