Hlavní navigace

Proplacení dovolené

  • (neregistrovaný) 84.242.83.---

    31. 10. 2017 9:29

    Zaměstnanec nastoupil 5.9., ukončil pracovní poměr 8.10. Nyní požaduje proplacení nevyčerpané dovolené ve výši 1/12 dovolené, což jsou 2 pracovní dny. Odkazuje se na § 214.
    Zaměstnanec sice odpracoval 23 pracovních dní (od nástupu do ukončení PP), ale neodpracoval celý kalendářní měsíc.
    Můžete mi poradit, zda mu dovolená náleží či nikoli?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 10. 2017 9:32

      Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

      Re: Proplacení dovolené
      A proč by měl odpracovat celý měsíc? Odpracoval 23 dnů, náleží mu dovolená za odporacované dny.

    • 31. 10. 2017 9:40

      H. (neregistrovaný) 84.242.83.---

      Re: Proplacení dovolené
      Dle § 212 ZP, kdy zaměstnanec nepracoval u zaměstnavatele nepřetržitě po celý kal. rok, je nárok na poměrnou část dovolené ve výši 1/12 dovolené za kal. rok, a to za každý CELÝ kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož PP.

    • 31. 10. 2017 9:42

      Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

      Re: Proplacení dovolené
      Dovolená náleží buď za rok (§212) nebo za odpracované dny (§214).
      Hned první věta §214: Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).