Hlavní navigace

Odpracované roky na důchod

• (neregistrovaný) 89.190.75.---

10. 11. 2017 8:23

Dobrý den, prosím Vás, poslední dobou jsem x krát slyšel, že OSVČ skončil s podnikáním a nechal se před důchodem zaměstnat, aby měl vyšší důchod. Zvažuji opačnou variantu, jsem asi blázen, že? Je mi 47 let, vždy jsem byl zaměstnanec, ale chtěl bych si založit živnostenský list a naopak být OSVČ. Kolik prosím musí být odpracovaná doba na důchod? Když dělám cca 28 let, ještě nějakých 20 let bych měl dělat, jsem naivní blbec, že chci začít podnikat? Jen sám na sebe bez zaměstnanců, jen tak na "uživení". Na druhou stranu, plno OSVČ končí, aby měli lepší důchod, nerozumím tomu. Prosím, můžete mi to vysvětlit nějak obecně, abych pochopil co má a nemá význam? Děkuji Vám za reakce a omlouvám se za hloupý dotaz...... Kamil N.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2017 10:08

Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

Re: odpracované roky na důchod
      Pro mladého muže, jako jste vy, je zatím stanoveno 35 odpracovaných let. Důchod se vypočítá z osobních vyměřovacích základů od roku 1986 do posledního roku před nástupem do důchodu. Každý rok se násobí určitým koeficientem.

OSVČ odvádí 29,2% z 50% základu daně. Bude-li to jen tak na uživení, nebude vyměřovací základ moc vysoký.

Vyměřovacím základem zaměstnance je (zjednodušeně) celá hrubá mzda.

• 10. 11. 2017 10:33

.. (neregistrovaný) 185.115.9.---

PS. Jen tak, pro úvaha pro tazatele. Zcela nezávazně
      Jsem zdravě "naivní" už pár let, vlastně desetiletí. Spočítala jsem si, kolik bych odvedla na pojištění v případě, že bych si založila vlastní s.r.o. a odváděla odvody za sebe jako za zaměstnance a kolik odvedu za sebe jako za OSVČ. A hlavně - kolik bych dostala "důchodu" po krácení jako zaměstnanec s vyšším příjmem a kolik bych dostala "důchodu" jako OSVČ. Čím vyšší vyměřovací základ, tím více pošlete do "solidární" části důchodové části / k přerozdělení ostatním.

• 10. 11. 2017 13:03

Kamil N... (neregistrovaný) 89.190.75.---

Jednou mi říkala majitelka účetní firmy, že zaměstnává účetní jako zaměstnace i jako OSVČ, ale většina že je OSVČ, protože si to dokáží spočítat, že je to pro ně výhodnější......

• 10. 11. 2017 13:27

.. (neregistrovaný) 185.115.9.---

>>>>slyšel, že OSVČ skončil s podnikáním a nechal se před
      >>>>důchodem zaměstnat, aby měl vyšší důchod. Zvažuji
      >>>>opačnou
      >>>>variantu, jsem asi blázen, že? Je mi 47 let, vždy
      >>>>jsem
      >>>>byl zaměstnanec, ale chtěl bych si založit
      >>>>živnostenský list a naopak být OSVČ. Kolik prosím
      >>>>musí
      >>>>být
      >>>>odpracovaná doba na důchod? Když dělám cca 28 let,
      >>>>ještě
      >>>>nějakých 20 let bych měl dělat, jsem naivní blbec, že
      >>>>chci začít podnikat? Jen sám na sebe bez zaměstnanců,
      >>>>jen
      >>>>tak na "uživení". Na druhou stranu, plno OSVČ končí,
      >>>>aby měli lepší důchod, nerozumím tomu. Prosím, můžete
      >>>>mi to vysvětlit nějak obecně, abych pochopil co má a
      >>>>nemá význam? Děkuji Vám za reakce a omlouvám se za
      >>>>hloupý dotaz...... Kamil N.
      >>>

>Jednou mi říkala majitelka účetní firmy, že zaměstnává
      >účetní jako zaměstnace i jako OSVČ, ale většina že je
      >OSVČ, protože si to dokáží spočítat, že je to pro ně
      >výhodnější......
      >

OT. Asi tak, co si za jednu korunu koupíte dnes ... a co v důchodu
      Co si za roční příjem jako OSVČ koupíte dnes - kus půdy, rok skvělé platby po kanálech nebo na moři jako životní zážitek, vzdělání pro vlastní dítě, ..
      A co si za tu samou korunu koupíte za 15-20 let v důchodu, .. ?
      Užijte si co můžete, protože za 500.tis.Kč si dnes ten rok na moři užijete se vší parádou. Ale za 15-20 let? Max. tak poplatíte poplatky v (hodně malém) přístavu, ale na jídlo v restauraci nebo na novou plachtu už Vám nezbude.

• 11. 11. 2017 9:43

katka2 (neregistrovaný) 79.144.248.---

Kdysi se počítaly důchody z výdělku za posledních 5 nebo 10 let, to se vyplatilo si na stará kolena trochu máknout. Dnes se to počítá celoživotně, takže zvýšení není až tolik. Jak se to bude počítat až půjdete do důchodu vy, to neví nikdo.
      Dělat jako OSVČ má své výhody i nevýhody, navíc, co je pro jednoho výhoda nemusí být pro druhého . To vám nikdo neporadí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).