Hlavní navigace

Dar od městské části Praha

  • (neregistrovaný) 194.228.32.---

    7. 3. 2018 10:22

    Dobrý den, prosím o radu. Obdržela jsem v roce 2017 jako pedagog na základě darovací smlouvy od měststké části Praha Kč 3000,00. Mám to nějak uvést ve svém daňovém přiznání? děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2018 11:46

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: dar od městské části Praha
      .................

      Podívejte se, zda dar odpovídá ZDP § 4a

      PS. Znění účinné v tomto okamžiku, nutno zjistit, zda v této podobě platil i v roce 2017

      § 4a Osvobození bezúplatných příjmů
      Od daně z příjmů fyzických osob se osvobozuje bezúplatný příjem
      j) poplatníka, který jej nejpozději do konce kalendářního roku následujícího po roce jeho přijetí prokazatelně použije na vzdělávání, pokud tento příjem není příjmem ze závislé činnosti, nebo na léčení, úhradu sociálních služeb nebo na zakoupení pomůcky pro zdravotně postižené, jakož i přímé poskytnutí takové pomůcky; nedojde-li ke splnění podmínek pro osvobození příjmu, je tento příjem příjmem podle § 10 v posledním zdaňovacím období, ve kterém mohly být podmínky pro osvobození splněny, ..
      .................

      Na druhou stranu by se mohlo jednat o dar podle
      § 10 ZDP
      (3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
      c) bezúplatné příjmy
      5. nabyté příležitostně, pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15000 Kč

      - to by odpovídalo dle mého názoru bez problému (mám na mysli bezúplatný osvobozený příjem).

      A osvobozené příjmy se do DAP neuvádí.

      ZDP ve znění účinném pro rok 2018 § 38g
      (3) V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně osvobozených ...
      .................

    • 7. 3. 2018 11:58

      Mila1 (neregistrovaný) 2a00:1028:838c:----:----:----:----:----

      Re: dar od městské části Praha
      >>Dobrý den, prosím o radu. Obdržela jsem v roce 2017
      >>jako pedagog na základě darovací smlouvy od měststké
      >>části Praha Kč 3000,00. Mám to nějak uvést ve svém
      >>daňovém přiznání? děkuji.
      >
      >.................
      >
      >Podívejte se, zda dar odpovídá ZDP § 4a
      >
      >PS. Znění účinné v tomto okamžiku, nutno zjistit, zda
      >v této podobě platil i v roce 2017
      >
      >§ 4a Osvobození bezúplatných příjmů
      >Od daně z příjmů fyzických osob se osvobozuje
      >bezúplatný příjem
      >j) poplatníka, který jej nejpozději do konce
      >kalendářního roku následujícího po roce jeho přijetí
      >prokazatelně použije na vzdělávání, pokud tento příjem není
      >příjmem ze závislé činnosti, nebo na léčení, úhradu
      >sociálních služeb nebo na zakoupení pomůcky pro zdravotně
      >postižené, jakož i přímé poskytnutí takové pomůcky;
      >nedojde-li ke splnění podmínek pro osvobození příjmu, je
      >tento příjem příjmem podle § 10 v posledním zdaňovacím
      >období, ve kterém mohly být podmínky pro osvobození
      >splněny, ..
      >.................
      >
      >Na druhou stranu by se mohlo jednat o dar podle
      >§ 10 ZDP
      >(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4,
      >osvobozeny
      >c) bezúplatné příjmy
      >5. nabyté příležitostně, pokud jejich úhrn od téhož
      >poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15000
      >Kč
      >
      >- to by odpovídalo dle mého názoru bez problému (mám
      >na mysli bezúplatný osvobozený příjem).
      >
      >A osvobozené příjmy se do DAP neuvádí.
      >
      >ZDP ve znění účinném pro rok 2018 § 38g
      >(3) V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy,
      >které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně
      >osvobozených ...
      >.................
      >
      >Děkuji moc, odpověď je pro mě dostačující. Hezký den.
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).