Hlavní navigace

Otcovská a vyloučené doby

  • 23. 1. 2018 15:01

    Dobrý den všem. Jak jste prosím rozklíčovali, co bude a co nebude pro co vyloučená doba?
    Pochopila jsem to tak, že otcovská poporodní péče je dávka nemocenského pojištění, ale pro volno v zaměstnání musí zaměstnanec požádat o rodičovskou dovolenou. Že to zkrátka není tak, že na základě žádosti o OtPP (moje vlastní zkratka otcovské popor.péče) má volno. Musí si požádat o rodičovskou dovolenou (a zaměstnavatel musí souhlasit, to je jasné).
    Dávka otcovské náleží za 7 kal. dnů, nesmí být přerušovaná jako OČR, ale nemusí být celých 7 dnů, protože když třeba 5. den půjde pracovat, tak dostane otcovskou jen za 4 dny. Je to tak?
    A teď: Rodičovská dovolená je doba vyloučená pro přílohu k nemocenským dávkám, ale není to doba vyloučená na ELDP.
    Ale doba, za kterou mu bude náležet otcovská dávka bude dobou vyloučenou jak pro přílohu k nemocenské, tak na ELDP?
    Takže když bude na rodičovské dovolené např. od 15.1. do 30.4.18 a třeba od 15.2. do 21.2. bude pobírat 7 kal. dnů otcovskou, budou vyloučené doby jak?
    A co řádná dovolená - rodičovská dovolená se jako doba odpracovaná pro nárok na ŘD nepočítá. Co doba pobírání otcovské?
    A ZP - předpokládám, že tyto dny se vyloučí pro placení ZP, stejně jako např. dny nemoci nebo OČR.
    Co vy na to, jak to všechno vidíte?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 1. 2018 11:01

      vej (neregistrovaný)

      Re: Otcovská a vyloučené doby
      Dobrý den, ano je to dávka nem. poj., ale nebylo mi na školení řečeno, že by měl žádat o rodičovskou dovolenou. Žádost si podá otec na předepsaném tiskopise, který zaměstnavatel předá OSSZ až po vyčerpání podpůrčí doby spolu s přílohou k žádosti o dávku. Je to vyloučená doba a čerpání otcovské je vyloučeným dnem pro budoucí dávky NP. Tato dávka má přednost před výplatou nemocenského a ošetřovného.

    • 24. 1. 2018 12:50

      Maxx (neregistrovaný)

      Re: Otcovská a vyloučené doby
      ČR, ale nemusí být celých 7 dnů,
      >>protože
      >>když třeba 5. den půjde pracovat, tak dostane
      >>otcovskou
      >>jen za 4 dny. Je to tak?
      >>A teď: Rodičovská dovolená je doba vyloučená pro
      >>přílohu k nemocenským dávkám, ale není to doba
      >>vyloučená na
      >>ELDP.
      >>Ale doba, za kterou mu bude náležet otcovská dávka
      >>bude dobou vyloučenou jak pro přílohu k nemocenské,
      >>tak
      >>na ELDP?
      >>Takže když bude na rodičovské dovolené např. od 15.1.
      >>do 30.4.18 a třeba od 15.2. do 21.2. bude pobírat 7
      >>kal. dnů otcovskou, budou vyloučené doby jak?
      >>A co řádná dovolená - rodičovská dovolená se jako
      >>doba
      >>odpracovaná pro nárok na ŘD nepočítá. Co doba
      >>pobírání
      >>otcovské?
      >>A ZP - předpokládám, že tyto dny se vyloučí pro
      >>placení ZP, stejně jako např. dny nemoci nebo OČR.
      >>Co vy na to, jak to všechno vidíte?
      >
      >Dobrý den, ano je to dávka nem. poj., ale nebylo mi na
      >školení řečeno, že by měl žádat o rodičovskou
      >dovolenou. Žádost si podá otec na předepsaném tiskopise, který
      >zaměstnavatel předá OSSZ až po vyčerpání podpůrčí doby
      >spolu s přílohou k žádosti o dávku. Je to vyloučená
      >doba a čerpání otcovské je vyloučeným dnem pro budoucí
      >dávky NP. Tato dávka má přednost před výplatou
      >nemocenského a ošetřovného.

