Hlavní navigace

Jak rychle vrací FÚ přeplatek na dani?

  • (neregistrovaný) 5.104.20.---

    17. 2. 2018 10:33

    Ahojte,
    chtěl bych se prosím zeptat, jak dlouho trvá finančnímu úřadu poslat zpět přeplatek na dani díky slevě na dítě či manželku. Jako paušálista to dělám nyní poprvé a od státu jsem v životě ještě nic nedostal - až nyní poprvé :)

    Dále mně zajimá, zda-li na získání další korun, lze do přehledu přidat i úroky za životní pojištění a hypotéku. I když u paušálu budu mít vždy daň nulovou, tak že asi je to zbytečné. FÚ vrací pouze daň za dítě a manželku. Získané úroky z poj. a hypotéky zřejmě nikoliv?

    Mockrát děkuji a omlouvám se za tak divný dotaz, který mně ale zajimá.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 2. 2018 11:15

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Jak rychle vrací FÚ přeplatek na dan
      1) Vrácení přeplatku na dani viz. Daňový řád § 155 odst. 3)

      2) Jediné, co se překlápí do "bonusu", který můžete od státu získat, je daňové zvýhodnění na dítě. Pokud máte příjem za rok vyšší jak cca 80.tis.Kč (přesněji řečeno šestinásobek minimální mzdy), tak celou Vaši vypočtenou daň z příjmu fyzických osob "pokryje" sleva na poplatníka - ale můžete dostat bonus na dítě, pokud splníte ostatní podmínky ZDP. Ale slevu na manželku již nedostanete, protože pod "nulu" daně tato sleva na manželku nejde.

      3) Pokud do Přiznání k dani z příjmu zahrnete zaplacené úroky z hypotéky jako nezdanitelnou část základu daně podle § 15 ost. 3) ZDP a již víte, že i před zahrnutím úroků neodvedete na dani z příjmu FO ani korunu, tak to děláte jen pro svoje potěšení z papírování. Pro nic jiného - od státu nedostanete ani korunu navíc.

      4) Pokud do Přiznání k dani z příjmu zahrnete zaplacené platby pojistného životního pojištění nezdanitelnou část základu daně podle § 15 odst. 6) ZDP a již víte, že i před zahrnutím zaplaceného pojistného neodvedete na dani z příjmu FO ani korunu, tak to děláte ze své blbosti. Protože když porušíte podmínky a pojištění předčasně zrušíte či vyberete, tak se budete muset řídit § 15 odst. 6) ZDP se všemi důsledky - tj. "dodaníte" příjem (pojistné dříve vykázané jako nezdanitelné části základu daně) podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém došlo k porušení podmínek.

      Ale nejsem daňový poradce, o toho byste dostal určitě odbornější rady a věnoval by se Vašim problémům více.

    • 17. 2. 2018 12:04

      Zdenda2 (neregistrovaný) 5.104.20.---

      Re: Jak rychle vrací FÚ přeplatek na dan
      Moc, moc děkuji! Tyhle informace jsem potřeboval. Sám jsem chtěl podávat přiznání už v lednu a když vidím, že kvůli získanému bonusu na děti bych měl podávat ideálně max 60 dnů před datem odevzdání, tak si příště dám pozor.

      U slevy na děti se u OSVČ počítá sleva dle RČ tj. dle data narození. Pokud máme miminko od 10/2017, tak sleva se uplaňuje pouze za měsíc 10,11 a 12. Tj. nikoliv za celý rok 2017.

      Všiml jsem si totiž různých tabulek, kde zaměstnanci uplaňují za měsíc, OSVČ za celý rok, ale to je bráno pouze v rámci získání peněz, kdy OSVČ získává bonus až za celý rok tj. předpokládám, že za miminko získám pouze měsíc 10, 11 a 12. Celý rok 2017 by bylo je hezké přání :)

      U druhého syna je to jiné, ten už má 3 roky, tak že tam uplatním na 1.dítě celý rok.

    • 17. 2. 2018 14:07

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Jak rychle vrací FÚ přeplatek na dan
      >Moc, moc děkuji! Tyhle informace jsem potřeboval. Sám
      >jsem chtěl podávat přiznání už v lednu a když vidím,
      >že kvůli získanému bonusu na děti bych měl podávat
      >ideálně max 60 dnů před datem odevzdání, tak si příště dám
      >pozor.

      Tak toto platí v tomto okamžiku pro podání DAP za rok 2017, za rok pro podání DAP za rok 2018 to bude zase jinak. Ale stále nedostanete peníze z přeplatku daně dřív, než stanoví zákon. Bez ohledu na to, kdy své DAP za dané období podáte.

      >U slevy na děti se u OSVČ počítá sleva dle RČ tj. dle
      >data narození. Pokud máme miminko od 10/2017, tak
      >sleva se uplaňuje pouze za měsíc 10,11 a 12. Tj. nikoliv
      >za celý rok 2017.

      Ano, příklad - miminko se narodilo 31.10.2017, daňové zvýhodnění na díte uplatníte za splnění ostatních podmínek dle ZDP za říjen, listopad a prosinec.

      >Všiml jsem si totiž různých tabulek, kde zaměstnanci
      >uplaňují za měsíc, OSVČ za celý rok, ale to je bráno
      >pouze v rámci získání peněz, kdy OSVČ získává bonus až
      >za celý rok tj. předpokládám, že za miminko získám
      >pouze měsíc 10, 11 a 12. Celý rok 2017 by bylo je hezké
      >přání :)

      Různé výpočtové tabulky mají různou úroveň, různá nastavení, ...
      a i interaktivní formulář v EPO na stránkách Finanční správy je pouze tak "chytrý" jen tak, jak je chytrá či zkušená osoba, která formulář vyplňuje.

      >U druhého syna je to jiné, ten už má 3 roky, tak že
      >tam uplatním na 1.dítě celý rok.

      Ano, daňové zvýhodnění na dítě narozené před 1.1.2017 s možností uplatnění za celý rok (tj. neuplatňuje jiná osoba, dítě žijící ve společně hospodařící domácnosti celý rok atd.)

      Počet měsíců ve výši na jedno dítě 12 měsíců

      u druhého dítětě narozené v 10/2017 to bude

      Počet měsíců ve výši na druhé dítě 3 měsíce
      .................................

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).