Hlavní navigace

Absence - ZP - nové zaměstnání

 • (neregistrovaný) 89.190.75.---

  13. 4. 2018 8:03

  Prosím Vás, když zaměstnanec nechodí do práce, má celý měsíc neomluvenou absenci, srážíme ZP a pak po zaměstnanci chceme, aby nám uhradil. Pokud ale je už zaměstnán jinde, kde za něho také odvádějí ZP, jak se postupuje, když se ZP platí dvakrát? Může zaměstnanec donést potvrzení z druhého zaměstnání a pak mu nebudu srážet u nás ZP? Nebo u nás srážet, když není od nás odhlášený a přitom už je ale přihlášený jinde.
  Děkuji Hana P.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 4. 2018 8:48

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: absence - ZP - nové zaměstnání
   Neřeším to, proč zaměstnáváte zaměstnance s měsíční neomluvenou absencí, ale když vyjdu z toho, že za neomluvenou absenci nebo neplacené volno se už ZP nedoplácí a musí být jenom dodržen minimální vyměřovací základ v měsíci a s ohledem na zákon kde je uvedeno:

   10) Pokud je vyměřovací základ zaměstnance nižší než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů. Má-li zaměstnanec více zaměstnavatelů, je povinen doplatit pojistné podle předchozí věty prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolí, a to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci

   tak můj názor je ten, že v případě, že zaměstnanec doloží, že mu druhý zaměstnavatel srazil ZP alespoň v minimální výši, nemělo by se u vás ZP doplácet.
   Třeba má ale někdo jiný názor.

  • 13. 4. 2018 9:07

   Hana P...... (neregistrovaný) 89.190.75.---

   Re: absence - ZP - nové zaměstnání
   Bohužel už také neřeším, proč držíme zaměstnance s absencí. Zaměstnavatel trvá na dvouměsíční výpovědní době, zaměstnanci ale končí hned, stejně nechodí, mají absenci, pro zaměstnavatele žádný efekt, ale......chtějí dva měsíce absenci a chtějí po zaměstnanci pak ZP zaplatit. Ještě nikdo z nich nikdo nepřinesl potvrzení z nového zaměstnání, až nyní. Taky si to tak myslím, odvádí se za něho jinde minimální, u nás už ne. Jen nevím co si počnu s absencí, za kterou se automaticky spočítá odvod ZP za celý měsíc, někdy za dva měsíce, pokud doloží potvrzení druhého zaměstnavatele.
   Taky bude přihlášený dvakrát na ZP, na SP. Když u nás se musí vést dva měsíce a už pracuje jinde......

  • 13. 4. 2018 9:17

   Hana P...... (neregistrovaný) 89.190.75.---

   Re: absence - ZP - nové zaměstnání
   Pro mě akorát hlídání a stejně pro firmu k ničemu, žádný zaměstnanec stejně není, když nechodí. Ale nepřesvědčím je, prý by to pak dělal každý (což stejně dělají, když mají jinou práci) a zaměstnavatel je chce "potrestat" tím, že po nich ZP. Prý klidně i soudně........jsou to takové naschválnosti jen, nic víc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).