Hlavní navigace

Jaké potvrzení sleva na manželku

  • (neregistrovaný) 185.47.223.---

    9. 1. 2018 16:41

    Dobrý den,

    zaměstannec chce uplatnit slevu na manželku.
    Jaké potvrzení od něho mám žádat? Stačí nějaké čestné prohlášení od manželky že neměla příjmy vyšší než 68 000 tis / rok, nebo musí být nějaký přehled kolik a kde obdržela?

    Brali se v červnu, tzn. že uplatnit může od července.
    PPM měla pouze do února, ale počítá se to do celkového ročního příjmu. Jiný příjem neměla.

    Děkuji za radu a ujištění, nerada bych udělala chybu.

    Jana_

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2018 16:57

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Jaké potvrzení sleva na manželku
      >Dobrý den,
      >
      >zaměstannec chce uplatnit slevu na manželku.
      >Jaké potvrzení od něho mám žádat? Stačí nějaké čestné
      >prohlášení od manželky že neměla příjmy vyšší než 68
      >000 tis / rok, nebo musí být nějaký přehled kolik a
      >kde obdržela?
      >
      >Brali se v červnu, tzn. že uplatnit může od července.
      >
      >PPM měla pouze do února, ale počítá se to do celkového
      >ročního příjmu. Jiný příjem neměla.

      + pokud čerpala řádnou dovolenou po konci mateřské dovolené

      >Děkuji za radu a ujištění, nerada bych udělala chybu.
      >
      >Jana_

      ZDP § 38l (2) Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35ba při stanovení daně nebo záloh prokazuje poplatník plátci daně
      a) dokladem prokazujícím totožnost manželky (manžela), uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) a průkazem ZTP/P, pokud je manželka (manžel) jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu,

      Nic jiného není v ZDP pro prokázání nároku na slevu na manželku u plátce daně uvedeno.

      Jako mzdová účetní zaměstnavatele nemůžete dle mého názoru vyžadovat po zaměstnanci něco, co mu zákon ani jiný předpis neukládá. Natož čestné prohlášení k příjmu vyžadovat po někom, kdo není zaměstnancem firmy.
      Zaměstnanec bude čestně prohlašovat v žádosti o zpracování RZD, že splňují podmínky pro uplatnění slevy na manželku. A doloží doklady podle 38l/2/a ZDP

      To, co může vyžadovat správce daně po poplatníkovi kvůli prokázání oprávněnosti slevy na manželku, nemůže vyžadovat zaměstnavatel.

    • 9. 1. 2018 17:13

      Jana_ (neregistrovaný) 185.47.223.---

      Re: Jaké potvrzení sleva na manželku
      Děkuji Vám za odpověď. Nikde jsem nenašla podrobnosti, tak se raději zeptám.
      Pěkný večer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).