Hlavní navigace

DPFO

  • (neregistrovaný) 93.185.11.---

    23. 1. 2018 18:11

    Dobrý den, prosím o radu. Paní pracovala minulý rok do května u zaměstnavatele, kde uplatnila slevu na dani a také zvýhodnění na dítě. Od června již nepracovala, byla na ÚP a do konce roku OBZP. V dubnu prodala byt, ve kterém bydlela 3 roky. Musí si podat daňové přiznání? Příjem z nemovitosti dle mne zdaňovat nebude (když v něm bydlela déle jak 2 roky). Původního zaměstnavatele nebude žádat o roční zúčtování, musí si pak sama podat DP? Bude od něj zřejmě potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech. V DP si uplatní slevu na poplatníka za celý rok a zvýhodnění na dítě také za celý rok 13404 Kč, takže v konečném výsledku by ji měl být vyplacen daňový bonus. Postupuji správně?
    Ještě jedna otázka - přikládá k danovémi přiznání na FÚ také potvrzení od úřadu práce? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2018 19:44

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      Příjem z prodeje bytu by měl být v případě bezprostředního bydlení před prodejem více jak 2 roky, jak píšete, osvobozený podle § 4 odst. 1) písm. a) ZDP. Osvobozené příjmy se do DAP neuvádí. Jen doporučuji připravit si dopředu podklady a doklady které budou prokazovat, že byl na osvobození nárok. Je možné, že bude paní vyzvána za pár let pracovníky FÚ, aby nárok na osvobození prokázala.

      Měla paní dostatečný příjem pro získání případného bonusu podle § 35c odst. 4) ZDP?

      K přiložení Potvrzení od Úřadu práce - nechala bych paní ať si sama rozhodne, zda bude chtít např. do přílohy DAP uvést, že od - do neměla žádné příjmy ze zaměstnání (a případně že byla vedena jako uchazeč o zaměstnání na ÚP), nebo zda bude chtít přiložit kopii potvrzení z ÚP, nebo se nebude chtít o ÚP vůbec zmiňovat.
      Potvrzení z ÚP neprokazuje, co se příjmu a daní týká, vůbec nic. Protože i uchazeč o zaměstnání může mít současně příjem ze zaměstnání.

    • 23. 1. 2018 21:25

      N. (neregistrovaný) 93.185.11.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      Děkuji moc :-) Paní měla příjem vyšší jak 66000 Kč, čímž chápu, že by na roční daňový bonus nárok mít měla. Jen se ujistím, pokud si paní do 31.3.2018 nesežene od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, tak si DP nepodá a zároveň ztrácí možnost uplatnit slevy a čerpat daň bonus, že ano?

      Mohu Vás ještě poprosit o jednu radu? Ať už se jedná o zaměstnavatele, která dělá roční zúčtování nebo zaměstnance podávajícího DP - veškerá potvrzení např. o pobírání invalidního důchodu atd. se přikládají originál a kopii si nechávají nebo stačí kopie? Děkuji mockrát za pomoc, jsem ještě začátečník a chybí mi zkušenosti.

    • 23. 1. 2018 21:37

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      >Děkuji moc :-) Paní měla příjem vyšší jak 66000 Kč,
      >čímž chápu, že by na roční daňový bonus nárok mít měla.
      >Jen se ujistím, pokud si paní do 31.3.2018 nesežene od
      >zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, tak
      >si DP nepodá a zároveň ztrácí možnost uplatnit slevy a
      >čerpat daň bonus, že ano?

      Má možnost požádat posledního zaměstnavatele o zpracování ročního zúčtování daně. Do 15.2.2018 by v tomto případě měla vyplnit 3. a 4. stranu Prohlášení poplatníka daně s žádostí o RZD, případně doložit potřebné doklady.
      K podání DAP bez Potvrzení o příjmech - má k dispozici alespoň výplatky? Zaměstnavatel je nekontaktní?


      >Mohu Vás ještě poprosit o jednu radu? Ať už se jedná o
      >zaměstnavatele, která dělá roční zúčtování nebo
      >zaměstnance podávajícího DP - veškerá potvrzení např. o
      >pobírání invalidního důchodu atd. se přikládají originál a
      >kopii si nechávají nebo stačí kopie? Děkuji mockrát za
      >pomoc, jsem ještě začátečník a chybí mi zkušenosti.

      Většinou se přikládají originály, jak která příloha.
      Smlouva o poskytnutí hypotéky - kopie, Potvrzení o zaplaceném úroku - originál.

    • 23. 1. 2018 21:50

      N. (neregistrovaný) 93.185.11.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      >>Děkuji moc :-) Paní měla příjem vyšší jak 66000 Kč,
      >>čímž chápu, že by na roční daňový bonus nárok mít
      >>měla.
      >>Jen se ujistím, pokud si paní do 31.3.2018 nesežene
      >>od
      >>zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, tak
      >>si DP nepodá a zároveň ztrácí možnost uplatnit slevy
      >>a
      >>čerpat daň bonus, že ano?
      >
      >Má možnost požádat posledního zaměstnavatele o
      >zpracování ročního zúčtování daně. Do 15.2.2018 by v tomto
      >případě měla vyplnit 3. a 4. stranu Prohlášení
      >poplatníka daně s žádostí o RZD, případně doložit potřebné
      >doklady.
      >K podání DAP bez Potvrzení o příjmech - má k dispozici
      >alespoň výplatky? Zaměstnavatel je nekontaktní?

      Výplatní pásky ano, ale zřejmě má osobní důvod spojit se s bývalým zaměstnavatelem, jelikož se mě ptala, zda to lze i bez potvrzení.
      >
      >
      >>Mohu Vás ještě poprosit o jednu radu? Ať už se jedná
      >>o
      >>zaměstnavatele, která dělá roční zúčtování nebo
      >>zaměstnance podávajícího DP - veškerá potvrzení např.
      >>o
      >>pobírání invalidního důchodu atd. se přikládají
      >>originál a
      >>kopii si nechávají nebo stačí kopie? Děkuji mockrát
      >>za
      >>pomoc, jsem ještě začátečník a chybí mi zkušenosti.
      >
      >Většinou se přikládají originály, jak která příloha.
      >Smlouva o poskytnutí hypotéky - kopie, Potvrzení o
      >zaplaceném úroku - originál.
      >

    • 23. 1. 2018 21:56

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      Může požádat písemně. Uvést, aby jí potvrzení poslali zpět poštou a napsat že přikládá poštovní známku. Doporučuji posílat podobné žádosti doporučeně s dodejkou. Uschovat kopii dopisu.

    • 23. 1. 2018 22:12

      N. (neregistrovaný) 93.185.11.---

      Re: DPFO_přílohy_osvobozený příjem
      Děkuji mockrát a přeji pěkný zbytek dne :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).