Hlavní navigace

Prodej rekreačního domku a daně

  • (neregistrovaný) 188.175.101.---

    4. 12. 2017 21:45

    Dobrý den, 21.5. 2014 jsem prodal rekreační domek, v hodnotě 1300000, znalecký posudek byl 780000kc. 29.4.2015 jsem koupil byt za 1000000 Kč ale peníze z prodeje jsem nepoužil, ale použil jsem hypotéku. Musím platit 15% daň z příjmů. Když jsem se vešel do 1 roka. Peníze jsem přece použil na bydlení ne? I když jiné. Ale to už může být jedno ne finančnímu úřadu, prosím o rychlou reakci.. Ve smlouvě prez realitku, není psaná hypotéka. To je pak až ve druhé smlouvě na hypotéku. Jsem s toho na prášky. Dekuju moc o radu nemůžu nikde nic najít na internetu..

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 12. 2017 21:50

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Jak byl rekreační domek zkolaudován?
      Protože vlastně jen na příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku by se mohlo vztahovat osvobození od daně z příjmu PO.

      Kdy jste nemovitost pořídil?

    • 4. 12. 2017 22:03

      Michal1003 (neregistrovaný) 188.175.101.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Zkolaudovan byl, měli jsme tam i bydlení déle jak dva roky, ale prý v katastru byl pod číslem evidenční. To se prý nevztahuje.. S musím to z danít.jde mě o to jestli můžu koupě bytu prez hypotéku v tom roce dát jako že jsem použil na bydlení.. 2012 únor jsem dostal darem a 2014 21.5 prodal. Fakt nevím jsem s toho hotový.

    • 4. 12. 2017 22:42

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Pokud by se jednalo o rodinný dům, tak byste mohl mít příjem osvobozený podle § 4 odst. 1) písmeno a) Zákona o daních z příjmů buď pokud byste v něm měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem nebo pokud byste použil získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby.

      Pro jistotu - podívejte se do Katastru nemovitostí, jak byl objekt veden - co tam má přesně uvedeno.

      http://nahlizenidokn.cuzk.cz/

      * stavba pro rodinnou rekreaci
      * rodinný dům
      * jiná stavba
      ?

    • 4. 12. 2017 22:54

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      >>>>Dobrý den, 21.5. 2014 jsem prodal rekreační domek, v
      >>>>hodnotě 1300000, znalecký posudek byl 780000kc.
      >>>>29.4.2015 jsem koupil byt za 1000000 Kč ale peníze z
      >>>>prodeje
      >>>>jsem nepoužil, ale použil jsem hypotéku. Musím platit
      >>>>15% daň z příjmů. Když jsem se vešel do 1 roka.
      >>>>Peníze
      >>>>jsem přece použil na bydlení ne? I když jiné. Ale to
      >>>>už může být jedno ne finančnímu úřadu, prosím o
      >>>>rychlou
      >>>>reakci.. Ve smlouvě prez realitku, není psaná
      >>>>hypotéka. To je pak až ve druhé smlouvě na hypotéku.
      >>>>Jsem s
      >>>>toho na prášky. Dekuju moc o radu nemůžu nikde nic
      >>>>najít
      >>>>na internetu..

      >>Zkolaudovan byl, měli jsme tam i bydlení déle jak dva
      >>roky, ale prý v katastru byl pod číslem evidenční. To
      >>se prý nevztahuje.. S musím to z danít.jde mě o to
      >>jestli můžu koupě bytu prez hypotéku v tom roce dát
      >>jako
      >>že jsem použil na bydlení.. 2012 únor jsem dostal
      >>darem a 2014 21.5 prodal. Fakt nevím jsem s toho
      >>hotový.


      pokrač.
      Pokud se jednalo o stavbu pro rodinnou rekreaci, tak jste mohl mít příjem osvobozený až po 5 letech vlastnictví dle § 4 odst. 1) písmeno b) Zákona o daních z příjmů. Zde žádná další možnost pro osvobození, jako je použití prostředků na uspokojení vlastní bytové potřeby, není.

