Hlavní navigace

Nezdaněný autorský honorář

  • (neregistrovaný) 109.72.12.---

    6. 3. 2018 14:41

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, do jaké kolonky daňového přiznání (toho zkráceného) by jste napsali nezdaněný autorský honorář?
    Je to 1 200 Kč.

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2018 15:11

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      https://www.epravo.cz/top/clanky/autorske-honorare-zdaneni-a-pojistne-odvody-v-r-2016-100321.html

    • 6. 3. 2018 15:56

      Marketousek (neregistrovaný) 109.72.12.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      Tento článek jsem četla, ale já mám nezdaněný honorář, v tom je ten problém

    • 6. 3. 2018 16:14

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      A za co? A jen jednorázový? Nebo se činnost opakovala?

    • 6. 3. 2018 16:17

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      Vlastně jinak, ono v tom článku jsou popsané i nezdaněné honoráře,
      domnívám se, že příjem spadá sem:
      § 7/2/a
      a) příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,

    • 6. 3. 2018 16:27

      Marketousek (neregistrovaný) 109.72.12.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      >>>>>Dobrý den,
      >>>>>chtěla bych se zeptat, do jaké kolonky daňového
      >>>>>přiznání (toho zkráceného) by jste napsali nezdaněný
      >>>>>autorský honorář?
      >>>>>Je
      >>>>to
      >>>>1
      >>>>200
      >>>>Kč.
      >>>>>
      >>>>>Děkuji
      >>>>
      >>>>https://www.epravo.cz/top/clanky/autorske-honorare-zdaneni-a-pojistne-odvody-v-r-2016-100321.html
      >>>
      >>>
      >>>Tento článek jsem četla, ale já mám nezdaněný
      >>>honorář,
      >>>v tom je ten problém
      >>

      >>A za co? A jen jednorázový? Nebo se činnost
      >>opakovala?
      >
      >Vlastně jinak, ono v tom článku jsou popsané i
      >nezdaněné honoráře,
      >domnívám se, že příjem spadá sem:
      >§ 7/2/a
      >a) příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového
      >vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných
      >právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání,
      >rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním
      >nákladem,

      Děkuji, tak snad to mám dobře

    • 6. 3. 2018 18:18

      mirka..p (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1c:----:----:----:----:----

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      No tím si nejsem jistá, když jste psala o zkrácenm přiznání, tam příjmy dle §7 nejsou vůbec + musíte vyplnit přehledy na ZP a SP

    • 7. 3. 2018 9:32

      Marketousek (neregistrovaný) 109.72.12.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      Jelikož je to částka 1200 Kč,tak se z toho ZP ani SP neodvádí. Měla by se z toho odvést srážková daň, ano problém je že DP se řídí §6, ale toto spadá do §7. Ale není k tomu potřeba žádné živnostenské oprávnění ani nic jiného.

    • 7. 3. 2018 9:39

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      Pokud to není příspěvek do novin atd do 10.000 tak se z toho neodvádí srážková daň, ale daní se v přiznání dle §7.
      Pokud máte zaměstnání, ze kterého je odváděno ZP aSP pak se z tohoto příjmu neodvádí SP, zdravotní pojištění se však odvádí z každé vydělané koruny.
      Není třeba živnostenské oprávnění, ale je třeba se pokud možno včas zaregistrovat na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a správu soc.zabezpečení - a pak poslat přiznání + OBA přehledy , jak na ZP tak na SP - i když je nulový.

    • 7. 3. 2018 9:42

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      >>>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>>chtěla bych se zeptat, do jaké kolonky daňového
      >>>>>>>>přiznání (toho zkráceného) by jste napsali
      >>>>>>>nezdaněný
      >>>>>>>>autorský
      >>>>>>>honorář?
      >>>>>>>
      >>>>>>>>Je
      >>>>>>>to
      >>>>>>>1
      >>>>>>>200
      >>>>>>>Kč.
      >>>>>>>>
      >>>>>>>>Děkuji
      >>>>>>>
      >>>>>>>https://www.epravo.cz/top/clanky/autorske-honorare-zdaneni-a-pojistne-odvody-v-r-2016-100321.html
      >>>>>>
      >>>>>>
      >>>>>>Tento článek jsem četla, ale já mám nezdaněný
      >>>>>>honorář,
      >>>>>>v tom je ten problém
      >>>>>
      >>>
      >>>>>A za co? A jen jednorázový? Nebo se činnost
      >>>>>opakovala?
      >>>>
      >>>>Vlastně jinak, ono v tom článku jsou popsané i
      >>>>nezdaněné honoráře,
      >>>>domnívám se, že příjem spadá sem:
      >>>>§ 7/2/a
      >>>>a)

      >>
      >>No tím si nejsem jistá, když jste psala o zkrácenm
      >>přiznání, tam příjmy dle §7 nejsou vůbec + musíte
      >>vyplnit
      >>přehledy na ZP a SP
      >Jelikož je to částka 1200 Kč,tak se z toho ZP ani SP
      >neodvádí.

      Pokud se jedná o příjem z autorského honoráře, který není autorským honorářem za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak se platí zdravotní pojištění z .k.a.ž.d.é. vydělané koruny. U sociálního pojištění záleží na tom, zda se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost atd.

      Měla by se z toho odvést srážková daň, ano
      >problém je že DP se řídí §6, ale toto spadá do §7. Ale
      >není k tomu potřeba žádné živnostenské oprávnění ani
      >nic jiného.

      Co je v tomto případě výše uvedená zkratka "DP"?

      Sice není zapotřebí živnostenské oprávnění, ale i tak je více jak pravděpodobné, že jste se stala díky tomuto autorskému honoráři nespadajícímu jak je vidět pod § 7 odst. 6) , OSVČ. Se všemi povinnostmi.

      Ke správnému posouzení chybí informace, za co přesně byl honorář poskytnut, resp. zda se jednalo či nejednalo o honorář dle § 7 odst. 6) ZDP.

    • 6. 3. 2018 16:25

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Nezdaněný autorský honorář
      Ale vždyť to v tom článku je také uvedeno
      Honoráře za příspěvky nad 10.000 Kč a .o.s.t.a.t.n.í. autorské příjmy
      ..............
      Řešíte stejně jako příjmy OSVČ dle § 7 ZDP.
      V podávaném DAP uvádíte v příloze číslo 1.
      Podání Přehledu na ZP, zaplacení zdravotního pojištění
      Podání Přehledu na ČSSZ. Pokud to bude jediný příjem z OSVČ a máte to jako "vedlejší" činnost, tak vyjde doplatek sociálního pojištění nula.
      Registrace na ZP, registrace na ČSSZ, registrace na FÚ k dani - to již předpokládám máte za sebou.
      ..............

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).