Hlavní navigace

OSVČ vedlejší nebo hlavní?

  • (neregistrovaný) 83.240.83.---

    20. 12. 2017 19:52

    Dobrý den,
    prosím o radu. 31.12. 2017 končím dohodou pracovní poměr z důvodu org. změn. Navíc jsem OSVČ vedlejší. Dnes mně doktor vystavil neschopenku, možná budu nemocná do konce ledna, možná déle. Pracovní poměr tedy skončí 31.12.2017, nemoc bude pokračovat. Můj dotaz zní, zda se musím přihlásit od 1.1.2018 jako OSVČ hlavní a budu muset platit zálohy na SP a ZP jako OSVČ hlavní, i když budu v prac.neschopnosti z titulu pojištění od hlavního zaměstnavatele. Nebo stačí jen na SP a ZP předat kopii neschopenky a vyúčtování SaZP provést až při předání přehledu za rok 2018? Děkuji za Vaše názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 12. 2017 20:03

      ja_na ZX (neregistrovaný) 188.107.228.---

      Re: OSVČ vedlejší nebo hlavní?
      Pokud budete v roce 2018 pouze OSVČ jako hlavní, přihlaste se na OSSZ a plaťte na nemocenské pojištění v minimální výši, což je tuším 131,- Kč měsíčně, na ZP pak neplatíte nic. Pokud budete stále jako vedlejší OSVČ a nastoupíte do zaměstnání po skončení neschopnosti, neměníte nic.

    • 20. 12. 2017 21:54

      Teri-beri (neregistrovaný) 83.240.83.---

      Re: OSVČ vedlejší nebo hlavní?
      Děkuji, já už jsem s hrůzou myslela, že bych musela platit jako OSVČ hlavní minim. zálohy na SP 2.159 Kč a na ZP 2.024 Kč.

    • 20. 12. 2017 22:46

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: nemoc_konec PP_a OSVČ "vedlejší"
      Možná máte hrůzu oprávněně.

      Protože nemocná jste jako zaměstnanec pro svého zaměstnavatele - ale pokud si neplatíte nemocenské pojištění jako OSVČ, tak jako OSVČ Vám potvrzení o pracovní neschopnosti, vystavené pro zaměstnavatele, je houby platná.

      Konzultujte na své ZP a na příslušném OSSZ.

      Podívejte se např. na § 9 / 6 zákona č. 155/1995 Sb. Najdete tam jako důvod "vedlejší činnosti OSVČ" svoje nemoc?

      Info ke zdravotnímu pojištění už zvládnete najít určitě sama.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).