Hlavní navigace

Osvobození od darovací daně

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

    28. 1. 2018 15:42

    Dobrý den,
    chci se zeptat jakých podmínek se týká osvobození od darovací daně. Pokud jsem nabyl chalupu a chci jí do 5ti let prodat a koupit za ní jinou nemovitost, tak platím nějakou daň nebo ne?
    Děkuji předem za odpověď.
    Svoboda

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2018 17:46

      henia (neregistrovaný) 37.188.164.---

      Re: osvobození od darovací daně
      Darovací daň velkoryse zrušili, ale zrodila se daň z nabytí, a obávám se, že ta nebude nulová ani u řady přímé. (Uvidím zítra na FÚ.)

    • 28. 1. 2018 18:13

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: osvobození od darovací daně
      Příjem, ze kterého se dříve platila darovací daň, se "přesunul" do § 10 Zákona o daních z příjmů. Případné osvobozené od této daně najdete v § 10 odst. 3) písmeno c) ZDP.


      Pokud budete prodávat nemovitost do 5 let od nabytí, tak mimo daně z nabytí budete platit daň z příjmu fyzických osob / § 10 ZDP. Pokud budete prodávat nemovitost po 5 letech od nabytí, tak se na Vás bude vztahovat osvobození od daně podle § 4 odst. 1) písmeno b) ZDP.

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

    • 28. 1. 2018 18:16

      .. (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: osvobození od darovací daně
      Omlouvám se za chybnou informaci, daň z nabytí neplatí prodávající, ale od listopadu 2016 vždy kupující. Takže Vás se bude týkat jak daň z příjmu FO.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).