Hlavní navigace

OSVČ + Zaměstnanec, MATEŘSKÁ

• (neregistrovaný) 2a00:1028:8394:----:----:----:----:----

19. 5. 2018 8:22

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat...nikde na internetu to nemůžu zjistit, tak mi třeba poradìte... :)
    Jsem osvč ve službách (kosmetika) daně platím paušálně. Platím soc.pojištění ve výši 2 190 Kč, zdravotní 2024Kč, nemocenské 165Kč. Plánuji v budoucnu miminko a chtěla bych se na to připravit.
    Takhle budu mít nárok na mateřskou 3 500 Kč ,což je hrůza a nevyplatí se mi platit vyšší nemocenskou ani sociální, to Jsem si spočítala.
    Napadlo mě se nechat zaměstnat, ale zároveň i podnikat....protože pak by se mateřská měla vypočítat z hrubé mzdy...je to tak? A zaměstnaná musím být 270 dní před porodem a stejnou dobu si platit nemocenskou jako osvč, což si platím....
    Ale když se nechám zaměstnat a budu mít hrubou mzdu 16 000 Kč, kolik bude za mě odvádět zaměstnavatel soc,zdravotní,nemocenskou,daně atd..? A kolik budu platit zálohy já? Sníží se mi ?Když budu ještě zaměstnaná? A jak se spočítá výše mateřské?

Děkuji moc za info.
    Katka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 5. 2018 23:01

Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

Re: OSVČ + Zaměstnanec, MATEŘSKÁ
      Musíte mít 270 pojištěných dnů v posledních dvou letech před nástupem na MD. PPM se začíná pobírat 6 až 8 týdnů před předpokládaným datem porodu.

Z hrubé mzdy zaměstnavatel srazí ZP 4,5% vám a 9% zaplatí sám. Na SP srazí 6,5% vám a sám zaplatí 25%. Daň vám bude srážet 15% ze superhrubé mzdy a pokud budete mít podepsané prohlášení poplatníka, odečte slevu na poplatníka (měsíčně 2070,- Kč).

Bude na vás pohlíženo jako na OSVČ vedlejší. Jestli zálohy budou nižší, záleží na tom, co vám vyšlo v přehledech.

PPM můžete pobírat jenom ze zaměstnání a jako OSVČ dál pracovat. Nebo brát PPM i ze živnosti, když jste si platila nemocenské pojištění.

Výše PPM se počítá z vyměřovacího základu z 12 ukončených měsíců před nástupem na PPM. Kalkulačku najdete na stránkách ČSSZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).