Hlavní navigace

Přechod na paušál

  • (neregistrovaný) 88.81.84.---

    28. 2. 2018 6:44

    dobrý den, vedu daňovou evidenci, chtěla bych přejít v roce 2017 na paušál, dočetla jsem se, že jsem měla již v roce 2016 dodanit všechny neuhrazené pohledávky na konci roku 2016, jaký mě čeká postih, když nepodám dodatečné DP za rok 2016 a dodaním vše v roce 2017 a zároveň už v roce 2017 použiji paušál? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 2. 2018 9:39

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: přechod na paušál
      To by nebyl správný postup, správně teď uděláte dodatečné přiznání za 2016 ( bez sankcí, když je to dodanění z důvodu přechodu na výdaje procentem) + přiznání za rok 2017, kde už do příjmů nebudete zahrnovat ty dodaněné pohledávky.

    • 28. 2. 2018 9:46

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: přechod na paušál
      No vidíte, myslela jsem podle předchozích dotazů, že jste účetní. ...
      A ta by přece svého klienta nepoškodila tím, že by ho nechala "dodanit" v roce 2017 něco, co v roce 2017 "dodanit" nemusí.
      A určitě by ho nevystavila sankci za to, že nepodá dodatečné Přiznání k dani z příjmů FO za rok 2016. Vždyť, když se podá dodatečné DAP 2016 v termínu pro podání DAP 2017, tak je to bez sankce, je to podané včas.

      Povinné úpravy základu daně uvádí § 23 odst. 8 písm. b) zákona o daních z příjmů.

      Musíte si hlavně přečíst poslední větu:

      " Základ daně (dílčí základ daně) se upraví za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo; v tomto případě se má za to, že poplatník není v prodlení, jestliže podá dodatečné daňové přiznání a zaplatí daň nejpozději do dne, kdy je povinen podat daňové přiznání k dani za zdaňovací období, ve kterém ke změně uplatňování výdajů došlo. "

    • 28. 2. 2018 9:51

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: přechod na paušál
      No smekám klobouk, taky se mi nelíbí odpovídat lidem, kteří si hrají na to, že jsou někdo jiný...... ale nenapadne mě pokaždé si to zkontrolovat

    • 28. 2. 2018 10:33

      Pavlas (neregistrovaný) 88.81.84.---

      Re: přechod na paušál
      děkuji za odpověď, jenom teď nechápu, na co si hraju? jsem zaměstnaná účetní v s.r.o. s podvojkou a zaměstnanci, mám živnosťák na jinou činnost a vedu daňovou evidenci a chci přejít na paušál, nechápu co jsem udělala špatně
      prosím, opravný přehled na OSSZ a ZP za rok 2016 mám také podat ?
      děkuji

    • 28. 2. 2018 10:48

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: přechod na paušál
      >>>>dobrý den, vedu daňovou evidenci, chtěla bych přejít
      >>>>v
      >>>>roce 2017 na paušál, dočetla jsem se, že jsem měla
      >>>>již
      >>>>v roce 2016 dodanit všechny neuhrazené pohledávky na
      >>>>konci roku 2016, jaký mě čeká postih, když nepodám
      >>>>dodatečné DP za rok 2016 a dodaním vše v roce 2017 a
      >>>>zároveň už v roce 2017 použiji paušál? děkuji
      >>>
      >>>No vidíte, myslela jsem podle předchozích dotazů, že
      >>>jste účetní. ...
      >>>A ta by přece svého klienta nepoškodila tím, že by ho
      >>>nechala "dodanit" v roce 2017 něco, co v roce 2017
      >>>"dodanit" nemusí.
      >>>A určitě by ho nevystavila sankci za to, že nepodá
      >>>dodatečné Přiznání k dani z příjmů FO za rok 2016.
      >>>Vždyť,
      >>>když se podá dodatečné DAP 2016 v termínu pro podání
      >>>DAP 2017, tak je to bez sankce, je to podané včas.
      >>>
      >>>Povinné úpravy základu daně uvádí § 23 odst. 8 písm.
      >>>b) zákona o daních z příjmů.
      >>>
      >>>Musíte si hlavně přečíst poslední větu

      >>No smekám klobouk, taky se mi nelíbí odpovídat lidem,
      >>kteří si hrají na to, že jsou někdo jiný...... ale
      >>nenapadne mě pokaždé si to zkontrolovat
      >
      >děkuji za odpověď, jenom teď nechápu, na co si hraju?

      Možná ne, ale vypadalo to tak. Hodně externích účetních se zde ptá a dotaz formulují jako že jsou bezradné OSVČ, bezradní studenti, bezradní zaměstnanci, kamarádky co chtějí pomoci sousedovi, ... Jako že se ptá úplný laik a pak z ostatních diskutujících dělají hlupáky.

