Hlavní navigace

Výpověď dle par 52 písm c)+ nemoc

  • 212.111.14.---

    28. 12. 2017 10:46

    Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně výpovědi.
    Zaměstnanec a zaměstnavatel ukončil pracovní poměr dle par. 52 písm c) k 31.12.2017.
    Následně odešel na pracovní neschopnost od 1.11. ( předpoklad ukončení je 31.12.2017)
    Zaměstnanec začal marodit v ochranné lhůtě, musí tedy o dny pracovní neschopnosti nastoupit do zaměstnání?
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 12. 2017 12:23

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Výpověď dle par 52 písm c)+ nemoc
      https://www.pracomat.cz/poradna/zmena-zamestnani/225-prodlouzeni-vypovedni-lhuty.html

    • 28. 12. 2017 12:57

      VH

      Re: Výpověď dle par 52 písm c)+ nemoc
      Váš dotaz je zmatečný, a to hned z několika důvodů:
      Žádáte radu ohledně výpovědi, ale v další větě píšete, že "zaměstnanec a zaměstnavatel ukončili pracovní poměr...". Bylo to jednostranné nebo dvoustranné právní jednání - výpověď nebo dohoda?
      Pokud má PP skončit 31.12.2017, ať uplynutím výpovědní doby nebo dohodou, a zaměstnanec onemocněl 1.11., tak ochranná lhůta ještě nezačala běžet.
      Jedná-li se o výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu podle § 52 c) ZP, což nevíme, a nemoc bude trvat k poslednímu dni výpovědní doby, dojde k prodloužení PP (pokud zaměstnanec neprohlásí, že na prodloužení PP netrvá). Vzhledem k tomu, že se zaměstnanec stal pro zaměstnavatele nadbytečným (jinak by nebyl naplněn výpovědní důvod), práci konat nebude. Bude dána překážka na straně zaměstnavatele spojená s právem na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

    • 28. 12. 2017 13:14

      lenka8053

      Re: Výpověď dle par 52 písm c)+ nemoc
      Děkuji za Vaše odpovědi,
      Zaměstnanec mi sdělil, že dnes ukončil pracovní neschopnost - tudíž nepřesáhl výpovědní dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).