Hlavní navigace

Uplatnění úroků z hypotéky

  • (neregistrovaný) 90.181.59.---

    3. 4. 2018 12:26

    Dobrý den,

    letos budu kupovat byt, čerpat hypotéku budu nejspíše od srpna 2018.
    Můžu si pak v rámci ročního zúčtování či v rámci DPFO za rok 2018 uplatnit úroky z hypotéky?

    Na internetu jsem našla, že je nutné splnit dvě podmínky 1) použití úvěru na "bytové potřeby", 2) poplatník je "účastníkem úvěru", ale v zákoně se hovoří i o tom, že "Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. a) až c) vlastnil" .. Z čehož si tedy nejsem jistá, zda si můžu uplatnit úroky, když nebudu vlastníkem bytu po celý rok 2018, ale pouze v druhé polovině roku.

    Předem děkuji za odpověď.

    Krásný den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2018 12:30

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Uplatnění úroků z hypotéky
      Lepší je se podívat rovnou do příslušného zákona
      Zákon o daních z příjmů § 15 odst. 4)
      .... V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období. ....

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

    • 3. 4. 2018 12:52

      Lilian (neregistrovaný) 90.181.59.---

      Re: Uplatnění úroků z hypotéky
      Dobrý den,

      moc děkuji za rychlou odpověď.

      Do příslušného zákona jsem se dívala, ale nebyla jsem si jistá, jestli info "V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období." nepatří pouze k Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 3 písm. b) - koupě pozemku, kde se o tomto píše .. Nebo se tedy info - stačí, abych vlastnila ke konci roku - vztahuje ke všemu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).