Hlavní navigace

nespolehlivý dodavatel-DPH

  • (neregistrovaný) 77.242.95.---

    2. 12. 2017 16:30

    Dobrý den, prosím o radu, máme strategického dodavatele surovin,
    zřejmě špatně uzavřené smlouvy. je nespolehlivý, dodávka suroviny bude až v příštím roce. ale letos chce zálohu na velkou částku.
    nevím, jak na něho jít. když ji zaplatíme, nevím zda vyhotoví doklad o přijaté záloze , abychom si mohli odečíst DPH a už vůbec nevím, zda on odvede. další možnost zaplatit mu jen základ daně a daň poslat jeho FÚ,ale když platba předchází DD ?? prosím neporadíte jak na něho jít, abychom nebyli v průšvihu a on svoje peníze dostal? moc moc díky

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 2. 12. 2017 17:35

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      Jano N, to by měl řešit právník,podívat se na smlouvy a řešit to s odpovědnou osobou u vás.

    • 3. 12. 2017 8:06

      Jana N. (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      prosím neví ještě někdo, zda by se dal v tomto případě použít režim přenesení, i když se jedná o surovinu, která do režimu nespadá, ale
      vyjímečně by se vyřešil převod povinnost odvést dan na příjemce plnění? ale nevím, zda to nějaký § vyjímečně dovoluje.

    • 3. 12. 2017 9:41

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      Jano, psala jste, že chce zálohu. Pokud by bylo v režimu přenesení, stejně nevystavuje DD k přijaté platbě.

    • 3. 12. 2017 12:15

      Jana N. (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      >>>>Dobrý den, prosím o radu, máme strategického
      >>>>dodavatele surovin,
      >>>>zřejmě špatně uzavřené smlouvy. je nespolehlivý,
      >>>>dodávka suroviny bude až v příštím roce. ale letos
      >>>>chce
      >>>>zálohu na velkou částku.
      >>>>nevím, jak na něho jít. když ji zaplatíme, nevím zda
      >>>>vyhotoví doklad o přijaté záloze , abychom si mohli
      >>>>odečíst DPH a už vůbec nevím, zda on odvede. další
      >>>>možnost zaplatit mu jen základ daně a daň poslat jeho
      >>>>FÚ,ale
      >>>>když platba předchází DD ?? prosím neporadíte jak na
      >>>>něho jít, abychom nebyli v průšvihu a on svoje peníze
      >>>>dostal? moc moc díky
      >>>Jano N, to by měl řešit právník,podívat se na smlouvy
      >>>a řešit to s odpovědnou osobou u vás.
      >>prosím neví ještě někdo, zda by se dal v tomto
      >>případě
      >>použít režim přenesení, i když se jedná o surovinu,
      >>která do režimu nespadá, ale
      >>vyjímečně by se vyřešil převod povinnost odvést dan
      >>na
      >>příjemce plnění? ale nevím, zda to nějaký § vyjímečně
      >>dovoluje.
      >Jano, psala jste, že chce zálohu. Pokud by bylo v
      >režimu přenesení, stejně nevystavuje DD k přijaté platbě.

      no právě, jsem to tímto chtěla obejít. když zaplatíme zálohu dopředu bez DD, nemůžu odvést DPH za něj na jeho FÚ a mu poslat jen základ daně.
      kdyby to bylo v režimu, tak se vyhnu odvodu dph za něho na jeho
      FÚ, aspoň tak si myslím, že by se dalo vyhnout postihu, že při zaplacení celé zálohy, on dph neodvede, zatímco já si ho budu nárokovat a už to nemůžu odvést za něj, i když vím že to on neodvede
      >

    • 3. 12. 2017 12:46

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      Jano N., dle mého názoru je to větší problém, než si myslíte.
      Pokud není nespolehlivý plátce, ale vy tušíte/víte, že nemusí daň odvést, pak byste mohli i tak naplnit znaky testu "vědět měl a mohl"
      (§109 ZDPH), takže bych byla velmi opatrná, při vymýšlení, jak z toho.
      Proč to nenecháte na odpovědné osobě - řediteli/jednateli atd.

    • 3. 12. 2017 13:18

      Jana N. (neregistrovaný) 77.242.95.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      děkuji moc za konzultaci. dostala jsem to na starost vyřešit, tak se jen snažím na něco přijít.teď jsem se dívala na záložku zákon DPH , § 21a všimla jsem si, že už tam u zboží není povinnost přiznat daň ke dni přijetí úplaty, je to jen u služeb. Je možné, že tato povinnost vypadla? jste moc laskavá

    • 3. 12. 2017 13:50

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      Já žádný §21a nevidím.
      Ale v §20a je to jinak.
      Pokud je známo zboží, které má být dodáno, sazba a místo plnění, pak se nadále DD k přijetí platby vystavuje.
      viz
      §20 ZDPH
      (2) Je-li před uskutečněním zdanitelného plnění přijata úplata, vzniká povinnost přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty. To neplatí, není-li zdanitelné plnění ke dni přijetí úplaty známo dostatečně určitě.
      (3) Dodání zboží nebo poskytnutí služby je pro účely tohoto zákona známo dostatečně určitě, jsou-li známy alespoň tyto údaje:
      a) zboží, které má být dodáno, nebo služba, která má být poskytnuta,
      b) sazba daně v případě zdanitelného plnění a
      c) místo plnění.

    • 19. 8. 2018 5:12

      PetraTT (neregistrovaný) 46.135.37.---

      Re: nespolehlivý dodavatel-DPH
      >>>>>>dě
      >>>>>použít režim přenesení, i když se jedná o surovinu,
      >>>>>která do režimu nespadá, ale
      >>>>>vyjímečně by se vyřešil převod povinnost odvést dan
      >>>>>na
      >>>>>příjemce plnění? ale nevím, zda to nějaký § vyjímečně
      >>>>>dovoluje.
      >>>>Jano, psala jste, že chce zálohu. Pokud by bylo v
      >>>>režimu přenesení, stejně nevystavuje DD k přijaté
      >>>>platbě.
      >>>
      >>>no právě, jsem to tímto chtěla obejít. když zaplatíme
      >>>zálohu dopředu bez DD, nemůžu odvést DPH za něj na
      >>>jeho FÚ a mu poslat jen základ daně.
      >>>kdyby to bylo v režimu, tak se vyhnu odvodu dph za
      >>>něho na jeho
      >>>FÚ, aspoň tak si myslím, že by se dalo vyhnout
      >>>postihu, že při zaplacení celé zálohy, on dph
      >>>neodvede,
      >>>zatímco já si ho budu nárokovat a už to nemůžu odvést
      >>>za
      >>>něj, i když vím že to on neodvede
      >>>>
      >>Jano N., dle mého názoru je to větší problém, než si
      >>myslíte.
      >>Pokud není nespolehlivý plátce, ale vy tušíte/víte,
      >>že
      >>nemusí daň odvést, pak byste mohli i tak naplnit
      >>znaky testu "vědět měl a mohl"
      >>(§109 ZDPH), takže bych byla velmi opatrná, při
      >>vymýšlení, jak z toho.
      >>Proč to nenecháte na odpovědné osobě -
      >>řediteli/jednateli atd.
      >
      >děkuji moc za konzultaci. dostala jsem to na starost
      >vyřešit, tak se jen snažím na něco přijít.teď jsem se
      >dívala na záložku zákon DPH , § 21a všimla jsem si, že
      >už tam u zboží není povinnost přiznat daň ke dni
      >přijetí úplaty, je to jen u služeb. Je možné, že tato
      >povinnost vypadla? jste moc laskavá

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).