Hlavní navigace

OSVČ vedlejší /spolupr.manž. a pojistné?

• 78.102.138.---

16. 3. 2018 22:45

Moc prosím o konzultaci, už jsem úplně zblblá. Jde mi o soc. a zdr.poj. u spolupracující osoby, tedy u manželky.

Počítám "daně" manželům - on slušně vydělávající OSVČ hlavní. Mají 3 malé děti, ale PPM i rodič.příspěvek už nemají. Manželka chodí na pár hodin týdně na přivýdělek (§6), má v průměru 8000-8500 Kč hrubého měsíčně, zaměstnavatel jí strhává pojistné včetně nemocenského.

Manželka vypomáhá manželovi při jeho SVČ. Uvažuju prosím správně v následujících bodech?

1) zdrav.poj. - osvobozená není, protože v zaměstnání není odváděno pojistné aspoň z minimální mzdy, ale NEplatí pro mi minimální záloha, takže jí mohou vyjít zálohy třeba dvě stovky (důvod - péče o děti).

2) soc.poj. - při příjmech spolupr.osoby ve výši max.67755 Kč NEplatí žádné zálohy, doplatky, prostě žádné soc.poj., protože je považována za vedlejší OSVČ, neboť ze zaměstnání za ni JE odváděno nemocenské poj.

Nejsem si totiž jistá, jestli u manželky stačí, že má měsíční plat "jen" těch cca 8 tisíc měsíčně, tj. méně než minimální mzdu. Doufám, že ano, ale prosím, můžete mi to někdo potvrdit, nebo vyvrátit?

PS: Ještě varianta 3): Pokud by na ni bylo psáno dejme tomu 100 tisíc jako na spolupracující osobu, tak by musela platit zálohy i na soc.poj., ale neplatila by pro ni minimální výše zálohy soc.poj., že?

Moc děkuju za odpovědi ochotným, už mi z těch paragrafů a čísel jde hlava kolem a mozek vypovídá službu...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).