Hlavní navigace

Dvě sro, jiné hosp.roky, optimalizace

• (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

14. 11. 2017 20:55

Dobrý den,
    prosím Vás o odpověď na naprosto laickou otázku:

Pokud jsou dvě s.r.o. a každá má jiný hospodářský rok, nedají se přelívat peníze fiktivními fakturami a vyhýbat se tak placení daně z příjmu právnických osob?

Příklad:

Firma X má hospodářský rok shodný s kalendářním a v prosinci má zisk (základ daně) 400 tisíc.
    Proto jí společnost Y (hospodářský rok od dubna do března) vystaví zálohovou fakturu na materiál v celkové výši 350 tisíc.
    Firma X má tak základ daně přijatelných 50 tisíc.
    V lednu je faktura dobropisovaná, nebo dojde k prodeji stejného zboží zpět s mírným navýšením. ¨

Omlouvám se, pokud je moje uvažování mylné, nejsem účetní a v této oblasti mám jen velmi omezené znalosti. Jen mě napadlo, jestli se nedá využít rozdílných účetních období k "daňové optimalizaci". Ale kdyby to bylo tak jednoduché, tak si každý založí dvě společnosti a daně se neplatí...

I tak děkuji za případné vysvětlení proč to nejde.

Děkuji, Michal

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 11. 2017 21:31

Eva M.

Re: Dvě sro, jiné hosp.roky, optimalizac
      1) Záloha Vám se ziskem neudělá NIC.
      2) Ano, posunu mezi hospodářskými roky lze DO URČITÉ míry NĚKDY využít k mírné daňové optimalizaci, ale:
      * FÚ může posoudit takové obchody jako fiktivní či účelové s cílem snížit daňovou povinnost -> což má nepříjemné následky. A pokud jde o firmy nějak spojené (ekonomicky, personálně), je takové posouzení obzvlášť přísné.
      * I když vymyslíte nějakou věrohodnou fakturaci, stejně to neřeší problém trvale, ale pouze dočasně. Před těmi daněmi totiž stejně neutečete, můžete si to takto odložit cca o rok, ale ono se to nahromadí.
      * Nesmíte zapomenout na takové věci jako dohadné položky, časové rozlišení atd.
      * Doporučuji zamyslet se nad daňovým řádem, zejména nad níže uvedeným paragrafem.

§ 8

(1) Správce daně při dokazování hodnotí důkazy podle své úvahy. Správce daně posuzuje každý důkaz jednotlivě a všechny důkazy v jejich vzájemné souvislosti; přitom přihlíží ke všemu, co při správě daní vyšlo najevo.

(2) Správce daně dbá na to, aby při rozhodování skutkově shodných nebo podobných případů nevznikaly nedůvodné rozdíly.

(3) Správce daně vychází ze skutečného obsahu právního jednání nebo jiné skutečnosti rozhodné pro správu daní.

• 14. 11. 2017 21:34

Eva M.

Ve starším zákoně o správě daní a poplatků to bylo řečeno možná zřetelněji:

"Při uplatňování daňových zákonů v daňovém řízení se bere v úvahu vždy skutečný obsah právního úkonu nebo jiné skutečnosti rozhodné pro stanovení či vybrání daně, pokud je zastřený stavem formálně právním a liší se od něho."

Přeloženo do obecné mluvy:
      Na papíry si můžete napsat, co chcete, ale pokud FÚ dojde k závěru, že ta fakturace je fiktivní nebo účelová, tak máte smůlu. Případ bude posuzován podle toho, o co skutečně jde, nikoliv podle toho, co jste si napsali na faktury.

• 15. 11. 2017 1:00

Michal Blazek (neregistrovaný) 109.81.215.---

Dekuji za odpoved. Tomu rozumim. Na druhou stranu, kde neni zalobce, tam neni soudce. Pak me napadla modifikace. Sluzby ci zbozi, ktere by koupila v prosinci firma, ktera ma hospodarsky rok shodny s kalendarnim by prodala firme druhe az v lednu. Tim by v prosinci snizila zaklad dane a zisk prelila do roku dalsiho. Chapu, ze je to riziko vzhledem k tomu co pisete, take se to neda delat porad, ale pokud jde o jednorazovou zalezitost, tak by se to pouzit dalo, ne?
      michal

• 15. 11. 2017 1:22

Eva M.

