Hlavní navigace

Přístupy/vybavení v době překážek §52

  • (neregistrovaný) 193.239.0.---

    5. 6. 2018 16:11

    Dobrý den, má zam-ec právo na přístupy do účtů (pošta, aplikace, aj.) zřízených zam-elem a má právo na vybavení (notebook, monitor, aj.), při výpovědi dle §52, C), kdy výpovědní lhůtu pokrývá z části překážky a z části dovolená. Děkuji,
    Procházková

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 6. 2018 16:37

      dann (neregistrovaný) 94.113.171.---

      Re: přístupy/vybavení v době překážek §5
      Co je to za blbý dotaz ? Snad zaměstnavatel určuje co zaměstnanec může a nemůže, navíc pokud nekoná práci, tak nevidím jediný důvod, proč by měl vybavením zaměstnavatele disponovat.

    • 5. 6. 2018 19:15

      VH

      Re: přístupy/vybavení v době překážek §5
      V dotazu chybí údaj o tom, kdy nastane (nastává) účinnost organizační změny. Pokud lze předpokládat, že zaměstnanec konat práci již nebude, je třeba oddělit práva a povinnosti, které se váží ke sjednanému druhu práce (1) a ke skutečnosti, že PP stále trvá (2).
      Ani pokud by zaměstnanec práci konal, nedá se ho hovořit o tom, že má právo na určité vybavení, ale uplatní se obecná povinnost zaměstnavatele vytvořit zaměstnanci příznivé pracovní podmínky. Zažila jsem případ, kdy všichni zaměstnanci tvořili tabulky a výpočty v Excelu a jeden dostal papír, tužku, pravítko a kalkulačku. Samozřejmě nezmohl nic.
      Co může během překážky na straně zaměstnavatele - může se zdržovat na pracovišti zaměstnavatele (pokud již nastala účinnost org. změny, "své" pracoviště už nemá), může založit odborovou organizaci apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).