Hlavní navigace

Práce přesčas a stravenka v sobotu

  • (neregistrovaný) 88.102.189.---

    26. 3. 2018 8:25

    Prosím o radu. Máme pracovní dobu po-pá, sjednaná měsíční mzda.
    Jak je to se stravným za práci přesčas? Zaměstnanec jde na přesčas v sobotu na 4 hodiny a v neděli byl 3 hodiny. Má nárok na stravné, když neodpracoval zákonem stanovou dobu víc jak 5 hodin??? Za běžnou pracovní dobu dostáváme stravenky po 3 hodinách odprac.doby, to asi nejde dát stravenku za sobotu i za neděli?
    A ještě dotaz ohledně mzdy. Když byl na přesčase o víkendu a vybere si těch 7 hodin v týdnu jako náhradní volno, bude mu ještě náležet nějaké mzda nebo příplatek za ten přesčas??
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 3. 2018 10:13

      VH

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Nárok na stravné má až při 5 hodinách, ale nejedná se o dobu výkonu práce, ale celkovou dobu, tj. o dobu od zahájení cesty za účelem výkonu práce do jejího skončení.
      Zaměstnavatel má zákonnou povinnost umožnit zaměstnancům stravování ve směnách, přičemž práce přesčas není směnou, takže by se jednalo o plnění nad rámec zákona.
      Nároky za práci přesčas - § 114 ZP.

    • 26. 3. 2018 10:45

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Jen připomenu: i když bude za víkend čerpat náhradní volno, tak mu náleží příplatek za S+N.

    • 26. 3. 2018 11:16

      Andreaa (neregistrovaný) 88.102.189.---

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Děkuji za odpověď, zaměstnanec bydlí ve stejné vesnici, kde pracuje, tak cesta do práce je cca 10 min, tak to mu stejně neudělá víc jak 5 hodin... Tak nebude mít nárok na stravné tedy. A s tím příplatkem za přesčas, pokud si za ty hodiny vybere náhradní volno, tak mu ještě náleží příplatek 25% za přesčas, ale mzda za 7 hodin nikoli, neboť si to vybral jako náhr.volno??

    • 26. 3. 2018 11:31

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Špatně jste pochopila. Mzda za odpracované hodiny náleží, přesčasový příplatek nenáleží a náleží příplatek za S+N.

    • 26. 3. 2018 12:35

      Andreaa (neregistrovaný) 88.102.189.---

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      >>>>>Prosím o radu. Máme pracovní dobu po-pá, sjednaná
      >>>>>měsíční mzda.
      >>>>>Jak je to se stravným za práci přesčas? Zaměstnanec
      >>>>>jde na přesčas v sobotu na 4 hodiny a v neděli byl 3
      >>>>>hodiny. Má nárok na stravné, když neodpracoval
      >>>>>zákonem
      >>>>>stanovou dobu víc jak 5 hodin??? Za běžnou pracovní
      >>>>>dobu dostáváme stravenky po 3 hodinách odprac.doby,
      >>>>>to
      >>>>>asi nejde dát stravenku za sobotu i za neděli?
      >>>>>A ještě dotaz ohledně mzdy. Když byl na přesčase o
      >>>>>víkendu a vybere si těch 7 hodin v týdnu jako
      >>>>>náhradní
      >>>>>volno, bude mu ještě náležet nějaké mzda nebo
      >>>>>příplatek
      >>>>>za ten přesčas??
      >>>>>Děkuji

      >Špatně jste pochopila. Mzda za odpracované hodiny
      >náleží, přesčasový příplatek nenáleží a náleží příplatek
      >za S+N.

      Děkuji, a pokud půjde zaměstnanec na přesčas ve svátek (1.5. - úterý) a bude si opět ty přesčasové hodiny vybírat jako náhradní volno, zaplatím mu za ty hodiny plat a příplatek za svátek ve výši 100% a přesčas. příplatek ve výši 25% nebude náležet, neboť za to si vybere to náhradní volno??
      Jsme obecní úřad a máme v pracovním řádu napsané, že za práci přesčas náleží vedle plat. tarifu, osob. ohodnocení i příplatek za práci přesčas ve výši 25% prům.hod.výdělku. Po dohodě se zaměstnancem může být místo platu za tuto práci přesčas poskytnuto náhradní volno v rozsahu jedné hodiny pracovního volna za každou odpracovanou hodinu práce přesčas. Plat za pracovní volno poskytnuté místo platu za práci přesčas není krácen.

    • 26. 3. 2018 12:47

      VH

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Pokud bude konat práci ve svátek, který připadá na jeho obvyklý pracovní den, o přesčas se bude jednat až u práce nad jeho pracovní směnu.
      Jinak - pracovní volno se poskytuje v rozsahu vykonané práce přesčas (nezaokrouhluje se). Každé právo zaměstnance se posuzuje zvlášť - za 1 hodinu přesčasu vykonaného ve svátek se může jednat o 2 hodiny NV (NV za přesčas je třeba se zaměstnancem dohodnout).

    • 26. 3. 2018 12:58

      Andreaa (neregistrovaný) 88.102.189.---

      Re: Práce přesčas a stravenka v sobotu
      Máme měsíční plat - 40 hod.týdně, a pokud připadne svátek na den v týdnu, do práce nejdeme a plat se nám nekrátí, tím pádem si myslím, když ten svátek do práce půjdu, bude to přesčas, nebo se mýlím?? A když máme stanoveno v pracovním řádu, že za jednu hodinu práce přesčas náleží jedna hodina pracov. volna, tak to platí asi i ve svátek ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).