Hlavní navigace

Spoptřeba majetku do 1 roku

• (neregistrovaný) 80.188.233.---

18. 5. 2018 8:55

Dobrý den, řešíme teď ve firmě problém s termínem "doba užívání kratší než jeden rok" a prosím o vaše názory k této problematice.

v knize o hm. majetku v praxi jsem našla -
    poplatníci se opravdu nemusí bát zahrnout do nákladů v plné hodnotě věc mající dobu upotřebitelnosti kratší než 1 rok, byť by byla jakkoliv drahá (lze se pohybovat i v řádech milionů korun) například přípravky, modely, formy.

Přípravky v naší firmě jsou opravdu chvilkovou záležitostí a tak je dáváme přímo do nákladů, i když jejich cena je vysoká. Musíme nějak hlídat, zda došlo opravdu k jejich vyhození, popř. to nějak doložit nějakým šrotačním protokolem? Máme takovou povinnost.

Děkuji za jakýkoliv postřeh a zkušenost o tomto tématu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 5. 2018 9:26

Crt (neregistrovaný) 62.209.196.---

Re: spoptřeba majetku do 1 roku
      U položek s vyšší cenou bych šrotovací protokoly dokládající jejich vyřazení považoval za vhodné....myslím, že žádný zákon toto neřeší, ale asi budete nějakým způsobem muset dokázat finančnímu úřadu při případné kontrole, že daný majetek měl skutečně životnost nižší než jeden rok...

• 18. 5. 2018 9:50

verdule (neregistrovaný) 80.188.233.---

ale do majetku nezařazovat? Moje kolegyně říká, že to všechno mám zařazovat do majetku, ale podle mě to nesplňuje podmínku pro zařazení do majetku, protože to nemá dobu použitelnosti delší než jeden rok. Pozn. přípravky jsou opotřebeny za cca 5 měs. někdy i dříve, pracujeme v nepřetržitém provozu. Díky za názor

• 18. 5. 2018 11:12

Crt (neregistrovaný) 62.209.196.---

Do majetku ne....myslím, že by stačila nějaká vaše vlastní operativní evidence těchto přípravků...plus popsat tuto evidenci ve vaší směrnici...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).