Hlavní navigace

Dodanění závazků - jak s DPH?

  • (neregistrovaný) 80.90.137.---

    29. 3. 2018 14:30

    V přiznání k DPPO je potřeba dodanit dva závazky nad 30 měsíců.

    1) přijatá FA na 10.000 (zboží) + 2.100 (DPH), celkem závazek 12.100 Kč. Bude se dodaňovat celý nebo jenom těch 10.000, které byly účtovány do nákladů? V §23 ZDPř čtu, že z dodanění jsou vyloučeny dluhy, z jejichž titulu nebyl uplatněn výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů - což DPH splňuje a logicky mi z toho vychází, že DPH dodaňovat nemusím. Pokud se ovšem přijatá FA neposuzuje jako celek.

    1) stejný příklad, ale faktura byla částečně uhrazena ve výši 5.000 Kč, zbývá hradit 7.100 Kč. Tady bych dodanil celých 7.100 Kč, DPH ve výši 2.100 považuji částečnou úhradou za uhrazenou a zbylý závazek je tedy celý "nákladový".

    Je tomu opravdu tak? Nemusí se u konkrétní přijaté a neuhrazené FA dodaňovat komplet, tedy i DPH?

    Děkuji moc za odpovědi, komentář.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2018 14:49

      L-Core (neregistrovaný) 80.90.137.---

      Re: Dodanění závazků - jak s DPH?
      ..ve starších komentářích tady na serveru čtu o "rozvahovém" posuzování případně dodaňovaných závazků, tedy i včetně DPH.

      Logiku to podle mě sice nemá (to DPH u plátce v nákladech snižujících základ daně nikdy nebylo a ani nebude), ale co se dá dělat.

      ???

    • 29. 3. 2018 18:22

      allli

      Re: Dodanění závazků - jak s DPH?
      OP se také tvoří k pohledávkám vč. DPH, takže i závazky se dodaňují vč. DPH

    • 30. 3. 2018 9:21

      L-Core (neregistrovaný) 80.90.137.---

      Re: Dodanění závazků - jak s DPH?
      Díky, nakonec jsem našel rozsáhlý výklad Koordinačního výboru:

      https://www.ucetni-portal.cz/zavazky-po-splatnosti-dele-nez-36-mesicu-v-pripade-poplatniku-fyzickych-osob-s-danovou-evidenci-jako-polozka-zvysujici-zaklad-dane-v-podminkach-po-novele-zdp-zakonem-c-2-2009-sb-76-v.html

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).