Hlavní navigace

Důchodce OSVČ (vedlejší) ve ztrátě

• (neregistrovaný) 84.42.144.---

31. 3. 2018 18:33

Zdravím všechny :-)
    Když bude OSVČ, který souběžně se starobním důchodem pracuje, ve ztrátě a z Přehledů mu vyplývá, že v následujícím období nemusí platit zálohy ani na zdravotní, ani na sociální pojištění, má to pro něj nějaké negativní dopady?
    Tedy třeba to, že když se nepřihlásí na SOC dobrovolně, nebude tzv. "účasten sociálního zabezpečení". Co to prakticky znamená?
    Případně jaké další dopady to pro něj bude mít oproti stavu, když by si zálohy dobrovolně platil dál?
    Důchodcem i tak zůstává, co se tedy fakticky stane?

Díky za vysvětlení.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 3. 2018 19:02

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Re: Důchodce OSVČ (vedlejší) ve ztrátě
      Nic se nestane.
      Jediné, co mě napadá - nemůže si nechat přepočítat důchod. To jde pouze při účastni na důchodovém pojištění.

• 2. 5. 2018 10:52

pítrs (neregistrovaný) 84.42.144.---

Můžete to upřesnit? Důchodce si doposud (v důchodu od pololetí 2013) důchod přepočítat nenechal.
      - nemůže si ho nechat přepočítat od začátku až do přerušení (2013-2017)?
      - a pokud by mu třeba v dalším nebo následném období už ztráta nevyšla a k SOC se tudíž přihlásil, pak už by mohl? A to od začátku důchodu? Samozřejmě za krátké období, kdy by pojištěn nebyl, by nežádal ...

Jinými slovy: musí být v okamžiku žádosti o přepočet účasten soc. zabezpečení NEBO se to posuzuje ve vztahu k období, pro které se přepočet žádá?

• 2. 5. 2018 11:06

Maxx (neregistrovaný) 213.155.230.---

http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2012/2012-01-26-cssz-informuje-za-jakych-podminek-ma-pracujici-duchodce-narok-na-zvyseni-duchodu.htm

Nemám v této oblasti podrobné znalosti. Jen co jsem našla "u zdroje". Podrobnější informace jistě podají na OSSZ.

• 2. 5. 2018 11:36

pítrs (neregistrovaný) 84.42.144.---

Díky - teď jsem se ptal na ČSSZ a bylo mi řečeno, že to nesouvisí - tedy lze podat přehled za 2017 se ztrátou (vrácení záloh na účet) a nepřihlásit se na 2018 k soc. pojištění a přesto za období, kdy byl dotyčný "účasten pojištění" požádat o přepočet důchodu.

• 2. 5. 2018 12:26

Maxx (neregistrovaný) 213.155.230.---

Určitě mu nepřepočítají důchod za období, ve kterém NEBYL účasten důchodového pojištění.
      Takže za předchozí roky lze, za ten 2017 by to nešlo.
      Asi jsme si trošku nerozuměli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).