Hlavní navigace

Hlídání dítěte - placené volno?

  • (neregistrovaný) 90.178.126.---

    5. 12. 2017 15:36

    Dobrý den, jsem otec dvouletého dítěte, manželka je s ním doma na rodičovské. V případě kdy je objednaná k lékaři a nemůže se o dítě postarat tak s zůstanu na nezbytnou dobu hlídat (např. 2-3 hodiny) a vrátím se zpět do práce.

    Dle §191 zákoníku práce mám na volno nárok, viz tato citace:
    "Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ...... po dobu péče o dítě mladší než 10 let ...... z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat."

    Mám za toto nárok na náhradu mzdy - stejně jako když jdu k lékaři já sám? Děkuji za odpověď s odkazem na příslušné paragrafy.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 12. 2017 9:11

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Hlídání dítěte - placené volno?
      Ve vašem případě nárok nemáte. Nárok by byl v případě, že by matka onemocněla a vy byste měl z toho důvodu nárok na ošetřování dítěte. § 191 se týká nemocenského pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).