      >jsem zaměstnaná účetní v s.r.o. s podvojkou a
      >zaměstnanci, mám živnosťák na jinou činnost a vedu daňovou
      >evidenci a chci přejít na paušál, nechápu co jsem udělala
      >špatně
      >prosím, opravný přehled na OSSZ a ZP za rok 2016 mám
      >také podat ?
      > děkuji

      ČSSZ - ano, tam se vychází z daňového základu
      ZP - ne, tam se vychází z příjmů po odečtu výdajů

    • 28. 2. 2018 12:04

      Pavlas (neregistrovaný) 88.81.84.---

      děkuji
      >>>>>dobrý den, vedu daňovou evidenci, chtěla bych přejít
      >>>>>v
      >>>>>roce 2017 na paušál, dočetla jsem se, že jsem měla
      >>>>>již
      >>>>>v roce 2016 dodanit všechny neuhrazené pohledávky na
      >>>>>konci roku 2016, jaký mě čeká postih, když nepodám
      >>>>>dodatečné DP za rok 2016 a dodaním vše v roce 2017 a
      >>>>>zároveň už v roce 2017 použiji paušál? děkuji
      >>>>
      >>>>No vidíte, myslela jsem podle předchozích dotazů, že
      >>>>jste účetní. ...
      >>>>A ta by přece svého klienta nepoškodila tím, že by ho
      >>>>nechala "dodanit" v roce 2017 něco, co v roce 2017
      >>>>"dodanit" nemusí.
      >>>>A určitě by ho nevystavila sankci za to, že nepodá
      >>>>dodatečné Přiznání k dani z příjmů FO za rok 2016.
      >>>>Vždyť,
      >>>>když se podá dodatečné DAP 2016 v termínu pro podání
      >>>>DAP 2017, tak je to bez sankce, je to podané včas.
      >>>>
      >>>>Povinné úpravy základu daně uvádí § 23 odst. 8 písm.
      >>>>b) zákona o daních z příjmů.
      >>>>
      >>>>Musíte si hlavně přečíst poslední větu
      >
      >>>No smekám klobouk, taky se mi nelíbí odpovídat lidem,
      >>>kteří si hrají na to, že jsou někdo jiný...... ale
      >>>nenapadne mě pokaždé si to zkontrolovat
      >>
      >>děkuji za odpověď, jenom teď nechápu, na co si hraju?
      >
      >Možná ne, ale vypadalo to tak. Hodně externích
      >účetních se zde ptá a dotaz formulují jako že jsou bezradné
      >OSVČ, bezradní studenti, bezradní zaměstnanci,
      >kamarádky co chtějí pomoci sousedovi, ... Jako že se ptá úplný
      >laik a pak z ostatních diskutujících dělají hlupáky.
      >
      >>jsem zaměstnaná účetní v s.r.o. s podvojkou a
      >>zaměstnanci, mám živnosťák na jinou činnost a vedu
      >>daňovou
      >>evidenci a chci přejít na paušál, nechápu co jsem
      >>udělala
      >>špatně
      >>prosím, opravný přehled na OSSZ a ZP za rok 2016 mám
      >>také podat ?
      >> děkuji
      >
      >ČSSZ - ano, tam se vychází z daňového základu
      >ZP - ne, tam se vychází z příjmů po odečtu výdajů

    • 28. 2. 2018 12:12

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: opravný Přehled ČSSZ_změna způsobu
      >>>>>>>v
      >>>>>>>roce 2017 na paušál, dočetla jsem se, že jsem měla
      >>>>>>>již
      >>>>>>>v roce 2016 dodanit všechny neuhrazené pohledávky na
      >>>>>>>konci roku 2016, jaký mě čeká postih, když nepodám
      >>>>>>>dodatečné DP za rok 2016 a dodaním vše v roce 2017 a
      >>>>>>>zároveň už v roce 2017 použiji paušál? děkuji

      >>>>prosím, opravný přehled na OSSZ a ZP za rok 2016 mám
      >>>>také podat ?
      >>>> děkuji
      >>>
      >>>ČSSZ - ano, tam se vychází z daňového základu
      >>>ZP - ne, tam se vychází z příjmů po odečtu výdajů
      >
      >a prosím na ČSSZ bude penále ? děkuji

      Nebude, klidně bych do přílohy Přehledu uvedla, že opravný Přehled je podáván z důvodu podání dodatečného Přiznání k dani z příjmu FO podle § 23 odst. 8 písm. b) ZDP.

      Jen pozor na správné určení vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění pro rok 2017. Tam v roce 2017 bude jiný vyměřovací základ, než v Přehledu pro ČSSZ.
      Poněkud se jim ty zákony ohledně SP a ZP rozchází.

    • 28. 2. 2018 17:05

      sarka1 (neregistrovaný) 212.11.105.---

      Re: opravný Přehled ČSSZ_změna způsobu
      Dobrý den,využiju toto vlákno, řeším stejnou věc.
      V roce 2017 bych vzhledem k výši výdajů přešla na paušál.
      V roce 2016 jsem měla neuhrazenou pohledávku 1200,- (o to teda v dodatečném přiznání navýším základ daně) a závazek 715,- (o to snížím). Tím pádem mi vyjde přeplatek o 485 Kč nizší než bylo v řádném DP za rok 2016. Znamená to,že to musím uhradit? V přiznání za rok 20117 (už s využitím paušálu) mi vyjde opět přeplatek.
      A vzhledem k opravnému přehledu pro sociálku mi zase vyjde vyšší doplatek o 59 Kč. Také uhradím, do 8 dnů?
      A co jste myslela s tím,že vyměřovacím základem pro ZP pro rok 2017, že bude jiné než pro sociálku. Obojí nebude příjmy (ponížené o dodaněnou pohledávku) mínus 60% paušální výdaje?

      A když podám dodatečné přiznání za rok 2016, jak to bude s přílohami? Musím znova vše dodat? Doložení příjmu ze zaměstnání, odpočet daru, nebo stačí,že to tam už mají z loňska?

      Děkuji předem !!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).