      U nás na školení (k účetnímu softwaru) to předváděli. Ano, otcovská je z pohledu zákoníku práce rodičovská. Přednášející ještě zmiňoval případné dopočítávání do minima ZP, ale to asi nedomyslel, když nahlásím rodičák na ZP na ten týden, tak je pojištěnec státu, takže dopočet nebude do celého měsíce, ale bez toho týdne.

      Vyloučené doby na nemocenskou a ELDP se neprobíraly. Až budu mít upgrade (v únoru), můžu zkusit, co mi to bude počítat. Mají to většinou velmi dobře zpracované.

    • 24. 1. 2018 15:18

      Kara

      Re: Otcovská a vyloučené doby
      To o té rodičovské dovolené uvádí i ČSSZ na svých stránkách. Nechápu teda, proč do toho tu rodičovskou montují, když jde o dávku nemocenského pojištění. Vždyť ten otec by mohl přece mít volno na základě žádosti o otcovskou (stejně jako když máte neschopenku nebo OČR), nač to komplikují tím, že si musí u zaměstnavatele ještě žádat o rodičovskou?
      No dobrá, takže jak to vidím, mělo by to být takto?:
      - Doba rodičovské bez pobírání otcovské je dobou vyloučenou v příloho z nemoc.dávkám, ale není dobou vyloučenou v ELDP,.
      - Doba rodičovské s pobíráním otcovské bude doba vyloučená jak v příloze pro nemocenské dávky, tak v ELDP.
      - A protože v době pobírání otcovské bude na rodičovské dovolené, musí se udělat na ZP hlášení s kódem M a po jejím skončení kód U. V této době bude pojištěn státem (takže žádné dopočítávání ZP do minima).
      Ještě tedy nevím, zda bude doba rodičovské s pobíráním otcovské počítána jako doba odpracovaná pro účely výpočtu nároku řádné dovolené.
      A nevím nebo mně to uniklo, zda si bude moci zažádat o otcovskou v každém ze svých pojištěných pracovněprávních vztahů, pokud jich bude mít více (stejně jako při nemoci má vystavenou neschopenku pro každý poměr zvlášť).

    • 25. 1. 2018 10:52

      Miranda

      Re: Otcovská a vyloučené doby
      Proč by se měl hlásit na zdravotní pojišťovnu M a U?? tomu nějak nerozumím, je to dávka z nemocenského pojištění ??




      >>>U nás na školení (k účetnímu softwaru) to předváděli.
      >>>Ano, otcovská je z pohledu zákoníku práce rodičovská.
      >>>Přednášející ještě zmiňoval případné dopočítávání do
      >>>minima ZP, ale to asi nedomyslel, když nahlásím
      >>>rodičák
      >>>na ZP na ten týden, tak je pojištěnec státu, takže
      >>>dopočet nebude do celého měsíce, ale bez toho týdne.
      >>>
      >>>Vyloučené doby na nemocenskou a ELDP se neprobíraly.
      >>>Až budu mít upgrade (v únoru), můžu zkusit, co mi to
      >>>bude počítat. Mají to většinou velmi dobře
      >>>zpracované.
      >>
      >>I nám na školení, že to bude rodičovská dovolená.
      >
      >To o té rodičovské dovolené uvádí i ČSSZ na svých
      >stránkách. Nechápu teda, proč do toho tu rodičovskou
      >montují, když jde o dávku nemocenského pojištění. Vždyť ten
      >otec by mohl přece mít volno na základě žádosti o
      >otcovskou (stejně jako když máte neschopenku nebo OČR),
      >nač to komplikují tím, že si musí u zaměstnavatele ještě
      >žádat o rodičovskou?
      >No dobrá, takže jak to vidím, mělo by to být takto?:
      >- Doba rodičovské bez pobírání otcovské je dobou
      >vyloučenou v příloho z nemoc.dávkám, ale není dobou
      >vyloučenou v ELDP,.
      >- Doba rodičovské s pobíráním otcovské bude doba
      >vyloučená jak v příloze pro nemocenské dávky, tak v ELDP.
      >- A protože v době pobírání otcovské bude na
      >rodičovské dovolené, musí se udělat na ZP hlášení s kódem M a
      >po jejím skončení kód U. V této době bude pojištěn
      >státem (takže žádné dopočítávání ZP do minima).
      >Ještě tedy nevím, zda bude doba rodičovské s pobíráním
      >otcovské počítána jako doba odpracovaná pro účely
      >výpočtu nároku řádné dovolené.
      >A nevím nebo mně to uniklo, zda si bude moci zažádat o
      >otcovskou v každém ze svých pojištěných
      >pracovněprávních vztahů, pokud jich bude mít více (stejně jako při
      >nemoci má vystavenou neschopenku pro každý poměr
      >zvlášť).

