Hlavní navigace

Mateřská a odpisy

  • (neregistrovaný) 90.176.66.---

    18. 3. 2018 16:04

    Dobrý den, zkouším znovu vnést dotaz, jestli náhodou někdo neporadí:
    Dobrý den, prosím o radu, nevím, zda už nevymýšlím ptákoviny. Podnikatelka byla od února do srpna na mateřské, leden a pak září - prosinec pracovala. V majetku má os. automobil, může dát do výdajů celý roční odpis nebo jen poměrnou část? Zdá se mi to divné, ale aby pak případná kontrola nenamítala, že tam celý roční odpis nepatří....část dát nedaňově? Moc děkuju, už je toho nějak móóóc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 3. 2018 17:15

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Neměla, jen pobírala mateřskou a na ossz jí řekli, aby si dala pozor, že v době pobírání mateřské nesmí mít žádné příjmy, výdaje. Začala pracovat opravdu až po skončení mateřské. Děkuju, že tam někde na druhé straně jste :o)

    • 18. 3. 2018 20:33

      katka2 (neregistrovaný) 83.33.92.---

      Re: mateřská a odpisy
      Přiznám se že teoreticky nevím :(
      Ale prakticky mě nenapadá, jak by fú přišel na to, že nepodnikala celý rok. V Přehledech zaškrtáváte měsíce, ale v DP ne.

    • 18. 3. 2018 20:39

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Na první pohled určitě ne, ale při případné kontrole... Bóže, to jsem si zase nastrčila brouka do hlavy. Ale i tak moc děkuju, že jste zareagovala. Daň ji v případě, že uplatním odpisy celé, nevyjde žádná a v případě, že polovinu v řádcích upravujících výsledek hospodaření vyndám, tak bude necelá tisícovka, pojistné to neovlivní, tak asi pro jistotu uplatním jen polovinu daňově.

    • 18. 3. 2018 21:20

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská a odpisy
      Správce daně na to přijde v okamžiku, kdy se podívá na druhou stranu přílohy číslo 1 DAP. Tam se uvádí počet měsíců podnikání.

      Na druhou stranu daňové odpisy hmotného majetku nejsou měsíční, ale roční.

      A hlavně - pročtěte si ZDP 26 / 7 / a) / 3. s důrazem na

      .... Obdobně postupuje poplatník uvedený v § 2, který v průběhu zdaňovacího období přerušil činnost, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo nájem a tuto činnost nezahájil do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém byla činnost přerušena, ....

    • 18. 3. 2018 21:37

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Dobrý den, prosím o radu, nevím, zda už nevymýšlím
      ptákoviny. Podnikatelka byla od února do srpna na
      mateřské, leden a pak září - prosinec pracovala. V
      majetku má osobní automobil. Do nákladů si může dát celý roční odpis nebo jen poměrnou část? Zdá se mi to divné, ale aby
      pak případná kontrola nenamítala, že tam celý roční odpis
      nepatří....část dát nedaňově? Moc děkuju, už je toho
      nějak móóóc.
      Na fú měla hlášeno přerušení?
      Neměla, jen pobírala mateřskou a na ossz jí řekli,
      aby si dala pozor, že v době pobírání mateřské nesmí mít
      žádné příjmy, výdaje. Začala pracovat opravdu až po
      skončení mateřské. Děkuju, že tam někde na druhé
      straně
      jste :o)
      Přiznám se že teoreticky nevím :(
      Ale prakticky mě nenapadá, jak by fú přišel na to, že
      nepodnikala celý rok. V Přehledech zaškrtáváte
      měsíce,
      ale v DP ne.
      Na první pohled určitě ne, ale při případné
      kontrole... Bóže, to jsem si zase nastrčila brouka do hlavy. Ale
      i tak moc děkuju, že jste zareagovala. Daň ji v
      případě, že uplatním odpisy celé, nevyjde žádná a v
      případě, že polovinu v řádcích upravujících výsledek
      hospodaření vyndám, tak bude necelá tisícovka,
      pojistné to neovlivní, tak asi pro jistotu uplatním jen polovinu
      daňově.

      >Správce daně na to přijde v okamžiku, kdy se podívá na
      >druhou stranu přílohy číslo 1 DAP. Tam se uvádí počet
      >měsíců podnikání.
      >
      >Na druhou stranu daňové odpisy hmotného majetku nejsou
      >měsíční, ale roční.
      >
      >A hlavně - pročtěte si ZDP 26 / 7 / a) / 3. s důrazem
      >na
      >
      Na druhé straně přílohy nebude žádný datum, podnikatelka živnost na úřadě nepřerušila (myslím, že tam se uvádí jen přerušení oficiální na ŽÚ), navíc v září začala normálně pracovat. Takže činnost zahájila ještě v roce 2017. Odpisy jsou právě roční, to mě taky utvrzuje v tom, že by mohla celý roční odpis uplatnit. Ale jistojistá si nejsem. Moc děkuju i Vám!

