Hlavní navigace

Ošetřování vnučky

  • (neregistrovaný) 188.246.111.---

    3. 6. 2018 10:25

    Dobrý den,mám syna,který žije s přítelkyní a mají 6ti týdenní dítě(mou vnučku).Budoucí snacha onemocněla a je v nemocnici.Syn se o vnučku nemůže postarat.Mám já jako babička nárok na OČR vnučky?Pokud ne tak jak bych to měla v zaměstnání udlat abych měla volno. V květnu jsem byla u zaměstnavatele na DPČ a od 1.6.HPP.Tudíž dovolenou nemám žádnou.Jne mě napadá neplacené volno.Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 6. 2018 16:54

      dann (neregistrovaný) 94.113.171.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Pokud s nimi nemáte společnou domácnost, tak nárok nemáte. Jinak ani neplacené volno vám zaměstnavatel není povinen umožnit. Postarat by se měl syn, ten nárok na volno, tedy očr u zaměstnavatele má ze zákona.

    • 3. 6. 2018 19:00

      Ketyk (neregistrovaný) 188.246.111.---

      Re: Ošetřování vnučky
      >>Dobrý den,mám syna,který žije s přítelkyní a mají 6ti
      >>týdenní dítě(mou vnučku).Budoucí snacha onemocněla a
      >>je v nemocnici.Syn se o vnučku nemůže postarat.Mám já
      >>jako babička nárok na OČR vnučky?Pokud ne tak jak
      >>bych
      >>to měla v zaměstnání udlat abych měla volno. V květnu
      >>jsem byla u zaměstnavatele na DPČ a od 1.6.HPP.Tudíž
      >>dovolenou nemám žádnou.Jne mě napadá neplacené
      >>volno.Děkuji
      >
      >Pokud s nimi nemáte společnou domácnost, tak nárok
      >nemáte. Jinak ani neplacené volno vám zaměstnavatel není
      >povinen umožnit. Postarat by se měl syn, ten nárok na
      >volno, tedy očr u zaměstnavatele má ze zákona Je OSVČ. Nárok tedy nemá.Nevim kdo ty zakony schvaluje.

    • 3. 6. 2018 19:23

      dann (neregistrovaný) 94.113.171.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Pokud je osvč tak si o svém volnu rozhoduje sám. Zákony schvaluje parlament a sněmovna.

    • 3. 6. 2018 21:07

      KetykK (neregistrovaný) 188.246.111.---

      Re: Ošetřování vnučky
      To mate sice pravdu, ale pojisteni za nej nkfo nezaplati. A u deti do 10 let nemusi byt spolecna domacnost.

    • 3. 6. 2018 21:29

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Ošetřování vnučky
      OČR - u dětí do 10 let opravdu nemusí být "společná domácnost" - ale týká se to POUZE rodičů dětí. Ne prarodičů.

      Zákon o nemocenském pojištění
      § 39 (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.
      ................

    • 3. 6. 2018 23:40

      Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

      Re: Ošetřování vnučky
      >>>>>>Dobrý den,mám syna,který žije s přítelkyní a mají 6ti
      >>>>>>týdenní dítě(mou vnučku).Budoucí snacha onemocněla a
      >>>>>>je v nemocnici.Syn se o vnučku nemůže postarat.Mám já
      >>>>>>jako babička nárok na OČR vnučky?Pokud ne tak jak
      >>>>>>bych
      >>>>>>to měla v zaměstnání udlat abych měla volno. V květnu
      >>>>>>jsem byla u zaměstnavatele na DPČ a od 1.6.HPP.Tudíž
      >>>>>>dovolenou nemám žádnou.Jne mě napadá neplacené
      >>>>>>volno.Děkuji
      >>>>>
      >>>>>Pokud s nimi nemáte společnou domácnost, tak nárok
      >>>>>nemáte. Jinak ani neplacené volno vám zaměstnavatel
      >>>>>není
      >>>>>povinen umožnit. Postarat by se měl syn, ten nárok na
      >>>>>volno, tedy očr u zaměstnavatele má ze zákona Je
      >>>>>OSVČ.
      >>>>>Nárok tedy nemá.Nevim kdo ty zakony schvaluje.
      >>>
      >>>Pokud je osvč tak si o svém volnu rozhoduje sám.
      >>>Zákony schvaluje parlament a sněmovna.
      >>To mate sice pravdu, ale pojisteni za nej nkfo
      >>nezaplati. A u deti do 10 let nemusi byt spolecna
      >>domacnost.
      >
      >OČR - u dětí do 10 let opravdu nemusí být "společná
      >domácnost" - ale týká se to POUZE rodičů dětí. Ne
      >prarodičů.
      >
      >Zákon o nemocenském pojištění
      >§ 39 (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba
      >uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti;
      >to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě
      >mladší 10 let rodičem.

