Hlavní navigace

Náhrada za DPN u "nepravidelné" DPČ

• (neregistrovaný) 80.90.137.---

3. 5. 2018 16:19

Mám zaměstnance na dohodu o pracovní činnosti, se stanovenou hodinovou mzdou, počet hodin není stanoven (jen shora, "max. 20 hodin týdně"), zaměstnanec pracuje podle potřeby.

Tenhle zaměstnanec onemocněl (bude to na několik měsíců), bude mít nárok na nemocenské dávky (výdělek je vždy nad 2500 měsíčně). Jak ale spočítat náhradu za prvních 14 dní DPN, když nemá stanovenou pracovní dobu, není možno určit, kolik hodin by byl v práci, kolik hodin bylo díky nemoci zameškáno? Jeden měsíc odpracuje třeba 30 hodin, jiný 80. Některý týden neodpracuje ani hodinu, někdy 20 hodin.

Díky za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 5. 2018 16:52

L-Core (neregistrovaný) 80.90.137.---

Re: Náhrada za DPN u "nepravidelné" DPČ
      Díky.

Nicméně podle "Pro účely poskytování této náhrady platí pro zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, zaměstnavatelem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel povinen pro tyto účely předem určit." by rozvrh směn měl být předem stanoven. V praxi to ale vypadá tak, že zaměstnavatel "povolává" zaměstnance na záskok opravdu čistě podle potřeby, kdy mu vypadnou kmenoví zaměstnanci, případně si volá odborníka na speciální práce, třeba opravy, havárie... Žádný plán dopředu nemá a ani mít nemůže.

Pokud si následně zaměstnavatel (ale "jakoby předem") udělá rozvrh směn dle své libovůle, stejně to celé stojí tak trochu "na vodě". Kdyby existovaly dohody opravdu jen na předem stanovené počty odpracovaných hodin, bylo by to jednoduché. Domnívám se, že DPČ "na zavolanou" je celkem běžně využívanou dohodou - pravidla pro výpočet náhrady DPN se dají v praxi libovolně ohnout, což nepřispívá na právní jistotě zaměstnavatele.

• 3. 5. 2018 16:41

L-Core (neregistrovaný) 80.90.137.---

Re: Náhrada za DPN u "nepravidelné" DPČ
      Našel jsem toto: http://socialni-poradna.eu/dpc-a-nahrada-mzdy/

Připadá mi to ale HODNĚ benevolentní. Když zaměstnavatel stanoví, že (nemocný) zaměstnanec by neodpracoval v 4.-14. dni nic, žádná náhrada se nekoná.

("můj" zaměstnanec to není, jedná se o klienta)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).