Hlavní navigace

Dovolená za odpracované dny

  • (neregistrovaný) 80.95.119.---

    7. 12. 2017 8:25

    Přeji pěkný den, prosím zkušené,
    zaměstnanec nastoupil 2.10.2017, do konce roku odpracuje 63 dnů
    (pokud neonemocní), má nárok na 3,5 dne nebo na 5 dnů dovolené při nároku 20 dní? Ve firmě je už od 22.12. dovolená. Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 12. 2017 9:23

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: dovolená za odpracované dny
      Podle mne má nárok na 3,5 dne, pokud je v pracovní smlouvě uveden den 2.10.2017, jako den nástupu do práce.

      Zákoník práce
      § 36 Vznik pracovního poměru
      Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce....


      § 212
      (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.

    • 7. 12. 2017 11:38

      jkl (neregistrovaný) 213.175.57.---

      Re: dovolená za odpracované dny
      >>Přeji pěkný den, prosím zkušené,
      >>zaměstnanec nastoupil 2.10.2017, do konce roku
      >>odpracuje 63 dnů
      >>(pokud neonemocní), má nárok na 3,5 dne nebo na 5 dnů
      >>dovolené při nároku 20 dní? Ve firmě je už od 22.12.
      >>dovolená. Děkuji za odpověď
      >
      >Podle mne má nárok na 3,5 dne, pokud je v pracovní
      >smlouvě uveden den 2.10.2017, jako den nástupu do práce.
      >
      >Zákoník práce
      >§ 36 Vznik pracovního poměru
      >Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v
      >pracovní smlouvě jako den nástupu do práce....
      >
      >
      >§ 212
      >(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání
      >pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci
      >alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za
      >kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže
      >pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého
      >kalendářního roku.
      >
      >Dobrý den, pokud směna nemohla připadnout i na neděli, pak by měla být dovolená za 3měsíce, tj. 5dní. I v případě, že zaměstnanec nastoupil v půlce měsíce a doloží bezprostřední nástup z předchozího zaměstnání, pak se daný měsíc započte - tzn., že by nastoupil třeba 5.10. a do 4.10. pracoval jinde, je za říjen nárok pokud odpracuje 60dní. Pokud neopracuje 60dní, pak je 1/12 dovolené za každých 21dní.
      >

    • 7. 12. 2017 12:00

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: dovolená za odpracované dny
      Pokud předchozí pracovní poměr nebyl do 1.10., tak PP netrval pracovní poměr celý měsíc. O směny o víkendu nejde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).