    • 25. 1. 2018 11:29

      Libuše Vlasta (neregistrovaný)

      Re: Otcovská a vyloučené doby
      >Proč by se měl hlásit na zdravotní pojišťovnu M a U??
      >tomu nějak nerozumím, je to dávka z nemocenského
      >pojištění ??


      Asi nerozumím otázce. Ptáte se, zda dávka otcovské poporodní péče podle § 4 písm. c) zákona č. 187/2006 Sb. je dávkou z nemocenského pojištění? Nebo zda zvolit při ohlášení kódu při změně na zdravotní pojišťovnu kódy M + U ?


      >>No dobrá, takže jak to vidím, mělo by to být takto?:
      >>- A protože v době pobírání otcovské bude na
      >>rodičovské dovolené, musí se udělat na ZP hlášení s
      >>kódem M a
      >>po jejím skončení kód U. V této době bude pojištěn
      >>státem (takže žádné dopočítávání ZP do minima).

    • 25. 1. 2018 14:41

      dann (neregistrovaný)

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Dobrý den, tak bych rád přispěl svou troškou do mlýna z dnešního školení p. Klímové: hned ale přiznám, že jsem trochu zmaten, takže .
      - otcovská poporodní péče je vyloučenou dobou pro NP i DP (máme uvedeno v materiálech, které jsme dostali)
      - pro účely nároku na dovolenou se otcovská považuje za dobu odpracovanou, pro účely pracovního práva se podřadí pod rodičovskou dovolenou. § 191 ZP
      - otcovská má přednost před DPN. (ale jestli jsem správně pochopil výklad, tak tu nemoc jen "přeruší", po skončení otcovské se bude pokračovat v DPN tam, kde se skončilo. Čili ne nová neschopnost.

      Ale čemu vůbec nerozumím je poznámka u vzoru žádosti o rodičovskou dovolenou.

      "Otcovská poporodní péče je z hlediska prac. práva podřazena pod rodičovskou dovolenou a je posuzována jako doba odpracovaná pro účely nároku na dovolenou.Z hlediska zdravot. pojištění je zaměst. povinen dobu rodičovské dovolené oznamovat přísluš. zdrav. pojišťovaně apoužít kódů M a U.

      Chápu dobře, že sice otcovská bude tedy "jako" rodičovská, pro účely nároku na dovolenou jako doba odpracovaná , ale klasická rodičovská dovolená, z hlediska vzniku nároku na dovolenou NENÍ nadále výkonem práce ? Ach jo, děkuji, jestli mi v tom uděláte jasno.

      Jo a ještě jedna věc : od 1.6.2018 se doba poskytování dlouhodobé péče, doba ošetřování dítěte ml. než 10 let, jiného člena domácnosti pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce !

