Hlavní navigace

Uplatnění dětí v průběhu roku, v DPFO ne

 • (neregistrovaný) 82.144.139.---

  7. 3. 2018 18:45

  Dobrý vuečer,
  OSVČ na konci roku zjistila, že je výhodnější uplatnit výdajový paušál 60% s tím. že využije vyššího odpočtu (v roce 2017) a tudíž nemůže uplatnit děti (uplatní partner). Na potvrzení o zdanitelných příjmech si však 3 měsíce děti uplatňovala + byl vyplacen bonus cca 300 Kč.

  Stačí tedy, že si ve svém DPFO neuplatní děti, zálohy, které uhradila u zaměstnavatele poníží o bonus - tedy 300 Kč?
  Děti uplatní partner a potřebuji potvrzení, že neuplatnil protějšek. Stačí tedy čestné prohlášení druhého z partnerů, že neuplatňuje? (jde o stejný finanční úřad, asi i správce, můžou si i ověřit).

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2018 18:56

   .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Re: Uplatnění dětí část roku, v DPFO ne
   Čestné prohlášení jim nebude stačit v okamžiku, kdy druhý partner měl zaměstnavatele. Budou s největší pravděpodobností vyžadovat "Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání daňového přiznání"

   Zvážila bych možnost, že by OSVČ, která uplatňovala tři měsíce děti u svého zaměstnavatele, uvedla do svého DAP příjmení, jména a r.č. dětí s tím, že počet měsíců uplatnění bude nula - aby si druhý správce daně druhého poplatníka na druhém konci chodby mohl přes r.č. dětí ověřit, že na tyto děti nikdo jiný daňové zvýhodnění neuplatňuje. Případně to slovně popsat v textové příloze obou DAP.
   Tedy tohle je moje možná idealistická představa propojené státní, resp. finanční správy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).