Hlavní navigace

Zápočťák a údaj o §52

  • (neregistrovaný) 82.150.179.---

    23. 1. 2018 15:19

    Prosím o radu.
    Musím vystavit "Potvrzení o zaměstnání" zam-nci, který byl odejit dle §52 za hrubé porušení pracovní kázně. Jsme povinní tuto skutečnosti na zápočťák uvádět? Výpověď, kterou přijal a podepsal samozřejmě všechny konkrétní důvody a údaje obsahuje.


    Moc děkuji za radu,

    Luisa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2018 15:34

      pája

      Re: Zápočťák a údaj o §52
      >Prosím o radu.
      >Musím vystavit "Potvrzení o zaměstnání" zam-nci, který
      >byl odejit dle §52 za hrubé porušení pracovní kázně.
      >Jsme povinní tuto skutečnosti na zápočťák uvádět?
      >Výpověď, kterou přijal a podepsal samozřejmě všechny
      >konkrétní důvody a údaje obsahuje.
      >
      >
      >Moc děkuji za radu,
      >

      to snad žertujete,ne?
      který
      >"byl odejit dle §52 za hrubé porušení pracovní kázně"

    • 23. 1. 2018 15:36

      VH

      Re: Zápočťák a údaj o §52
      Zákoník práce žádné výjimky pro nevydávání potvrzení o zaměstnání nestanoví, takže ano, musíte.
      Pokud jste dali výpověď "pro hrubé porušení pracovní kázně", tak ZP takový důvod nezná a můžete počítat s tím, že pokud zaměstnanec uplatní žalobou neplatné rozvázání pracovního poměru, tento soud prohrajete.
      Do potvrzení uvádíte pouze údaje uvedené v § 313, popřípadě další údaje k žádosti zaměstnance v odděleném potvrzení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).