Důkazní břemeno je na poplatníkovi...
      A neprodané zboží Vám se základem daně stejně nic neudělá.

• 15. 11. 2017 7:30

Michal Blažek (neregistrovaný) 62.44.7.---

Aha, tak to jsme narazili na moje účetní limity :-)
      Myslel jsem, že když koupím zboží, tedy vydám peníze, tak jsem snížil daňový základ...
      A co když koupím službu? Co když mě firma, která má účetní rok do konce března poptá na nějakou práci, já si na část práce najmu subdodavatele, ten mi vyfakturuje, já zaplatím, vše ještě v prosinci a celé dílo budu fakturovat až v lednu?

• 15. 11. 2017 7:36

Eva M.

>
      >>Důkazní břemeno je na poplatníkovi...
      >>A neprodané zboží Vám se základem daně stejně nic
      >>neudělá.
      >
      >Aha, tak to jsme narazili na moje účetní limity :-)
      >Myslel jsem, že když koupím zboží, tedy vydám peníze,
      >tak jsem snížil daňový základ...
      Takto to platí v daňové evidenci (dříve jednoduché účetnictví). V podvojném nikoliv - a to musejí vést všechny právnické osoby.

>A co když koupím službu? Co když mě firma, která má
      >účetní rok do konce března poptá na nějakou práci, já si
      >na část práce najmu subdodavatele, ten mi vyfakturuje,
      >já zaplatím, vše ještě v prosinci a celé dílo budu
      >fakturovat až v lednu?
      Jak jsem již psala výše - existuje časové rozlišení a dohadné položky. Tj. všechny náklady by měly být zaúčtovány do toho období, kam skutečně patří - a pokud nakupujete služby v období X a přefakturováváte je dál v období Y, pak i ty náklady byste měl přes časové rozlišení nebo dohadné položky zaúčtovat do období Y.

• 15. 11. 2017 7:37

alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

Vaše úvahy jsou naprosto k ničemu.
      Když nerozumíte účetnictví, tak si myslíte, že popsaný způsob, viz výše, bude mít ty dopady, které popisujete.
      Ale takto to není.
      Musíte se ptát účetní, jak ovlivňují neprodané zásoby/zboží základ daně.
      Stav skladu ovlivňuje hospodářský výsledek.
      A k větě, kde není žalobce, tam není soudce - zase mylná představa.
      Kontrola z FÚ může přijít kdykoliv a spoléhat na to, že nepřijde, je velmi krátkozraké.

• 15. 11. 2017 7:45

Dámy, děkuji za Vaše reakce, jen nechápu, proč jsou (v mých očích) až útočné. Psal jsem, že účetnictví nerozumím, že by mě jen zajímalo jestli nejde využít rozdílných hospodářských roků dvou firem k tomu, aby se jednorázově firma vyhnula DPPO, nic víc...
      Navrhl jsem pár postupů, které mě, jako laika, napadly. Možná naivnš jsem čekal odpověď "takhle to nejde kvůli tomu a tomu, ale jde to udělat takto"...
      Hezké ráno všem, Michal

• 15. 11. 2017 7:50

Eva M.

Pokud jste naše reakce považoval za útočné, pak tedy sorry. Snažila jsem se Vám vysvětlit (a kolegyně též), že to není tak jednoduché, jak se laikovi neznalému účetnictví může jevit.

Co kdybyste naše rady spíš bral tak, že se Vás snažíme zachránit před pořádným prů***em?

A pokud jste tu hledal rady, jak udělat daňový únik, tak to jste na špatné adrese. Krácení daně je trestný čin a k tomu Vám ani komukoliv jinému radit nechceme a ani nemůžeme. Jsou možnosti legálních daňových úspor, ale ne ty, co jste psal (to, co jste uváděl, zavánělo spíše pokusem o podvod). Zeptejte se svého účetního nebo si kupte nějakou publikaci na téma "legální daňové úspory" a důkladně si ji prostudujte.

• 15. 11. 2017 7:51

Pokud již na začátku v dotazu napíšete, že chcete dělat optimalizaci vystavením fiktivních faktur, pak se nemůžete divit.

• 15. 11. 2017 8:04

Ale já nikde nepíšu, že něco takového chci dělat, jsem zaměstnanec a ne majitel firmy/firem... Jen mě to jako laika zajímalo, tak jsem si našel Vaše forum a zeptal se, jestli něco podobného není možné...

• 15. 11. 2017 8:54