Hlavní navigace

Zaručená či pouze minimální mzda

 • (neregistrovaný) 31.192.85.---

  15. 5. 2018 9:39

  Podle § 112 ZP a NV č. 567/2006 se zaručená mzda vtahuje na zaměstnance v případě, že jejich mzda není sjednána v KS.
  V kolektivní smlouvě v naší firmě je stanoven výpočet jednotlivých složek mezd či jejich konkrétní výše. V případě základní mzdy se ale KS odkazuje pouze na smluvní ujednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v pracovní smlouvé. Informace o sjednaných základních mzdách jednotlivých zaměstnanců v PS se považují za důvěrné a jejich výši odbory neznají. Žádné další ustanovení o výši základních, tarifních nebo celkových mzdách či jejich minimální výši KS neobsahuje, pouze obecně odkazuje na ZP. Z uvedeného podle mého názoru vyplývá, že mzda v našem případě není sjednana v KS ve smyslu § 112 ZP a NV, a proto by se mělo uplatnit uvedené ustanovení o zaručené mzdě.
  Zaměstnavatel však uvedenou úpravu mezd v KS považuje za sjednanou mdu v KS ve smyslu § 112 a je proto názoru, že se na nás zaručená mzda nevztahuje a uplatňuje pouze ustanovení o minimální mzdě dle § 111 ZP a NV.
  Je zaměstnavatel podle Vašeho názoru povinen v našem případě uplatňovat zaručenou mzdu či pouze ustanovení o minimální mzdě?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).