Hlavní navigace

Otcovská dov.a vyl.doby - Kara

• (neregistrovaný) 78.102.36.---

28. 1. 2018 21:58

Napsal jsem to k vašemu příspěvku, ale je to už hodně dole, tak zkusím dát i sem.

Dobrý den, tak bych rád přispěl svou troškou do mlýna ze školení p. Klímové: hned ale přiznám, že jsem trochu zmaten, takže .
    - otcovská poporodní péče je vyloučenou dobou pro NP i DP (máme uvedeno v materiálech, které jsme dostali)
    - pro účely nároku na dovolenou se otcovská považuje za dobu odpracovanou, pro účely pracovního práva se podřadí pod rodičovskou dovolenou. § 191 ZP
    - otcovská má přednost před DPN. (ale jestli jsem správně pochopil výklad, tak tu nemoc jen "přeruší", po skončení otcovské se bude pokračovat v DPN tam, kde se skončilo. Čili ne nová neschopnost.

Ale čemu vůbec nerozumím je poznámka u vzoru žádosti o rodičovskou dovolenou.

"Otcovská poporodní péče je z hlediska prac. práva podřazena pod rodičovskou dovolenou a je posuzována jako doba odpracovaná pro účely nároku na dovolenou.Z hlediska zdravot. pojištění je zaměst. povinen dobu rodičovské dovolené oznamovat přísluš. zdrav. pojišťovaně apoužít kódů M a U.

Chápu dobře, že sice otcovská bude tedy "jako" rodičovská, pro účely nároku na dovolenou jako doba odpracovaná , ale klasická rodičovská dovolená, z hlediska vzniku nároku na dovolenou NENÍ nadále výkonem práce ? Ach jo, děkuji, jestli mi v tom uděláte jasno.

Jo a ještě jedna věc : od 1.6.2018 se doba poskytování dlouhodobé péče, doba ošetřování dítěte ml. než 10 let, jiného člena domácnosti pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce !

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 1. 2018 11:46

Kara

Re: Otcovská dov.a vyl.doby - Kara
      Děkuji za odpověď, omlouvám se, že jsem neodpovídala, vůbec jsem neměla kdy sem mrknout, hlídala jsem od pátku vnučku.
      Jestliže se má doba rodičovské, při které bude pobírat otcovskou, započítávat pro řádnou dovolenou jako doba odpracovaná, tak to chápu jako Vy - rodičovská dovolená bez pobírání dávky otcovské se stejně jako dosud jako doba odpracovaná počítat nebude.
      Takto jsem to aspoň pochopila.
      Proto jsem psala, proč to vůbec komplikují tou rodičovskou. Vždyť otcovská mohlo být volno stejně jako např. ošetřovačka a hotovo.
      O tom, že se doba poskytování dlouhodobé péče bude započítávat jako doba odpracovala jsem někde četla, ale nevěděla jsem, že se takto bude započítávat i normální krátkodobá ošetřovačka. Dík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).