      Měl jste zdanit příjem z prodeje chaty v Přiznání k dani z příjmů za rok, kdy jste pen. prostředky z prodeje přijal dle § 10 ZDP.

      Mohl jste si uplatnit výdaje, prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (poplatky realitní kanceláři, kolky, ..).
      § 10 / 4 ZDP

      Dále by byla výdajem cena, za kterou jste nemovitost prokazatelně nabyl, resp. v případě darování by byla výdajem cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí.
      § 10 / 5 ZDP

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586#cast4

    • 4. 12. 2017 23:56

      Michal1003 (neregistrovaný) 188.175.101.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      >
      >
      >my to máme složité. Moje manželka dřív přítelkyně, tak jsme dostali darem, novostavbu. Přítelkyně musela platit darovací daň asi 30000 Kč, já nemusel daroval mě to táta.. Takže podílové jsme to měli 50/50 znalecký posudek před prodejem byl 776000kc prodej 1300000. S tím že jsme platili realitě 60000 Kč a daň z nemovitých věci 5000kc na půl každý 26000kc. Plus jsme investovali více peněz než je znalecký posudek.. Peníze co zbylí jsem uhradil půjčky co jsem si vzal kvůli tátovi. A zaplatil mu exekuce.. Takže já vlastně z daním to co ani jsem nikdy neměl. A to ještě jsme platili hypotéku 400000 tisíc plus pokuta za předčasné splacení úvěru.. Ať žije český stát...

    • 5. 12. 2017 0:28

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Každý jste měli podat své Přiznání k dani z příjmu FO a tam zdanit svoji polovinu z příjmu z prodané nemovitosti.

      Jaká částka byla uvedena ve znaleckém posudku, který byl zpracovaný pro potřeby darování? Protože tato částka je důležitá pro možný odpočet výdaje, ne částka uvedená ve znaleckém posudku, který byl zpracovaný před prodejem (a asi s datem období okolo prodeje). Důležitý je znalecký posudek zpracovaný k datu nabytí nemovitosti.

      Podali jste za rok 2014 Přiznání k dani z příjmu FO? Třeba proto, že jste OSVČ či z jiného důvodu? Nebo nebylo podáno žádné DAP 2014?

      S povinností doplatit daň z příjmu FO po Vás bude vyžadovat FÚ i sankce, podívejte se na
      http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/promijeni-prislusenstvi-dane-od-1-ledna-2015-5546

      Doporučila bych Vám vzít všechny doklady, které máte k nabytí a prodeji nemovitosti, všechno co Vám dosud poslal k tomuto FÚ, případně poznámky co Vám kdo z FÚ volal a navštívit dobrého daňového poradce.

    • 7. 12. 2017 8:44

      ALlla (neregistrovaný) 89.111.119.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Nebo zkusit přímo FÚ, někde jsou ochotni poradit

    • 7. 12. 2017 12:15

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      OT. Myslíte, že tazateli či jeho manželce pracovníci FÚ poradí, jak sepsat žádost o prominutí sankcí? Nebo s tím, jak žádost odůvodnit tak, aby "prošla" a sance jim byly prominuty nebo sníženy?

      Protože podle informací od tazatele jsou fakta jasná - příjem z prodeje rekreačního domu nebyl osvobozen od daně z příjmu FO, nebyl uveden v DAP.
      V tomto okamžiku bude tazatel / po podání DAP / už jen "hrát" o to, zda zaplatí nebo nezaplatí poměrně vysoké sankce. Či v jaké výši.

      Tazatel se již neozval a nenapsal doplňující informace k otázkám, takže ani nelze poradit dál ohledně řádného či dodatečného DAP. Ani ohledě možných výdajů, které by bylo možno k danému příjmu uplatnit.

      Přeji hezký den

    • 7. 12. 2017 13:23

      ALlla (neregistrovaný) 89.111.119.---

      Re: Prodej rekreačního domku a daně
      Sankcím se zřejmě nevyhne, ale když to nechá tzv. vyhnít, tak budou větší. Takže by bylo dobré to řešit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).