      Nevím tedy, co matce dítěte je a na jakém oddělení leží, ale nemůže mít dítě u sebe? Vždyť určitě kojí, ne?
      >

    • 4. 6. 2018 9:17

      ketyk (neregistrovaný) 188.120.201.---

      Re: Ošetřování vnučky
      zatím ho má u sebe na pokoji,ale pravděpodobně půjde na operaci.Z důvodů braní medikamentů musela kojení ukončit.
      Myslím,že ty zákony jsou nějaké nedořené v dnešní době.A pokud by byla samoživitelka, tak by bylo dítě kde?

    • 4. 6. 2018 9:24

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Ošetřování vnučky
      To se ptáte nás ? Každý snad musí vědět, jak by zabezpečil péči o dítě, když by on nemohl. V úplně krajním případě zřejmě kojenecký ústav. Tady ale dítě má otce, takže ten je povinen se postarat.

    • 4. 6. 2018 9:48

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: Ošetřování vnučky
      >>>>>>>>>Dobrý den,mám syna,který žije s přítelkyní a mají 6ti
      >>>>>>>>>týdenní dítě(mou vnučku).Budoucí snacha onemocněla a
      >>>>>>>>>je v nemocnici.Syn se o vnučku nemůže postarat.Mám já
      >>>>>>>>>jako babička nárok na OČR vnučky?Pokud ne tak jak
      >>>>>>>>>bych
      >>>>>>>>>to měla v zaměstnání udlat abych měla volno.


      >>>>>>Pokud je osvč tak si o svém volnu rozhoduje sám.
      >>>>>>Zákony schvaluje parlament a sněmovna.
      >>>>>To mate sice pravdu, ale pojisteni za nej nkfo
      >>>>>nezaplati. A u deti do 10 let nemusi byt spolecna
      >>>>>domacnost.
      >>>>
      >>>>OČR - u dětí do 10 let opravdu nemusí být "společná
      >>>>domácnost" - ale týká se to POUZE rodičů dětí. Ne
      >>>>prarodičů.
      >>>>
      >>>>Zákon o nemocenském pojištění
      >>>>§ 39 (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba
      >>>>uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v
      >>>>domácnosti;
      >>>>to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě
      >>>>mladší 10 let rodičem.
      >>>
      >>>Nevím tedy, co matce dítěte je a na jakém oddělení
      >>>leží, ale nemůže mít dítě u sebe? Vždyť určitě kojí,
      >>>ne?
      >>>>
      >>zatím ho má u sebe na pokoji,ale pravděpodobně půjde
      >>na operaci.Z důvodů braní medikamentů musela kojení
      >>ukončit.
      >>Myslím,že ty zákony jsou nějaké nedořené v dnešní
      >>době.A pokud by byla samoživitelka, tak by bylo dítě
      >>kde?
      >
      >To se ptáte nás ? Každý snad musí vědět, jak by
      >zabezpečil péči o dítě, když by on nemohl. V úplně krajním
      >případě zřejmě kojenecký ústav. Tady ale dítě má otce,
      >takže ten je povinen se postarat.

      Já myslím, že má babička zbytečné obavy. Dneska se otcové o mimino dokážou postarat s přehledem. Kdyby měla problém babička z matčiny strany, dá se to pochopit, ale vy přece víte, že jste syna vychovala dobře. Můžete mu pomoci radou nebo večer po práci. To se taky hodí.

    • 4. 6. 2018 9:49

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Proč máte pocit, že jsou zákony nedořešené? Dítě má otce, které má povinnost se o své dítě postarat? Na mě váš dotaz působí tak, že otci dítěte z hlídání nic ,,nekápne,, tak nemá zájem se starat. A to je k zamyšlení a neházejte hned všechno na stát, že jsou zákony nedořešené.

    • 4. 6. 2018 10:03

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Přesně tak, vypadá to stylem - je problém, tak se "státe" starej. Stát ale dítě nemá, tudíž k němu nemá ani povinnosti, na rozdíl od otce dítěte.

    • 4. 6. 2018 10:06

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Ošetřování vnučky
      No taky může ten otec zaobstarávat příjmem celou tu rodinu a má třeba domluvenou práci, kterou už nemůže odvolat, aby nepřišel o zákazníka....

