Hlavní navigace

Daň z prodeje nemovitosti

  • (neregistrovaný) 213.226.237.---

    11. 1. 2018 9:15

    Dobrý den, potřebuji prosím poradit.

    Prodávám domek. Čtvrtina domku mi patřila 20let. Třičtvrtiny domku mi byly darovány před rokem od otce. Nyní celý domek prodávám. Vztahuje se na mě daň z prodeje?

    Vím že osvobození z důvodu že použiji prostředky na nové bydlení nelze, protože jsem tam neměl trvalé bydliště. a po dobu více jak 5let jsem vlastnil pouze čtvrtinu domku.

    jen nevím co znamená tato formulace ze zákona:
    doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, nebo o vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem nabytým děděním od takového zůstavitele
    to asi z darováním nemá nic společného, že?

    děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 1. 2018 10:13

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: daň z příjmu při prodeji nemovitosti
      >Dobrý den, potřebuji prosím poradit.
      >
      >Prodávám domek. Čtvrtina domku mi patřila 20let.
      >Třičtvrtiny domku mi byly darovány před rokem od otce.
      >Nyní celý domek prodávám. Vztahuje se na mě daň z
      >prodeje?

      Příjem za prodej 3/4 domku bude zdaněn podle § 10 Zákona o daních z příjmů
      Můžete uplatnit 3/4 výdajů, které jste měl podle § 10 odst. 4) a odst. 5) ZDP
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/zneni-20170901

      >Vím že osvobození z důvodu že použiji prostředky na
      >nové bydlení nelze, protože jsem tam neměl trvalé
      >bydliště. a po dobu více jak 5let jsem vlastnil pouze
      >čtvrtinu domku.

      Osvobozen bude příjem za prodej 1/4 domku

      >jen nevím co znamená tato formulace ze zákona:
      >doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly tyto
      >nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v
      >případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých
      >děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé
      >nebo manželem, nebo o vypořádání spoluvlastnictví k
      >nemovitým věcem nabytým děděním od takového zůstavitele
      >to asi z darováním nemá nic společného, že?

      Toto se vztahuje pouze na případy, kdy prodávající nemovitost zdědil.

      >děkuji za radu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).