Hlavní navigace

§9 a odpis domu

  • (neregistrovaný) 93.185.4.---

    12. 3. 2018 23:14

    Vlastním budovu s třemi byty, z nichž dva pronajímám a v jednom bydlím s přítelem.
    Chtěla jsem se zeptat, v jaké výši mohu uplatnit do daní odpis? Mohu celý odpis, nebo tím, že v budově bydlím, musím krátit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 3. 2018 6:43

      mirka..p (neregistrovaný) 85.71.41.---

      Re: §9 a odpis domu
      Musíte krátit podle metrů čtverečních, také musíte krátit všechny výdaje, které souvisí s provozem domu ( např.oprava schodiště, střechy atd) - vše, co nejde jednoznačně přiřadit k pronajímanému bytu

    • 13. 3. 2018 13:12

      ZZZajda (neregistrovaný) 93.185.4.---

      Re: §9 a odpis domu
      Díky za odpovědi, budova jde odepisovat, je koupena standatne kupni smlouvou. V §27 jsem se nepotkala.
      Ale mm jetě poddotaz ohledně mého bydlení v tomže domě. Plochu celkem spočítám jako plochu všech bytů? Nebo mám do plochy celkem připočítat i společné prostory?
      A dále pokud v bytu bydlím jen od 1.9.2017, tak bych měla zohlednit i počet měsíců? Do 31.8.2017 jsem vechny byty pronajímala, nebo byly volné (ale k pronajmutí).
      Díky za Vaše názory

    • 13. 3. 2018 14:14

      mirka..p (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1c:----:----:----:----:----

      Re: §9 a odpis domu
      Ohledně těch metrů - musíte si stanovit nějakou logickou výpočtovou základnu, já účtuji takový dům a dle výpočtu jsme s vlastníkem stanovili, že plocha jeho bytu je 1/3 celkové obytné plochy a tímto poměrem krátím všechny společné výdaje. Pokud jste bydlela jen po část roku, budete krátit jen část výdajů. Pokud platíte nějaký roční paušál, tak vypočtete poměr jen za ty měsíce, kdy tam bydlíte

    • 13. 3. 2018 14:20

      ZZZajda (neregistrovaný) 93.185.4.---

      Re: §9 a odpis domu
      OK, poměr si "logicky" vypočtu:-)
      V roce 2017 jsem celý dům rekonstruovala, což mi navýší vstupní cenu a tím i výši odpisu.
      Výdaje, které nejsou technickým zhodnocením do doby mého bydlení, dám do výdajů celé, od okamžiku mého bydlení tyto výdaje tedy pokrátím.
      Za celý rok ale sečtu tecchniké zhodnocení, které dělá více jak 400.000Kč. Chtěla jsem o oněch 400.000Kč navýšit VC, následně vypočtu odpis ze ZVC a tedy pak pokrátím podle plochy, uvažuji správně?
      Budu ráda za názor. Kdybyh tam nebydlela, bylo by to snažší.

    • 13. 3. 2018 14:24

      mirka..p (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1c:----:----:----:----:----

      Re: §9 a odpis domu
      >>>>>>Vlastním budovu s třemi byty, z nichž dva pronajímám
      >>>>>>a
      >>>>>>v jednom bydlím s přítelem.
      >>>>>>Chtěla jsem se zeptat, v jaké výši mohu uplatnit do

      >>
      >>Ohledně těch metrů - musíte si stanovit nějakou
      >>logickou výpočtovou základnu, já účtuji takový dům a
      >>dle
      >>výpočtu jsme s vlastníkem stanovili, že plocha jeho
      >>bytu
      >>je 1/3 celkové obytné plochy a tímto poměrem krátím
      >>všechny společné výdaje. Pokud jste bydlela jen po
      >>část
      >>roku, budete krátit jen část výdajů. Pokud platíte
      >>nějaký roční paušál, tak vypočtete poměr jen za ty
      >>měsíce, kdy tam bydlíte
      >
      >OK, poměr si "logicky" vypočtu:-)
      >V roce 2017 jsem celý dům rekonstruovala, což mi
      >navýší vstupní cenu a tím i výši odpisu.
      >Výdaje, které nejsou technickým zhodnocením do doby
      >mého bydlení, dám do výdajů celé, od okamžiku mého
      >bydlení tyto výdaje tedy pokrátím.
      >Za celý rok ale sečtu tecchniké zhodnocení, které dělá
      >více jak 400.000Kč. Chtěla jsem o oněch 400.000Kč
      >navýšit VC, následně vypočtu odpis ze ZVC a tedy pak
      >pokrátím podle plochy, uvažuji správně?
      >Budu ráda za názor. Kdybyh tam nebydlela, bylo by to
      >snažší.

      Ano, udělala bych to stejně

    • 13. 3. 2018 14:55

      ZZZajda (neregistrovaný) 93.185.4.---

      Re: §9 a odpis domu
      Moc dekuji paní Mírko.
      Mohu ještě dotaz ohledně technického zhodnocení? Pokud už Vás obtěžuji, nějak to rozlouskám.
      V 1.patře jsem nechala dát nové rozvody vody, elektřiny, neboť jsem ze dvou bytů nechala udělat tři.To je jasné TZ.
      Dále jsem ony dva nové byty zařizovala podlahy, osvětlení, kuchyňské linky, sanita na WC a do koupelen a to včetně zrcadel, skříňek a jeden byt jsem dovybavila drobným nábytkem a ten pak pronajala (polozařízený). Dále se mi tam objevuje odvoz suti, úroky z hypotéky na koupi domu. Účtenky mám zvlášť, neboť jsme co nejvíce práce dělali sami. Dlouho jsem nad tím uvažovala a podle mne je vše dohromady technické zhodnocení, nebo mám nábytek pevně nespojený s byty dát do výdajů? Úroky z hypotéky by dala do výdajů.

    • 13. 3. 2018 15:57

      mirka..p (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1c:----:----:----:----:----

      Re: §9 a odpis domu
      úroky do výdajů, nábytek taky, ostatní se nedá říct na dálku, pokud už tam byly podlahy, sanita atd a jen jste je vyměnila, řekla bych, že by mohlo jít i o opravu....ale nejsem daňový poradce

    • 13. 3. 2018 21:11

      ZZZajda (neregistrovaný) 93.185.4.---

      Re: §9 a odpis domu
      Přesto děkuji za Váš názor.
      Podlahy tam byly, ale staré parkety. Ale mám za to, že pokud změním dipozici z jednoho bytu na dva, tak se jedná o technické zhodnocení. Ale možná je moje úvaha plně zcestná :-(

    • 14. 3. 2018 8:05

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: §9 a odpis domu
      Pozor, aby Vám za pár let nějaká kontrola nevyhodila část odpisů z tech.zhodnocení s odůvodněním, že se jednalo o opravu. Vidím to takto např. - dva byty, dvě koupelny, předělání dvou bytů na tři byty, ve dvou původních koupelnách vyměněny obklady a zařízení za technicky obdobné zařízení, třetí koupelna nově zřízena. Obklady a obdobné technické vybavení do dvou původních koupelen = oprava. Obklady a nové vybavení do nové koupelny = technické zhodnocení. Toto jsou přesně ty věci, které bych sama řešila za pomoci daňového poradce, který má s podobnými věcmi zkušenosti.
      Opravy, vybavení atd. bytu, který nebyl následně pronajímán - budete moci zdokladovat, že jste ho pronajímat chtěli? Pokud ne, tak tady bych určitě chtěla, aby za mnou stál daňový poradce v případě konfliktu s FÚ.
      Přeji hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).