Hlavní navigace

Mateřská hned po maturitě - pojištění

 • 77.240.99.---

  12. 1. 2018 21:30

  Dobrý den, prosím o radu a předem se omlouvám - v historii jsem hledala, ale našla jen dost staré příspěvky, tak nevím, jak je to aktuální.
  Synova přítelkyně letos maturuje, počátkem června bude rodit. Nenastoupí tedy do žádného zaměstnání. Bude si muset po dobu mateřské a rodičovské dovolené platit sociální a zdravotní pojištění sama?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 1. 2018 21:47

   Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

   Re: Mateřská hned po maturitě - pojištěn
   Nebude mít zaměstnavatele, tak nebude mít ani dovolenou. Od narození dítěte požádá o rodičovský příspěvek a po dobu jeho pobírání bude zdravotně pojištěná státem. Sociální pojištění se platí jen z příjmu, to platit nemusí.

  • 12. 1. 2018 21:59

   .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

   Re: Mateřská hned po maturitě - pojištěn
   Nebude čerpat ani mateřskou dovolenou, ani rodičovskou dovolenou. Takto se označuje volno u zaměstnavatele. A protože nebude mít zaměstnavatele, nebude mít ani výše uvedené volno.

   Pokud požádá o rodičovský příspěvek, tak od data porodu dítěte bude osobou pobírající rodičovský příspěvek. Je ovšem třeba, aby se dostavila na Úřad práce dle místa trvalého bydliště a o příspěvek si zažádala.

   Po dobu pobírání rodičovského příspěvku za ni bude platit zdravotní pojištění stát. Musí ale nahlásit na své zdravotní pojišťovně, že spadá pod státní pojištěnce - kategorie "E"

   Sociální, resp. důchodové pojištění za ni nikdo platit nebude, ale ani ona si ho platit nemusí.
   Doba péče o dítě do věku 4 let se pro důchod počítá jako náhradní doba pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).