Hlavní navigace

Dodatečné DP

  • (neregistrovaný) 5.102.48.---

    29. 5. 2018 15:43

    Dobrý den. Známý si uplatňoval v minulých letech výdaje % z příjmu. Někde získal chybnou informaci, že je i dolní hranice pro výdaje %. Proto si za rok 2017 uplatnil skutečné výdaje. Když zjistil chybu, podal dodatečné DP, kde si uplatnil % z příjmu. Na FÚ mu řekli, že to již nelze změnit. Vyčetla jsem, že:
    Nelze v dodatečném daňovém přiznání změnit způsob uplatňování z paušálních na skutečné výdaje, ale lze změnit skutečné výdaje na paušální.
    Jak je to tedy? Poraďte prosím.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 5. 2018 16:00

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Dodatečné DP
      našla jsem toto:
      Souhlasíme s Vámi uvedeným názorem, že ZDP v § 7 zamezuje v dodatečném
      daňovém přiznání změnit způsob uplatnění výdajů z výdajů stanovených
      procentem z příjmů (paušálem) na výdaje prokazatelně vynaložené.
      V opačném případě zákon nebrání změnit v dodatečném daňovém přiznání
      výdaje prokazatelně vynaložené na výdaje stanovené procentem z příjmů.
      Není důvodu odepřít daňovému subjektu možnost nové volby, ve které může
      zohlednit změněné skutečnosti. Procesní povinnost předložit dodatečné daňové
      přiznání na vyšší daň (nižší ztrátu) stanovená v § 141 daňového řádu, má
      pochopitelně základ v konkrétní hmotněprávní úpravě, jinými slovy konkrétní
      zvýšení daňové povinnosti včetně např. povinnosti vyloučit částky z daňově
      uznatelných výdajů, má svůj původ v hmotněprávní úpravě, která se procesně
      odrazí v povinnosti předložit dodatečné daňové přiznání. To platí za předpokladu,
      že daňový subjekt svoji poslední známou daňovou povinnost zvyšuje, tj.
      výsledná daň je i po této změně vyšší než poslední známá daňová povinnost.
      Pokud by po změně uplatňování výdajů byla daňová povinnost nižší než
      poslední známá daňová povinnost, jednalo by se o snížení daně
      prostřednictvím pouhé změny ve způsobu uplatňování daňově účinných
      výdajů, což dle závěrů rozšířeného senátu připustit nelze (viz rozsudek
      Nejvyššího správního soudu 9 Afs 78/2013 ? 28 ze dne 5.7.2014)......

    • 31. 5. 2018 9:36

      JiřinaČ (neregistrovaný) 5.102.48.---

      Re: Dodatečné DP
      Ano je to tak. Pokud by nová daň měla být vyšší tak "lze" podat dodatečné daňové přiznání. Pokud jste ale udělali chybu ve svůj neprospěch, tak máte smůlu. To je dnešní způsob vybírání daní.
      Takže na všechno si berte a plaťte daňové poradce. Takhle se likvidují živnostníci!!!

    • 31. 5. 2018 9:57

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Dodatečné DP
      Tak když tu daň zaplatil a podniká dál, tak to není zrovna likvidace----
      A to teda rozhodně nejsem fanoušek státní správy.

    • 31. 5. 2018 15:01

      JiřinaČ (neregistrovaný) 5.102.48.---

      Re: Dodatečné DP
      Likvidační nemyslím,že by teď umřel hlady... ale 30 tisíc není zrovna malá částka nad kterou byste mávla rukou. Nebo vy ano?

    • 31. 5. 2018 15:53

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Dodatečné DP
      Ne, nic takového jsem neřekla. Ale známý si měl ověřit informace, než podal daňové přiznání.

    • 31. 5. 2018 10:49

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re:Dodatečné DP 2017_ze skut.výdajů na %
      Co si můžeme z výše uvedené rozsudku vzít je to, ve kterých případech může poplatník "zpětně" změnit své rozhodnutí o způsobu uplatnění výdajů. Je to tam vlastně popsáno zcela návodně.

      Daňový řád v platném znění umožňuje podání dodatečného přiznání k dani i v případě, kdy dochází ke snížení daňové povinnosti, jestliže daň byla stanovena v nesprávné výši.

      Váš známý ale neudělal chybu, která by měla vliv na výši vypočtené daně. Rozhodnutí zda uplatnit skutečné výdaje nebo zda uplatnit výdaje procentem z příjmů, není chybou ve výpočtu daně.

      Možná by bylo opravdu vhodnější, abyste v tomto případě poslala svého známého za erudovanou osobou, která mu dokáže poradit. Která s ním probere nejen možnosti podání dodatečného DAP za rok 2017, ale i související věci (pokud např. podal dodatečné DAP za rok 2016 v rámci úprav stanovených v § 23 ZDP)

      OT. Nezlobte se na stát, zlobte se na svého známého.

    • 29. 5. 2018 16:41

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Dodatečné DP_změna způsobu výdajů
      A opravdu dodatečné DAP podal? Nebo to vzdal poté, co mu někdo na FÚ sdělil, že způsob uplatnění výdajů nelze měnit? Má kopii dodatečného DAP s razítkem podání? Případně podal Žádost o sdělení výsledku vyměření daně?
      Měnil v dodatečném DAP pouze způsob uplatnění výdajů, nebo se měnilo i něco jiného? Když si přečtete níže uvedeno odpověď z poradny tak určitě pochopíte, na co se ptám.
      http://www.adar.cz/online-poradna/4816-dodatecne-priznani-a-zmena-pausalnich-vydaju

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).