Hlavní navigace

Příjem pojistná událost SVJ

  • (neregistrovaný) 88.101.233.---

    23. 1. 2018 9:27

    Dobrý den.
    SVJ obdrželo příjem z plnění pojistné události. Jedná se o příjem jednotlivých vlastníků podléhající dani ve výši dle jejich spoluvlastnických podílů?
    Tento příjem se zdaňuje dle § 9 nebo § 10 ZDZP?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2018 15:12

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: Příjem pojistná událost SVJ
      Bizzone,

      1) Pojistné plnění je podle § 16 odst. 1 písm. f) nařízení vlády č. 366/2013 Sb. příjmem SVJ. Nicméně se domnívám, že nějaké nařízení vlády nemůže určovat, komu patří příjem. Od toho jsou zákony.

      2) Důvodová zpráva k daňovému balíčku č. 170/2017 Sb. uvádí:

      "Na základě připomínek odborné veřejnosti se z důvodu odstranění nejistoty poplatníků i správců daně z příjmů navrhuje jednoznačně normovat, že předmětem daně u společenství vlastníků jednotek není ani plnění z pojistných smluv uzavřených společenstvím vlastníků jednotek na pojištění společných částí domu. Toto plnění je z hlediska daně z příjmů vždy příjmem vlastníků jednotek."

      3) Pokud nemáte byt v obchodním majetku nebo ho nepronajímáte, jedná se o příjem osvobozený (§ 4/1/d ZDP).

      4) Pokud by se jednalo o neosvobozený příjem, tak se proti němu postaví výdaje na opravu poškozené věci, takže toho ke zdanění mnoho nezbyde, pokud vůbec něco.

      Hezký den!

    • 23. 1. 2018 16:20

      bizzon (neregistrovaný) 88.101.233.---

      Re: Příjem pojistná událost SVJ
      >>Dobrý den.
      >>SVJ obdrželo příjem z plnění pojistné události. Jedná
      >>se o příjem jednotlivých vlastníků podléhající dani
      >>ve
      >>výši dle jejich spoluvlastnických podílů?
      >>Tento příjem se zdaňuje dle § 9 nebo § 10 ZDZP?
      >>Děkuji
      >
      >Bizzone,
      >
      >1) Pojistné plnění je podle § 16 odst. 1 písm. f)
      >nařízení vlády č. 366/2013 Sb. příjmem SVJ. Nicméně se
      >domnívám, že nějaké nařízení vlády nemůže určovat, komu
      >patří příjem. Od toho jsou zákony.
      >
      >2) Důvodová zpráva k daňovému balíčku č. 170/2017 Sb.
      >uvádí:
      >
      >"Na základě připomínek odborné veřejnosti se z důvodu
      >odstranění nejistoty poplatníků i správců daně z
      >příjmů navrhuje jednoznačně normovat, že předmětem daně u
      >společenství vlastníků jednotek není ani plnění z
      >pojistných smluv uzavřených společenstvím vlastníků
      >jednotek na pojištění společných částí domu. Toto plnění je z
      >hlediska daně z příjmů vždy příjmem vlastníků
      >jednotek."
      >
      >3) Pokud nemáte byt v obchodním majetku nebo ho
      >nepronajímáte, jedná se o příjem osvobozený (§ 4/1/d ZDP).
      >
      >4) Pokud by se jednalo o neosvobozený příjem, tak se
      >proti němu postaví výdaje na opravu poškozené věci,
      >takže toho ke zdanění mnoho nezbyde, pokud vůbec něco.
      >
      >Hezký den!
      >
      >Pavle děkuji vše jasné.

      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).