    • 30. 1. 2018 10:44

      Miranda

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Protože Otcovská je dávka z nemocenského pojištění tak se mi oznámení na ZP o kterém tu píšete nezdálo. Napsala jsem tedy dotaz na VZP a přišla mi tato odpověď:
      tzv. "otcovská dovolená" je nový druh nemocenské dávky, který vstupuje v platnost od 1.2.2018. Postup je pro zaměstnavatele analogický jako u pracovní neschopnosti, tzn., že zdravotní pojišťovně to žádným kódem nehlásíte.
      Teď už v tom mám jasno že se otcovská na ZP kódem M ani U nehlásí.
      >>
      >
      >
      >Dobrý den, tak bych rád přispěl svou troškou do mlýna
      >z dnešního školení p. Klímové: hned ale přiznám, že
      >jsem trochu zmaten, takže .
      >- otcovská poporodní péče je vyloučenou dobou pro NP i
      >DP (máme uvedeno v materiálech, které jsme dostali)
      >- pro účely nároku na dovolenou se otcovská považuje
      >za dobu odpracovanou, pro účely pracovního práva se
      >podřadí pod rodičovskou dovolenou. § 191 ZP
      >- otcovská má přednost před DPN. (ale jestli jsem
      >správně pochopil výklad, tak tu nemoc jen "přeruší", po
      >skončení otcovské se bude pokračovat v DPN tam, kde se
      >skončilo. Čili ne nová neschopnost.
      >
      >Ale čemu vůbec nerozumím je poznámka u vzoru žádosti o
      >rodičovskou dovolenou.
      >
      >"Otcovská poporodní péče je z hlediska prac. práva
      >podřazena pod rodičovskou dovolenou a je posuzována jako
      >doba odpracovaná pro účely nároku na dovolenou.Z
      >hlediska zdravot. pojištění je zaměst. povinen dobu
      >rodičovské dovolené oznamovat přísluš. zdrav. pojišťovaně
      >apoužít kódů M a U.
      >
      >Chápu dobře, že sice otcovská bude tedy "jako"
      >rodičovská, pro účely nároku na dovolenou jako doba
      >odpracovaná , ale klasická rodičovská dovolená, z hlediska
      >vzniku nároku na dovolenou NENÍ nadále výkonem práce ?
      >Ach jo, děkuji, jestli mi v tom uděláte jasno.
      >
      >Jo a ještě jedna věc : od 1.6.2018 se doba poskytování
      >dlouhodobé péče, doba ošetřování dítěte ml. než 10
      >let, jiného člena domácnosti pro účely dovolené posuzuje
      >jako výkon práce !

    • 30. 1. 2018 13:53

      Kara

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Já tedy v tom stále pořádně jasno nemám, protože VZP zřejmě nezná souvislosti. To že "otcovská poporodní péče" (ne dovolená), je dávkou nemocenského pojištění, to je pravda. Nicméně na stránkách cssz je tato informace: " Jak o otcovskou požádat-
      Nejprve je třeba v zaměstnání požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou (řídí se zákoníkem práce)."
      Čili z toho plyne, že samotné pobírání otcovské poporodní péče není omluvou pro nepřítomnost, jako je tomu např. u neschopenky nebo ošetřovačky. Nevím proč takto zkomplikovali, ale takto to z toho vyplývá. Takže - v zaměstnání se toto volno řídí Zákoníkem práce a tudíž se bude evidovat jako rodičovská dovolená. A na sociálce ten zaměstnanec požádá o dávku nemocenského pojištění s názvem Otcovská poporodní péče. Ale to samotné volno se nazývá rodičovská dovolená. Začátek rodičovské dovolené, se hlásí na ZP kódem M a její konec kódem U. Z toho plyne, že pokud ten dotyčný nebude již kódem M nahlášen na zdravotní pojišťovně někdy dříve (jako poživatel rodičovského příspěvku, pokud by matka neměla PPM), tak musí být kódem M nahlášen v okamžiku, kdy si požádá o rodičovskou dovolenou, protože chce být doma a pobírat Otcovskou poporodní péči.

