Hlavní navigace

Sleva na dítě-nejsou manželé

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

    18. 1. 2018 19:41

    Prosím chtěla jsem se zeptat jak postupovat v případě, že zaměstnanec žije se svou partnerkou ve společné domáctnosti, mají jedno dítě (každý však má hlášeno trvalé bydliště jinde). Zaměstnanec podepsal prohlášení k dani (partnerka je na rodičovské dovolené). Zaměstnanci na základě předloženého rodného listu uplatňuji slevu na dítě. Jaké další doklady od něho mám ještě požadovat pokud požádá o zúčtování daní? Prosím o radu a moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 1. 2018 20:12

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Pokud je jeho družka-matka dítěte, se kterou žije ve společně hospodařící domácnosti na rodičovské dovolené, tak měl zaměstnanec při uplatnění daňového zvýhodnění na dítě doložit také "Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění", které měl vystavit zaměstnavatel jeho družky-matky dítěte.

    • 18. 1. 2018 20:19

      Miluš (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Mám tomu rozumět tak, že zaměstnavatel matky dítěte vystaví potvrzení pro matku, že nemá podepsané prohlášení k dani? Nebo o jaké potvrzení se jedná? A pokud matka dítěte již není v zaměstnaneckém poměru? Nějak jsem se v tom ztratila. Díky za radu a hezký večer

    • 18. 1. 2018 20:41

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Píšete, že je na rodičovské dovolené, takže má zaměstnavatele.

      http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5556_2.pdf?201801182040

    • 18. 1. 2018 21:07

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Zákon o daních z příjmů
      § 38l odst. 3) písmeno c)

      Bez toho nemůžete v případě, kdy je druhá osoba (družka-matka dítěte) zaměstnaná, daňové zvýhodnění na dítě zaměstnanci poskytnout.

    • 19. 1. 2018 17:17

      Miluš (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      >>>>>Prosím chtěla jsem se zeptat jak postupovat v
      >>>>>případě,
      >>>>>že zaměstnanec žije se svou partnerkou ve společné
      >>>>>domáctnosti, mají jedno dítě (každý však má hlášeno
      >>>>>trvalé bydliště jinde). Zaměstnanec podepsal
      >>>>>prohlášení k
      >>>>>dani (partnerka je na rodičovské dovolené).
      >>>>>Zaměstnanci
      >>>>>na základě předloženého rodného listu uplatňuji slevu
      >>>>>na dítě. Jaké další doklady od něho mám ještě
      >>>>>požadovat pokud požádá o zúčtování daní? Prosím o
      >>>>>radu
      >>>>>a moc
      >>>>>děkuji.
      >>>>
      >>>>Pokud je jeho družka-matka dítěte, se kterou žije ve
      >>>>společně hospodařící domácnosti na rodičovské
      >>>>dovolené,
      >>>>tak měl zaměstnanec při uplatnění daňového zvýhodnění
      >>>>na dítě doložit také "Potvrzení zaměstnavatele
      >>>>druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové
      >>>>zvýhodnění", které měl vystavit zaměstnavatel jeho
      >>>>družky-matky dítěte.
      >>>>
      >>>Mám tomu rozumět tak, že zaměstnavatel matky dítěte
      >>>vystaví potvrzení pro matku, že nemá podepsané
      >>>prohlášení k dani? Nebo o jaké potvrzení se jedná? A
      >>>pokud
      >>>matka dítěte již není v zaměstnaneckém poměru? Nějak
      >>>jsem
      >>>se v tom ztratila. Díky za radu a hezký večer
      >>
      >>Píšete, že je na rodičovské dovolené, takže
      >>má
      >>zaměstnavatele.
      >>
      >>
      >>http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5556_2.pdf?201801182040
      >>
      >
      >Zákon o daních z příjmů
      >§ 38l odst. 3) písmeno c)
      >
      >Bez toho nemůžete v případě, kdy je druhá osoba
      >(družka-matka dítěte) zaměstnaná, daňové zvýhodnění na dítě
      >zaměstnanci poskytnout.
      >
      >Děkuji, budu muset pátrat jak to vlastně s nimi je. Hezký den

