Hlavní navigace

Návrat z rodičovské-porušení pracsmlouvy

  • (neregistrovaný) 90.183.154.---

    4. 4. 2018 8:17

    Dobrý den, zaměstnankyně se chce vrátit do práce i když je narodičovské, u nás má HPP kde jí smlouva stále trvá. Neoznámila nám jak dlouho chce s dítětem zůstat doma, automaticky bereme tedy3letou RD. Dítěti jsou necelé 2roky a zaměstnankyně se chce vrátit k nám, sdělila nám však že už pracuje jinde na HPP více než 0,5roku. Nevím jak ji mohli zaměstnant bez zápočťáku, když je u nás stále evidována. Můžeme jí dát výpověď z jakých důvodů-paragraf č.?
    p.s. ve smlouvě se nám zavázala, že pokud sjedná pracovní poměr jinde, tuto skutečnost nám bez průtahu sdělí...

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 4. 2018 8:37

      iva. (neregistrovaný) 89.24.108.---

      Re: návrat z rodičovské-porušení pracsml
      Žádný HPP a VPP už pár let neexistuje. Zaměstnanec může mít pracovních poměrů kolik zvládne.
      Zápočťák - máte na mysli asi Potvrzení o zaměstnání - je dnes již jen administrativní "pomůckou" ke sdělení exekucí příštímu zaměstnavateli, k ničemu jinému prakticky neslouží a žádný zákon nezakazuje zaměstnat zaměstnance bez Potvrzení o zaměstnání.
      Co přesně máte ve smlouvě sjednáno ohledně toho"že vám bez průtahů sdělí jestli pracuje jinde"? Týká se to konkurenční doložky nebo čeho?

    • 4. 4. 2018 8:53

      ivt (neregistrovaný) 90.183.154.---

      Re: návrat z rodičovské-porušení pracsml
      >>Dobrý den, zaměstnankyně se chce vrátit do práce i
      >>když je narodičovské, u nás má HPP kde jí smlouva
      >>stále
      >>trvá. Neoznámila nám jak dlouho chce s dítětem zůstat
      >>doma, automaticky bereme tedy3letou RD. Dítěti jsou
      >>necelé 2roky a zaměstnankyně se chce vrátit k nám,
      >>sdělila nám však že už pracuje jinde na HPP více než
      >>0,5roku. Nevím jak ji mohli zaměstnant bez zápočťáku,
      >>když je
      >>u nás stále evidována. Můžeme jí dát výpověď z jakých
      >>důvodů-paragraf č.?
      >>p.s. ve smlouvě se nám zavázala, že pokud sjedná
      >>pracovní poměr jinde, tuto skutečnost nám bez průtahu
      >>sdělí...
      >Žádný HPP a VPP už pár let neexistuje. Zaměstnanec
      >může mít pracovních poměrů kolik zvládne.
      >Zápočťák - máte na mysli asi Potvrzení o zaměstnání -
      >je dnes již jen administrativní "pomůckou" ke sdělení
      >exekucí příštímu zaměstnavateli, k ničemu jinému
      >prakticky neslouží a žádný zákon nezakazuje zaměstnat
      >zaměstnance bez Potvrzení o zaměstnání.
      >Co přesně máte ve smlouvě sjednáno ohledně toho"že vám
      >bez průtahů sdělí jestli pracuje jinde"? Týká se to
      >konkurenční doložky nebo čeho?
      >Ne, konkurenční doložku nemá. Pouze porušila smluvní ujednání v pracovní smlouvě,a mimo jiné nesdělila, kolik let bude s dítětem na RD. S dřívějším nástupem (před uplanutím 3let-zákonná strandartní lhůta) tedy nemusíme souhlasit. Tohle vím, jedná se mi o to zda jí můžeme dát výpověď při porušení smluvního ujednání a pokud ano podlejakého paragrafu?

    • 4. 4. 2018 9:05

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: návrat z rodičovské-porušení pracsml
      Podle stejného paragrafu, podle kterého jste to dali do smlouvy.

    • 4. 4. 2018 9:28

      iva. (neregistrovaný) 89.24.108.---

      Re: návrat z rodičovské-porušení pracsml
      Co se týká rodičovské dovolené, tak ano, tam se má za to, že bude doma do 3 let věku dítěte.
      Co se týká toho druhého zaměstnání - pokud víte kde pracuje a pokud je předmět činnosti shodný s předmětem činnosti Vaší, pak bych to viděla na porušení § 304 ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).