    • 4. 6. 2018 10:11

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Ošetřování vnučky
      To chápu, ale v tomto případě musí být dítě na prvním místě. Že má domluvenou práci a přišel by o zákazníka....pokud slušně zákazníkovi situaci vysvětlí, třeba pochopí. Zaměstnanec když si vezme OČR, taky riskuje, že jej zaměstnavatel při první příležitosti vykopne (což by mělo daleko horší důsledky než přijít o zákazníka), nedej bože, že bude zaměstnanec ve zkušební době. Takže i živnostník je otec, který se musí o své dítě postarat.

    • 4. 6. 2018 10:13

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Ošetřování vnučky
      >>>>>>>>>>>Dobrý den,mám syna,který žije s přítelkyní a mají 6ti
      >>>>>>>>>>>týdenní dítě(mou vnučku).Budoucí snacha onemocněla a
      >>>>>>>>>>>je v nemocnici.Syn se o vnučku nemůže postarat.Mám já
      >>>>>>>>>>>jako babička nárok na OČR vnučky?Pokud ne tak jak
      >>>>>>>>>>>bych
      >>>>>>>>>>>to měla v zaměstnání udlat abych měla volno. V květnu
      >>>>>>>>>>>jsem byla u zaměstnavatele na DPČ a od 1.6.HPP.Tudíž
      >>>>>>>>>>>dovolenou nemám žádnou.Jne mě napadá neplacené
      >>>>>>>>>>>volno.Děkuji
      >>>>>>>>>>
      >>>>>>>>>>Pokud s nimi nemáte společnou domácnost, tak nárok
      >>>>
      >>>>>>mladší 10 let rodičem.
      >>>>>
      >>>>>Nevím tedy, co matce dítěte je a na jakém oddělení
      >>>>>leží, ale nemůže mít dítě u sebe? Vždyť určitě kojí,
      >>>>>ne?
      >>>>>>

      >>>váš dotaz působí tak, že otci dítěte z hlídání nic
      >>>,,nekápne,, tak nemá zájem se starat. A to je k
      >>>zamyšlení
      >>>a neházejte hned všechno na stát, že jsou zákony
      >>>nedořešené.
      >>
      >>No taky může ten otec zaobstarávat příjmem celou tu
      >>rodinu a má třeba domluvenou práci, kterou už nemůže
      >>odvolat, aby nepřišel o zákazníka....
      >
      >To chápu, ale v tomto případě musí být dítě na prvním
      >místě. Že má domluvenou práci a přišel by o
      >zákazníka....pokud slušně zákazníkovi situaci vysvětlí, třeba
      >pochopí. Zaměstnanec když si vezme OČR, taky riskuje, že
      >jej zaměstnavatel při první příležitosti vykopne (což
      >by mělo daleko horší důsledky než přijít o zákazníka),
      >nedej bože, že bude zaměstnanec ve zkušební době.
      >Takže i živnostník je otec, který se musí o své dítě
      >postarat.

      Asi jsme se už dostali daleko nad rámec dotazu, jen jsem chtěla říci, že nemusí být každý jen vyčůránek.....a nevím, proč by měly být u zaměstnance důsledky horší.

    • 4. 6. 2018 12:36

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Nikdo nepsal , že je vyčůránek, ale mně se hrozně líbí, jak očr u zaměstnance je normální, že musí zaměstnavatel tolerovat, ale u osvč se velilce chápe, že nemůže nepřijít do práce. Přitom osvč si to může sám zorganizovat, zaměstnanec jednání zaměstnavatele nijak neovlivní. Prostě to, že je osvč nemůže být omluvou pro to, že se nemůže starat o dítě. Navíc paní ani tak nevadilo to, že by nechodil do práce, ale že nedostane to ošetřovné a musí platit sociální a zdravotní.

    • 4. 6. 2018 13:02

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Že si to může OSVČ sám zorganizovat platí jen u některých OSVČ.
      Třeba u účetních a to jen částečně. Ale takový elektrikář například si nic moc organizovat nemůže když pracuje pro velké odběratele na jejich zakázkách, tak musí makat ve stejném režimu jako zaměstnanci toho odběratele.
      Ale to máte se vším, každé má svoje pro a proti, mohli bychom se tu bavit donekonečna.

    • 4. 6. 2018 18:21

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Ošetřování vnučky
      Pokud si otec dítěte platil jako OSVČ dobrovolně nemocenské pojištění, tak by mohl mít alespoň nárok na dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)
      http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/otcovska.htm

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).