Hlavní navigace

Manželka sleva

  • (neregistrovaný) 89.233.181.---

    10. 3. 2018 17:36

    Dobrý den,
    kdy je prosím možné uplatnit slevu na manželku? manželka byla celý rok vedena na úřadě práce, pobírala část roku příspěvek na bydlení.
    Je možné abych si ji uplatnil v přiznání?
    děkuji
    Mareš

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 3. 2018 17:41

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: manželka sleva
      Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory, ta se do příjmu manželky nepočítá. Podpora v nezaměstnanosti ano.

    • 10. 3. 2018 18:00

      mareš (neregistrovaný) 89.233.181.---

      Re: manželka sleva
      Moc děkuji, ona měla podporu jen v jednu asi 2000 Kč a pak od nich neměla už nic. Ale pobírala příspěvěk na bydlení a měla tři měsíce DPP na 5000 kde podepsala prohlášení, tak měla 5000 hrubého a čistého.
      Co se přikládá ke slevě na manželku? jen prohlášení manželky? děkuji

    • 10. 3. 2018 18:03

      mareš (neregistrovaný) 89.233.181.---

      Re: manželka sleva
      Ještě mě napadá jedna věc. Manželka a já máme každý trvalé bydliště jinde v jiném městě, ale žijeme spolu a máme dítě. Manželka má na sebe psaný nájem a pobírá ona příspěvek na bydlení. Úředníci vědí, že je vdaná, ale nikdo se jí na příjmy mě manžela neptají.
      Nevím zda to má nějaký vliv, ale když si uplatním manželku, může z toho být problém z hlediska pak příspěvku na bydlení?
      aby nezačali řešit zda bydlíme spolu? ted oni jak je jiná adresa tak to neřeší. Bydlíme v regionu kde je to s prací složité a nyní je pro nás příspěvek na bydlení částka o kterou nechceme přijít, než manželka nastoupí do práce. Děkuji moc za pomoc.

    • 10. 3. 2018 18:20

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: manželka sleva
      Přiznám se, že o příspěvku na bydlení toho moc nevím, ale teď jsem s údivem zjistila, že:

      "5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, ...., které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje."

      Je to zákon o státní sociální podpoře 117/1995 Sb.


      Takže sice máte k manželce vyživovací povinnost bez ohledu na různé trvalé bydliště, ale pro příspěvek na bydlení se váš příjem nepočítá.

    • 10. 3. 2018 18:06

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: manželka sleva
      Tak to se do 68.000,- určitě vejdete. Nepřikládáte nic, ale možná si něco vyžádají.

    • 10. 3. 2018 18:43

      mareš (neregistrovaný) 89.233.181.---

      Re: manželka sleva
      Moc Vám děkuji.
      můžeme do textu uvést:
      prohlašuji, že jsem ve zdaňovacím období 20….. neměla vlastní příjem přesahující částku uvedenou v § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmu (68 000 Kč).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).