Hlavní navigace

Je to příležitostná činnost?

  • (neregistrovaný) 37.221.253.---

    25. 12. 2017 18:14

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem aktivní starobní důchodkyně. Zdraví mi zatím naštěstí slouží, tak se snažím si na své koníčky občas tu a tam trochu přivydělat různými brigádami - většinou záskok za nějakou nemocnou paní uklízečku či paní prodavačku. Doposud jsem byla zvyklá, že se mnou na tento záskok uzavřel zaměstnavatel DPP - šlo o záskok za nemoc, nemocná paní se asi za 2 měsíce vrátila nazpět a já jsem brigádu ukončila. Nyní jsem ale dostala nabídku od firmy, která zajišťuje pro jeden obchodní řetězec noční doplňování zboží (potravin a drogerie) do regálů a firma také rovněž zajišťuje úklid prodejen. Jenže mi tvrdí, že na to není potřeba uzavírat žádná DPP, že se jedná o příležitostnou činnost a tím pádem osvobozenou od daně. Že mi dají za odvedenou práci peníze hotově na ruku a já jim podepíši pokladní doklad a bude to vyřešeno. Že takové příjmy jsou osvobozené až do výše 30 tis. Kč ročně. Že jim to takto poradil dokonce daňový poradce. Musím se přiznat, že se mi to moc nezdá. Radila jsem se i s kamarádkou, která je bývalá mzdová účetní (teď už řadu let nepracuje - je v důchodě) a té se to také moc nezamlouvá, ale říká, že se třeba zákony od té doby už uvolnily a poradila mi tuto diskuzi. Prosím, můžete mi to někdo vysvětlit? Peníze by se mi hodily, ale né za každou cenu. Nerada bych se dostala do nějakých problémů se zákonem.
    Za Vaše případné názory moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 12. 2017 20:08

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Je to příležitostná činnost?
      Podle mne se jedná o závislou práci viz:

      http://www.elaw.cz/zprava/nss-definoval-znaky-zavisle-prace

    • 25. 12. 2017 20:12

      Vladimír 222 (neregistrovaný) 94.138.108.---

      Re: Je to příležitostná činnost?
      ***************************************************
      V zákoně je uvedeno:
      § 10 Ostatní příjmy
      Ostatní příjmy
      (1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
      a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí

      (3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
      a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 30 000 Kč;

    • 27. 12. 2017 18:56

      maida (neregistrovaný) 185.15.146.---

      Re: Je to příležitostná činnost?
      Jako bývalá mzdová účetní si myslím, že firma, která vás takto chce "pronajmout" jiné firmě jedná naprosto chybně, a do budoucna ji čeká nemálo problémů s finančním úřadem, OSSZ a zdravotními pojišťovnami. Zřejmě spoléhá na to, že v noci kontroly nechodí, jinak si to neumím vysvětlit. Pochybuji i o pravdivosti tvrzení, že jim to schválil daňový poradce.
      Do problémů by mohla dostat i vás, protože jde zcela jistě o závislou činnost, kde budete doplňovat do regálů zboží podle pokynů zaměstnavatele v prostorách zaměstnavatele a v době dle jeho určení, nikoliv dle vaší chuti do práce a volného času, a pokud na pracoviště dorazí kontrola z inspektorátu práce a neshledá u vás smlouvu na výkon této práce, může vás posuzovat jako nelegálního zaměstnance, a pokuta by čekala obchodní řetězec i vás.
      Vzhledem k tomu, že nejde o příležitostnou činnost, tak by se na vás nevztahovalo ani osvobození od daně a čekala by vás povinnost odměnu zdanit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).