Hlavní navigace

ELDP a ND

 • (neregistrovaný) 185.75.139.---

  19. 6. 2018 15:18

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Měla jsem pracovnici dlouhodobě nemocnou (1.1. - 30.6.), ale zároveň pracovala doma a dostávala mimořádné odměny, tudíž měla vyměřovací základ po celou dobu ND. Jak bude vypadat ELDP a VD?
  děkuji moc.
  Iva

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 6. 2018 15:26

   Kara

   Re: ELDP a ND
   To není možné, nemohla mít příjem za práci v době, kdy pobírala nemocenské dávky. Pokud byste to takto při kontrole ze strany sociálky prezentovala, vyšlo by najevo, že jí nemocenské dávky nenáležely.
   Pokud by ovšem nepracovala a ty odměny byly specifikovány jako odměny, náležející za období, kdy ještě nemocná nebyla, pak to možné je.
   Na ELDP pak ty měsíce, které celé od první do posledního dne promarodila a měla v nich zúčtovaný nějaký příjem, nebudou vykřížkované, a ani ty dny nemoci nebudou uvedeny ve vyloučených dobách.

  • 20. 6. 2018 8:12

   jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

   Re: ELDP a ND
   Pokud by ovšem nepracovala a ty odměny byly specifikovány jako odměny, náležející za období, kdy ještě nemocná nebyla - pokud byste tuto radu p. Kary chtěla použít, pak by muselo být ve vnitřních předpisech stanoveno, že se takto mimořádné odměny vyplácejí a museli by je mít vyplacené i zaměstnanci vykonávající stejnou práci. Pokud takto není a budete mít na kontrole z OSSZ všímavou kontrolorku, zaměstnankyně jistojistě bude muset nemocenské dávky vrátit a vám hrozí pokuta, že jste neuvedli, že zaměstnankyně pracovala.

  • 20. 6. 2018 9:00

   iva321 (neregistrovaný) 185.75.139.---

   Re: ELDP a ND
   >>>>Dobrý den, prosím Vás o radu. Měla jsem pracovnici
   >>>>dlouhodobě nemocnou (1.1. - 30.6.), ale zároveň
   >>>>pracovala
   >>>>doma a dostávala mimořádné odměny, tudíž měla
   >>>>vyměřovací základ po celou dobu ND. Jak bude vypadat
   >>>>ELDP a
   >>>>VD?
   >>>>děkuji moc.
   >>>>Iva
   >>>
   >>>To není možné, nemohla mít příjem za práci v době,
   >>>kdy
   >>>pobírala nemocenské dávky. Pokud byste to takto při
   >>>kontrole ze strany sociálky prezentovala, vyšlo by
   >>>najevo, že jí nemocenské dávky nenáležely.
   >>>Pokud by ovšem nepracovala a ty odměny byly
   >>>specifikovány jako odměny, náležející za období, kdy
   >>>ještě
   >>>nemocná nebyla, pak to možné je.
   >>>Na ELDP pak ty měsíce, které celé od první do

   No, tak budu doufat … A děkuji moc za rady.
   >>>posledního dne promarodila a měla v nich zúčtovaný
   >>>nějaký
   >>>příjem, nebudou vykřížkované, a ani ty dny nemoci
   >>>nebudou
   >>>uvedeny ve vyloučených dobách.
   >>Děkuji moc za odpověď.
   >
   >Pokud by ovšem nepracovala a ty odměny byly
   >specifikovány jako odměny, náležející za období, kdy ještě
   >nemocná nebyla - pokud byste tuto radu p. Kary chtěla
   >použít, pak by muselo být ve vnitřních předpisech
   >stanoveno, že se takto mimořádné odměny vyplácejí a museli by
   >je mít vyplacené i zaměstnanci vykonávající stejnou
   >práci. Pokud takto není a budete mít na kontrole z OSSZ
   >všímavou kontrolorku, zaměstnankyně jistojistě bude
   >muset nemocenské dávky vrátit a vám hrozí pokuta, že jste
   >neuvedli, že zaměstnankyně pracovala.

  • 20. 6. 2018 11:26

   Kara

   Re: ELDP a ND
   Doufat v co? Že se sociálka nebude ptát? Doufat je málo. Až přijde sociálka na kontrolu, musíte mít nachystaný aspoň pokyn od vedení, že ta a ta částka (v jednotlivých měsících) je odměna za práci tehdy a tehdy (v období, kdy ještě nemocná nebyla).

  • 20. 6. 2018 23:09

   inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

   Re: ELDP a ND
   Paní mohla pracovat, ovšem nesměla by vykonávat činnost, z jejíhož pojištění bere dávky. Vystavte jí na tu domácí práci dohodu a nazvěte tu práci jinak než jaký je popis činnosti v pracovní smlouvě. Vyloučenou dobu na ELDP ale mít nebude. Musí mít dva ELDP, jeden na pracovní poměr a druhý na dohodu. V pracovním poměru by normálně měla vyloučenou dobu, ale má-li za totéž období zúčtovaný příjem (nezáleží na tom, že z jiného vztahu), kryje se VD s příjmem a příjem má přednost.
   Při žádosti o důchod si bude moci vybrat, jestli chce započíst příjem nebo zohlednit vyloučenou dobu, podle toho, co pro ni bude výhodnější.

  • 20. 6. 2018 23:26

   xy5

   Re: ELDP a ND
   To je nesmysl, co radíte s dohodou. Už je červen a ona byla nemocná a zároveň pracovala od ledna - mzda již byla vyplacena. To je také nesmysl, buď byla nemocná a tudíž nepracovala nebo byla zdravá a neměla mít neschopenku. Kdo jí nařídil, že má pracovat a přitom věděl, že má neschopenku? Proč jste to neřešila hned v lednu? Teď budete mít problém.

  • 21. 6. 2018 12:10

   Kara

   Re: ELDP a ND
   No kdyby byla skutečně sjednaná DPP na jinou činnost, tak tu by vykonávat při své nemoci mohla, třeba ve svých vycházkách nebo doma - a neporušovala by léčebný režim a vše by bylo v pořádku. Ovšem nevím, jak velké byly ty "odměny", aby se z nich mohly zpětně stát odměny z DPP, jak radí inžinýrka. Když je zúčtovávali v tom pracovním poměru jako odměny, tak se z nich normálně odvádělo SP a ZP a jestli byly do 10 tisíc a měly by se nich zpětně udělat odměny z DPP, tak by to bylo špatně, protože z DPP do 10 tisíc odvody nejsou.
   Co týká těch dvou ELDP, tak píše nesmysl, protože kdyby to skutečně byla DPP, tak ELDP z DPP by se vystavil, pokud by šlo o odměnu nad 10 tis. a na ELDP z pracovního poměru by v každém případě vyloučené dny nemoci byly.
   Já bych to udělala, jak jsem psala - ne, že při nemoci pracovala v tom pracovním poměru, ale že ty zúčtované odměny byly odměnami za práci za dobu, když ještě nemocná nebyla.

  • 21. 6. 2018 16:32

   inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

   Re: ELDP a ND
   Karo, s těmi vyloučenými dobami to není tak, jak píšete. Nikdo nemůže mít za totéž období (měsíc) na ELDP uznané VD a současně VZ, i když z jiné činnosti. Běžně toto ČSSZ došetřuje při výpočtech důchodů. Má-li z-nec více ELDP, nepřichází v úvahu, aby na jednom měl VD a na druhém ne. Snadno se to zachytí při kontrolách OSSZ, pokud jde o činnosti u jednoho zam-tele, ale když to takto máte u různých z-telů, je to pak předmětem došetření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).