    • 19. 1. 2018 17:56

      Miluš (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Ještě se musím k tomuto vrátit. Znamená to, že na 2.str. prohlášení poplatníka musí být vyplněno jméno partnerky (není to manželka) a název jejího zaměstnavatele? A zároveň musí být předloženo i potvrzení jejího zaměstnavatele.
      Tak v tom plavu protože mi není jasné jak by ta partnerka uplatňovala daňové zvýhodnění na dítě když pobírá rodičák, který nevyplácí ten zaměstnavatel. Moc děkuji za upřesnění.

    • 19. 1. 2018 18:08

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      >Ještě se musím k tomuto vrátit. Znamená to, že na
      >2.str. prohlášení poplatníka musí být vyplněno jméno
      >partnerky (není to manželka)

      - ano, v rámci společně hospodařící domácnosti je to osoba, která vyživuje tytéž děti jako zaměstnanec

      a název jejího
      >zaměstnavatele?

      - ano, pokud má zaměstnavatele, tak uvést jeho Název + Adresu

      A zároveň musí být předloženo i potvrzení jejího
      >zaměstnavatele. ANO
      >Tak v tom plavu protože mi není jasné jak by ta
      >partnerka uplatňovala daňové zvýhodnění na dítě když pobírá
      >rodičák, který nevyplácí ten zaměstnavatel. Moc děkuji
      >za upřesnění.


      Může jí být vyplácen rodičovský příspěvek a současně může pracovat u svého zaměstnavatele. Nebo jí může být vyplácen rodičovský příspěvek, u svého zaměstnavatele může čerpat rodičovskou dovolenou a současně může pracovat pro dalšího zaměstnavatele.
      Dokonce jsem si před časem kvůli tomu zpracovala přílohu k Prohlášení poplatníka daně, aby tam měl zaměstnanec mého klienta možnost vypsat všechny zaměstnavatele své partnerky, protože s jedním řádkem v Prohlášení poplatníka daně by si nevystačil.

    • 19. 1. 2018 21:54

      Miluš (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Děkuji za odpověď.
      Zjistila jsem další podrobnosti, pobírala mateřskou do konce r.2017 a od ledna pobírá rodičovský příspěvek a zároveň od ledna už není v zaměstnaneckém poměru protože měla smlouvu na dobu určitou.
      Jinde také nepracuje. Musím si to však ještě ověřit. Hezký večer a ještě jednou děkuji

    • 20. 1. 2018 9:44

      katka2 (neregistrovaný) 83.39.37.---

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      >>>Ještě se musím k tomuto vrátit. Znamená to, že na
      >>>2.str. prohlášení poplatníka musí být vyplněno jméno
      >>>partnerky (není to manželka)
      >>
      >>- ano, v rámci společně hospodařící domácnosti je to
      >>osoba, která vyživuje tytéž děti jako zaměstnanec
      >>
      >>a název jejího
      >>>zaměstnavatele?
      >>
      >>- ano, pokud má zaměstnavatele, tak uvést jeho Název
      >>+
      >>Adresu
      >>
      >>A zároveň musí být předloženo i potvrzení jejího
      >>>zaměstnavatele. ANO

      >Děkuji za odpověď.
      >Zjistila jsem další podrobnosti, pobírala mateřskou do
      >konce r.2017 a od ledna pobírá rodičovský příspěvek a
      >zároveň od ledna už není v zaměstnaneckém poměru
      >protože měla smlouvu na dobu určitou.
      >Jinde také nepracuje. Musím si to však ještě ověřit.
      >Hezký večer a ještě jednou děkuji

      Pokud vám zam-nec do prohlášení napíše, že druhý poplatník nemá zaměstnavatele, tak mu musíte věřit a né si to ověřovat (mmch docela by mě zajímalo jak).

    • 20. 1. 2018 12:51

      Miluš (neregistrovaný) 2a00:1028:9196:----:----:----:----:----

      Re:daň.zvýhodnění na dítě-nejsou manželé
      Ach jo zase máte pravdu. Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).