    • 18. 3. 2018 21:46

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská a odpisy
      >>Správce daně na to přijde v okamžiku, kdy se podívá
      >>na
      >>druhou stranu přílohy číslo 1 DAP. Tam se uvádí
      >>počet
      >>měsíců podnikání.

      >Na druhé straně přílohy nebude žádný datum,
      >podnikatelka živnost na úřadě nepřerušila (myslím, že tam se
      >uvádí jen přerušení oficiální na ŽÚ), navíc v září začala
      >normálně pracovat. Takže činnost zahájila ještě v roce
      >2017. Odpisy jsou právě roční, to mě taky utvrzuje v
      >tom, že by mohla celý roční odpis uplatnit. Ale
      >jistojistá si nejsem. Moc děkuju i Vám!

      Dle názoru nemůžete v Přehledu pro ZP a pro ČSSZ tvrdit, že podnikání bylo přerušeno a v DAP tvrdit, že přerušeno nebylo.

      Nemáte pravdu v tom, že se uvádí pouze "oficiální (?)" přerušení nahlášené na Živnostenském úřadu. Už několik let nemá podnikatel povinnost přerušení podnikání na Živnostenský úřad vůbec hlásit.

    • 18. 3. 2018 21:53

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Tak to slyším prvně. Do kolonek přerušení, obnovení činnosti vypisuji vždy jen na základě zápisu ze živn. rejstříku. Pokud se tedy nenahlásí na ŽÚ, tak ale po něm třeba ZP bude chtít uhradit pojistné alespoň v minimální výši, ne? To mám zase o čem na noc přemýšlet. Děkuju za informaci.

    • 18. 3. 2018 22:11

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská a odpisy
      Hodně podnikatelů přerušení na ŽÚ nehlásí. Tam se totiž nedá hlásit přerušení zpětně - a to může být někdy hodně nepříjemné.
      Zákon č. 155/2010 Sb., účinný od 1.8.2010

      Přerušení podnikání by se mělo nahlásit do osmi dnů od přerušení na ZP.
      A do osmého dne následujícího kalendářního měsíce po přerušení podnikání by se mělo nahlásit na ČSSZ.

    • 18. 3. 2018 22:16

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Tak prostě jen podnikatel přijde na ZP a řekne, já jsem před týdnem přerušil? A oni nechtějí nic vidět? To mám kolem sebe samé šikuly, nosí mi papíry z ŽÚ, že mají od .. do .. přerušeno. Ještě jednou moc děkuju, to jsem opravdu netušila. Přeju klidnou noc.

    • 18. 3. 2018 22:38

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská a odpisy
      >>>Tak to slyším prvně. Do kolonek přerušení, obnovení
      >>>činnosti vypisuji vždy jen na základě zápisu ze živn.
      >>>rejstříku. Pokud se tedy nenahlásí na ŽÚ, tak ale po
      >>>něm
      >>>třeba ZP bude chtít uhradit pojistné alespoň v
      >>>minimální výši, ne? To mám zase o čem na noc
      >>>přemýšlet.
      >>>Děkuju za informaci.

      >Tak prostě jen podnikatel přijde na ZP a řekne, já
      >jsem před týdnem přerušil? A oni nechtějí nic vidět? To
      >mám kolem sebe samé šikuly, nosí mi papíry z ŽÚ, že
      >mají od .. do .. přerušeno. Ještě jednou moc děkuju, to
      >jsem opravdu netušila. Přeju klidnou noc.

      Na zdravotní pojišťovně mohou po podnikateli chtít předložit
      * oznámení o přerušení podnikání z Živnostenského úřadu, nebo
      * Potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění, které podnikateli vystaví příslušná ČSSZ.

      Takže bych doporučila spíš zajít nejdříve nahlásit přerušení podnikání na ČSSZ. Tam požádat o vystavení Potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění. Případně o Potvrzení vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (pokud by pak následovala návštěva Úřadu práce).

      Do živnostenského rejstříku se u klientů také dívám, ale hlavně když chtějí vyplnit Přehledy na ČSSZ a na ZP za rok 2018, tak chci aby donesli (mimo jiné)

      * z České správy sociálního zabezpečení
      - Přehled pohledávek k nějakému datu z roku 2018 / jsou tam uvedeny datumy, kdy byly podány Přehledy a informace k předpisům plateb a k platbám
      - Inventuru pohledávek za rok 2017
      - Vyúčtování záloh na pojistné na důchodové pojištění za předchozí roky (vystavuje ČSSZ po podání Přehledů)
      - v případě přerušení kopii Potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění vystavené k datu přerušení podnikatelské činnosti

      * ze své zdravotní pojišťovny
      - Přehled plateb 2017
      - Přehled dob pojištění za období do (cca) 31.1.2018 (tam je uvedeno, od kdy do kdy byli na své ZP hlášeni v jaké kategorii)

    • 18. 3. 2018 23:03

      Káča (neregistrovaný) 90.176.66.---

      Re: mateřská a odpisy
      Jj, to také požaduji, abych správně Přehledy vyplnila. Moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď :o))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).