Hlavní navigace

Pronájem pronajaté nemovitosti, jde to?

  • (neregistrovaný) 81.162.199.---

    31. 5. 2018 16:47

    Dobrý den, pronajala jsem sestře domek, protože bydlím zdarma s ní v jejím domě. Pronájem je za symbolickou 1Kč. Ona se nyní rozhodla můj domek pronajat a zisk z něj uvádět ve svém daňovém přiznání. Je takový postup možný podle zákony? Může něco namítat živ. úřad nebo finančák?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 6. 2018 12:46

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re:Podnájem pronajat.domku+spojená osoba
      Vidím problém v ceně nájmu "spojené" osobě

      Pronajala byste domek cizí osobě také za jednu korunu?
      Pokud ne, tak pronajímáte domek "spojené" osobě za cenu, která se liší od ceny "sjednané mezi spojenými osobami od cen, které by byly sjednány mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek" (Zákon o daních z příjmů § 23 odst. 7).
      "Není-li tento rozdíl uspokojivě doložen, upraví se základ daně poplatníka o zjištěný rozdíl" - takže pokud se Vám nepodaří uspokojivě vysvětlit rozdíl, tak byste měla daně z příjmu fyzických osob odvádět z částky nájmu, za který by se dům pronajal cizí osobě.

      Může se stát, že Vaše sestra bude platit daně z příjmu fyzických osob z podnájmu domku a současně Vy budete platit daně z příjmu fyzických osob z rozdílu ceny nájmu mezi spojenou s cizí osobou.

      Příklad - Vaše sestra podnajme domek za 15.000 Kč měsíčně.
      Vy zdaníte rozdíl mezi nájmem, který byste dostala od cizí osoby a nájmem, za který jste domek pronajala sestře.
      Tj. za měsíc 15.000 Kč - 1 Kč = 14.999,-Kč,
      za rok nájmu částka, kterou byste měla zdanit 179.988,-Kč

    • 2. 6. 2018 13:47

      MarieHubackova (neregistrovaný) 81.162.199.---

      Re:Podnájem pronajat.domku+spojená osoba
      Ten nájem, jak jsem uvedla nespočívá v oné koruně ale naturální směně, kdy já bydlím u ní a zdarma, včetně jídla a za to si pronajme ona můj domek. Jak teda věc řešit? Nerealizovat žádnou nájemní smlouvu asi nebude řešením, protože potom není nijak vysvětleno, proč podává daňové přiznání za pronájem moje sestra a ne já, teda vlastník? A musí to být vlastně vysvětleno? Jak z toho tedy ven, aby ale zůstalo, že daňové přiznání podává na své jméno sestra?

    • 2. 6. 2018 14:33

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re:Podnájem pronajat.domku+spojená osoba
      Máte jiné příjmy, kterou jsou zdaňovány? Např. příjem ze zaměstnání, ..? Přemýším zda by byla možnost, že byste Přiznání k dani z příjmů měla povinnost podat - ale neměla byste ve výsledku žádnou daňovou povinnost. A co sociální dávky?

    • 2. 6. 2018 14:58

      MarieHubackova (neregistrovaný) 81.162.199.---

      Re:Podnájem pronajat.domku+spojená osoba
      Jsme obě už důchodkyně., bez dalšího příjmu.

    • 2. 6. 2018 18:06

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re:Podnájem pronajat.domku+spojená osoba
      Na koho jsou psané energie? S Vaší sestrou již máte nájemní smlouvu sepsanou, nebo teprve zvažujete? Jak vysoké jsou výdaje na provoz domu (drobné opravy, voda, popelnice,..). Zkuste zvážit, že byste pronajímala dům sama, podávala své Přiznání k dani z příjmu fyzických osob a z nájmu sestře přispívala na Vaši společnou domácnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).