Hlavní navigace

Doplatek zdravotního pojištění do minima

  • (neregistrovaný) 109.234.47.---

    11. 12. 2017 14:52

    Dobrý den,
    prosím o radu, jak ošetřit/zda existuje ta možnost, aby doplácel doplatek ZP do minimální mzdy za svého zaměstnance na DPČ celých 13,5% zaměstnavatel ze svých nákladů?
    Případně alespoň 4,5% zaměstnanec a 9% zaměstnavatel ze svého?

    Je možné uvést jako smluvní ujednání přímo do dohody o pracovní činnosti?
    Nejedná se o překážku na straně zaměstnavatele, jde o dobrovolnou úmluvu...

    Předem děkuji za názor.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 12. 2017 15:00

      Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

      Re: doplatek zdravotního pojištění do mi
      odpověď máte u prvního dotazu - nelze

      zákon o pojistném na zdravotní pojištění 592/1992
      § 3/ 10

    • 11. 12. 2017 15:07

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: doplatek zdravotního pojištění do mi
      PS. Nicku Slavka přestavte si situaci, že by se zaměstnavatel zavázal k tomu, že ve výši "doplatku" bude každý měsíc zaměstnanci dávat mimořádnou odměnu (něco jako "nepeněžní plnění"). A zkuste vypočítat, jaká by ta odměna měla nakonec být. Protože kdykoliv dopočtete takovou "odměnu", tak se výše doplatku ZP bude měnit. Jen to zkuste početně, za to nic nedáte.

    • 11. 12. 2017 20:41

      Slavka (neregistrovaný) 109.234.47.---

      Re: doplatek zdravotního pojištění
      děkuji za radu

      rozumím tomu tedy správně tak, že takovýto případný doplatek zdravotního pojištění ze strany zaměstnavatele (nedaňový náklad) za jeho zaměstnance by se posuzoval jako benefit pro daného zaměstnance, který u zaměstnance podléhá dalšímu odvodu (ZP, SP, daňový příjem u zaměstnance) a proto v podstatě nelze takto postupovat....?

    • 11. 12. 2017 21:05

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: doplatek zdravotního pojištění
      Pokud by bylo uvedeno jako smluvní ujednání přímo v dohodě, tak by to mohlo splňovat ZDP 24 / 2 / j / 5
      Ale jinak by tento "benefit" dle mého názoru podléhal všem odvodům.

    • 18. 12. 2017 13:48

      Slavka (neregistrovaný) 109.234.47.---

      Re: doplatek zdravotního pojištění
      vracím se ke svému dotazu - zjištění po konzultaci s HR/mzdový expert (kdo chce takto postupovat, konzultujte pro jistotu s daňovým poradcem, je to s určitým procentem nejistoty):

      - u zaměstnance nebudu doplatek zdravotního pojištění do minima dodaňovat (žádná daň ani odvod ZP+ SP z 9%, které doplatí za svého zaměstnance jeho zaměstnavatel)

      - u zaměstnavatele dám těch 9% doplatek za zaměstnance jako daňově uznatelný, je to výdaj spojený s odměňováním zaměstnance
      (jako smluvní ujednání přímo v dohodě (DPČ), tak splňuje ZDP 24 / 2 / j / 5 )

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).