Hlavní navigace

Výrok auditora

  • (neregistrovaný) 90.182.132.---

    11. 6. 2018 12:28

    Dobrý den, probíhá u nás audit na závěrku 2017 - vedení za 2017 nechce účtovat o opravných položkách z určitých důvodů, paní auditorka by je tam ráda viděla. Poslala pro svoji obhajobu dopis, kde na tuto skutečnost upozornila. Výrok k závěrce nám dá, ale kdyby uvede výrok s výhradou o skutečnosti netvoření opr. položek má to pro nás nějaký dopad někam? Myslím si, že ne - OP nejsou povinné, na dani vlastně odvedeme víc jak teď tak i v případě nedaň. odpisu, maximálně, že je to údaj do rozvahy, kde se pohl. chovají jako bezproblémové, pokud se k rozvaze nedá nějaká příloha. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 6. 2018 13:22

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: výrok auditora
      Podle § 7 ZoÚ má být účetnictví věrné a poctivé.

      K tomu se mj. používají opravné položky.

      Obecně tvrdit, že OP nejsou povinné, je nepravda.

      Nezaúčtováním OP se dosáhne většího zisku a tím se třeba mohou podvodně splnit podmínky pro výplatu odměn nebo dividend.

      Výrok s výhradou bude jistě zajímat obchodní patrnery, banky atd. Pokud porušujete ZoÚ, tak je pravděpodobné, že budete porušovat i jiné předpisy.

      Pokud nezaúčtujete ani daňové opravné položky, tak to hraničí s poškozením společnosti.

      Ve společnosti máte mít předpis pro tvorbu OP. Ten tedy porušujete?

      Může být sporné v jaké výši mají OP být. Ale to by chtělo podrobnosti. Pokud máte např. k dnešku sporné pohledávky uhrazeny tak je to jiná situace, než když Vám pohledávky jen zestárly o 5 měsíců.

      Hezký den!

    • 11. 6. 2018 16:03

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: výrok auditora
      Pro původního tazatele: Nemůžete se na účetnictví dívat jen jako na podklad pro stanovení výše daně z příjmů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).