Hlavní navigace

Zkraceny uvazek

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83b4:----:----:----:----:----

    14. 5. 2018 20:40

    Dobry vecer, pracuji v obchode.
    Pred pul rokem jsem pozadala pisemne kvuli peci o dite o zkraceny uvazek na 30 hod a o upravu pracovni doby od pondeli do patku od 8-14 hod.
    Bylo mi vyhoveno. I kdyz ve smlouve mam tedy uvazek 30 hod, ale pracovni doba mam uvedeno "nerovnomerne". Pry mi nemuzou napsat pouze ranni, jelikoz normalne ranni smena zacina od 5.30 hod.
    Celou tu dobu, ale pracuji, tak jak jsem si prala tedy od 8-14.
    Ted ale chybi zamestnanci a zamnestnavatel po mne chce abych chodila i vikendy, popripade i odpoledni.
    Prosim o radu, muze po mne pri zkracenem uvazku pozadovat praci prescas a i pripadne jinou pracovni dobu?
    Jak jsem psala vyse ve smlouve primo uvedenou pracovni dobu nemam, ale je k ni dolozena moje pisemna zadost, kde to uvedeno je.
    Staci to?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 5. 2018 7:14

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Zkraceny uvazek
      Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. A tady jak sama píšete, nyní brání provozní důvody, protože zaměstnavateli chybí zaměstnanci a přesto musí zajistit provoz prodejny. Domnívám se, že tady si zaměstnavatel provozní důvody obhájí.

    • 15. 5. 2018 10:20

      pája

      Re: Zkraceny uvazek
      >>Dobry vecer, pracuji v obchode.
      >>Pred pul rokem jsem pozadala pisemne kvuli peci o
      >>dite
      >>o zkraceny uvazek na 30 hod a o upravu pracovni doby
      >>od pondeli do patku od 8-14 hod.
      >>Bylo mi vyhoveno. I kdyz ve smlouve mam tedy uvazek
      >>30
      >>hod, ale pracovni doba mam uvedeno "nerovnomerne".
      >>Pry
      >>mi nemuzou napsat pouze ranni, jelikoz normalne ranni
      >>smena zacina od 5.30 hod.
      >>Celou tu dobu, ale pracuji, tak jak jsem si prala
      >>tedy
      >>od 8-14.
      >>Ted ale chybi zamestnanci a zamnestnavatel po mne
      >>chce
      >>abych chodila i vikendy, popripade i odpoledni.
      >>Prosim o radu, muze po mne pri zkracenem uvazku
      >>pozadovat praci prescas

      požadovat ano, ale ne nařídit., § 78/1 i) ZP, když odmítnete, tak nemusíte přesčas dělat

      a i pripadne jinou pracovni
      >>dobu?

      pr.dobu stanovuje zam-tel, takže ji může i měnit, písemná žádost nemá vliv,

      >>Jak jsem psala vyse ve smlouve primo uvedenou
      >>pracovni
      >>dobu nemam, ale je k ni dolozena moje pisemna zadost,
      >>kde to uvedeno je.
      >>Staci to?
      >
      >Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let
      >o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu
      >stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen
      >vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní
      >důvody. A tady jak sama píšete, nyní brání provozní důvody,
      >protože zaměstnavateli chybí zaměstnanci a přesto musí
      >zajistit provoz prodejny. Domnívám se, že tady si
      >zaměstnavatel provozní důvody obhájí.

    • 15. 5. 2018 19:29

      Michalka (neregistrovaný) 2a00:1028:83b4:----:----:----:----:----

      Re: Zkraceny uvazek
      Dekuji.
      A muzu se jeste zeptat, mam ted tedy ve smlouve uvazek 30 hod. Smlouvu mam na dobu neurcitou.
      Kdyz nebudu chtit uvazek menit, budu ho mit na stalo nebo v 15ti letech meho ditete bude zpet uvazek 40 hod?

    • 16. 5. 2018 10:08

      pája

      Re: Zkraceny uvazek
      >>>
      >>>Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let
      >>>o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu
      >>>stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel
      >>>povinen
      >>>vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní
      >>>důvody. A tady jak sama píšete, nyní brání provozní
      >>>důvody,
      >>>protože zaměstnavateli chybí zaměstnanci a přesto
      >>>musí
      >>>zajistit provoz prodejny. Domnívám se, že tady si
      >>>zaměstnavatel provozní důvody obhájí.
      >
      >Dekuji.
      >A muzu se jeste zeptat, mam ted tedy ve smlouve uvazek
      >30 hod. Smlouvu mam na dobu neurcitou.
      >Kdyz nebudu chtit uvazek menit, budu ho mit na stalo
      ANO
      změnit lze jenom změnou smlouvy
      >nebo v 15ti letech meho ditete bude zpet uvazek 40 hod?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).