    • 30. 1. 2018 14:05

      veronika.ba (neregistrovaný)

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Dnes se mi dostala do ruky metodika od IS Karat, kde je jasně a tučně uvedeno, že "Otcovská poporodní péče se NEpovažuje za výkon práce pro účely dovolené"...
      Dále je v metodice uvedeno: "Doba výplaty dávky otcovské poporodní péče se bude do evidenčního listu důch. pojištění zapisovat jako vyloučená doba"

    • 30. 1. 2018 14:41

      III (neregistrovaný)

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      No paráda , já mám právě v ruce vzor, který rozdávala Ing. Růžena Klímová na školení a je zde uvedeno - Žádost o rodičovskou dovolenou a v poznámce, Otcovská poporodní péče je z hlediska prac. práva podřazena pod rodičovskou dovolenou a je posuzována jako doba ODPRACOVANÁ pro účely nároku na dovolenou. Z hlediska zdravot. pojištění je zaměstnavatel povinen dobu rod. dov. oznamovat příslušné ZP s použítmí kódů M a U.

      Takže už se na ten mazec těším.

    • 30. 1. 2018 14:49

      veronika.ba (neregistrovaný)

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Já to celé z logiky věci nechápu. Přece rodičovská dovolená se sama o sobě nepovažuje za odpracovanou dobu, ne?

    • 30. 1. 2018 18:45

      dann (neregistrovaný)

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Nepovažuje, ale ošetřovačka nyní také ne, ale v budoucnu to tak nebude. Prostě masakr motorovou pilou.

    • 31. 1. 2018 10:24

      Miranda

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Mám novou Abecedu mzdové účetní a tam v oddíle ZP nic o tom že by se M a U měla hlásit i otcovská nic nepíší. V oddíle Nemocenské - je nově popsaná otcovská s tím, že uplatňuje na předepsaném tiskopisu. Nic o žádosti o rodičovskou tu není.



      >>>>Dnes se mi dostala do ruky metodika od IS Karat, kde
      >>>>je jasně a tučně uvedeno, že "Otcovská poporodní péče
      >>>>se NEpovažuje za výkon práce pro účely dovolené"...
      >>>>Dále je v metodice uvedeno: "Doba výplaty dávky
      >>>>otcovské poporodní péče se bude do evidenčního listu
      >>>>důch.
      >>>>pojištění zapisovat jako vyloučená doba"
      >>>
      >>>
      >>>No paráda , já mám právě v ruce vzor, který rozdávala
      >>>Ing. Růžena Klímová na školení a je zde uvedeno -
      >>>Žádost o rodičovskou dovolenou a v poznámce, Otcovská
      >>>poporodní péče je z hlediska prac. práva podřazena
      >>>pod
      >>>rodičovskou dovolenou a je posuzována jako doba
      >>>ODPRACOVANÁ pro účely nároku na dovolenou. Z hlediska
      >>>zdravot.
      >>>pojištění je zaměstnavatel povinen dobu rod. dov.
      >>>oznamovat příslušné ZP s použítmí kódů M a U.
      >>>
      >>>Takže už se na ten mazec těším.
      >>
      >>Já to celé z logiky věci nechápu. Přece rodičovská
      >>dovolená se sama o sobě nepovažuje za odpracovanou
      >>dobu,
      >>ne?
      >
      >Nepovažuje, ale ošetřovačka nyní také ne, ale v
      >budoucnu to tak nebude. Prostě masakr motorovou pilou.

    • 31. 1. 2018 11:43

      Kara

      Re: pro Karu - Otcovská a vyloučené doby
      Abeceda mzdové účetní není bezchybná, je třeba také znát zákony a umět se orientovat v paragrafech, umět hledat souvislosti a z nich dělat závěry. Ale jak píší ostatní, zatím je v tom maglajz. Vy stále nechcete rozumět tomu, že dávka nemocenského pojištění (= otcovská) je jedna věc a to volno v zaměstnání je druhá věc.
      Nemá se hlásit kódem M a U otcovská, ale rodičovská, což má být volno, při kterém se pobírá otcovská.
      Také říkám, proč by volno pro pobírání otcovské mělo být vykazováno jako rodičovská, proč to neudělali stejně jako je nemoc nebo ošetřovačka, to by bylo jednodušší a logičtější.
      Nicméně informaci o tom, že na dobu pobírání "otcovské" musí zaměstnanec v zaměstnání požádat o rodičovskou dovolenou, najdete i přímo na stránkách cssz.
      No a zákon Vám přikazuje rodičovskou dovolenou ohlašovat na zdravotní pojišťovně. To je celé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).