Hlavní navigace

Daňové přiznání - daňová evidence

• (neregistrovaný) 94.113.69.---

13. 3. 2018 18:26

Dobrý den, potřebuji poradit, manžel mě přemluvil abych zpracovala PD jeho sestře a já nevím jak s tím... má ve všem nehorázný bordel a tvrdila mi, že uplatňuje výdaje procentem - což není/resp. nebyla pravda pravda.

Podniká a od roku 2015 do roku 2017 byla na mateřské/rodičovské. Živnost měla přerušenou jen po dobu mateřské (na 1 rok po nástupu na ní), přerušení neprodloužila (alespoň ne na živnostenském úřadě - zda jinde neví - musíme to zjistit) a nepodnikala a tedy neměla žádné příjmy - přiznání nedělala a nevedla daňovou evidenci - tu jí přestala účetní dělat koncem roku 2014.

Teď v polovině roku 2017 začala opět podnikat - nejdřív na vedlejší s rodičovskou a pak na hlavní činnost a chce zpracovat to DP. Nemá účtenky za výdaje, nemá nic kromě potvrzení o placení nájmu, žádné podklady z těch předchozích let.

Musí se pokračovat v té daňové evidenci když x let nebylo dělání přiznání? Nebo je možné přejít na ty paušální výdaje jen tak (bez úpravy základu daně v posledním přiznání když je tolik let staré)? Je správné, že daňovou evidenci po tuto dobu nevedla?

Je vůbec dobře, že přiznání v těch letech nedělala? Vím, jaké jsou hranice pro přiznání teď, ale vůbec nevím jak to bylo pár let zpátky.

Omlouvám se za složitý text a předem děkuji za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 3. 2018 19:36

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Re: Daňové přiznání - daňová evidence
      Jakou máte praxi ve zpracování DAP a Přehledu pro OSVČ na ZP a ČSSZ?

• 14. 3. 2018 9:50

rikina111 (neregistrovaný) 94.113.69.---

Nevím jak to s tím souvisí, jsem vystudovaná účetní (nedělám v oboru), přiznání a přehledy si zpracovávám, ale já vedu účetnictví, nikoli tuto evidenci, za mě ještě bylo jednoduché účetnictví, ale ani to jsem nikdy nedělala (kromě těch pár hodin na škole). Když jsem zjistila co a jak, řekla jsem ať si najde poradce, ale to nechce a bere to jako podraz, že prý účetní to zvládne...

• 14. 3. 2018 10:33

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Protože nevím, zda by stačilo do diskuze napsat §§, nebo zda by bylo zapotřebí to podrobněji vysvětlit.

Vyžádejte si od své švagrové, aby Vám v termínu do tohoto pátku předala níže uvedené doklady

* z České správy sociálního zabezpečení
      - Přehled pohledávek k nějakému datu z roku 2018 (vystavují v lednu, únoru) / jsou tam uvedeny datumy, kdy byly podány Přehledy a informace k předpisům plateb a k platbám
      - Inventury pohledávek za předchozí roky 2014, 2015, 2016, 2017 (vystavují v lednu násl.roku, za rok 2017 vystavili okolo 15.1.2018)
      - Vyúčtování záloh na pojistné na důchodové pojištění za předchozí roky (vystavují po podání Přehledů, ale měla by mít za 2014, 2015,..)
      - Potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění vystavené k datu přerušení podnikatelské činnosti

* ze své zdravotní pojišťovny
      - Přehled plateb 2014, 2015, 2016, 2017
      - Přehled dob pojištění za období do (cca) 31.1.2018 (tam bude uvedeno, od kdy do kdy byla na své ZP hlášena v jaké kategorii)
      - dopis od ZP kde jí informovali o změně bankovního účtu pro platby OSVČ

* doklady podané na FÚ
      - oznámení o ukončení registrace k dani z příjmů FO, v případě že neoznámila ukončení registrace, tak
      - Přiznání k dani z příjmu FO za předchozí roky 2014, 2015, 2016, pokud nepodávala DAP, tak
      - kopie dopisů které předala na FÚ s oznámením podle § 136 odst. 5) Daňového řádu

Až budete mít k dispozici všechny doklady, budete moci pokračovat dál. Hlavně budete potřebovat správné datumy. A ty zjistíte jen z dokladů ze ZP a ČSSZ.

• 14. 3. 2018 11:24

inkainka (neregistrovaný) 94.113.69.---

Děkuji... přehledy jí chodily, takže ty snad dohledá, ale na FÚ nic nedávala, ani přiznání, ani žádné dopisy - vůbec nevěděla, že ji přerušení skončilo již po roce. Takže nedělala ani přiznání, ani nedávala ČSSZ a VZP žádné přehledy, tím, že jí v těch dopisech nechodily žádné upomínky, brala to tak, že je to ok... je na mateřské a hotovo.
      Dá se s tím něco elegantně a rychle udělat nebo si prostě musí najít daňového poradce a ten to za ní musí všechno dodělat? Neměla žádné příjmy, jen vzato velmi zjednodušeně nenahlásila, že nepodniká, že je na rodičovské a "nic nedělá".

• 14. 3. 2018 11:45

rikina111 (neregistrovaný) 94.113.69.---

Dáváme to dohromady s kolegyní a vzhledem k tomu, že jí nikdo neupomínal, říkám si, že to možná jen špatně ukončila v rejstříku a u FÚ, ČSSZ a VZP to bylo nahlášeno dobře (přehledy od nich má, ale neví kde). Jak by to v tomto případě bylo s tou daňovou evidencí, měla jí v těch letech nějak vést, když v posledním podávaném přiznání měla zásoby přes 45 000 Kč? A pokud ne a už je to pár let, jde v tom přiznání za 2017 uplatnit jen ty paušální výdaje? Bez to aby se muselo dělat něco jiného? Vím, že se normálně dělá k poslednímu DP dodatečné přiznání, kde se upraví základ daně, ale tolik let zpátky je to už jedno nebo ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).